Przemysł 4.0 a sprzedaż B2B

Przemysł 4.0 to fundamentalna zmiana całego modelu biznesowego i operacyjnego firm produkcyjnych

Wbrew powszechnym opiniom, Przemysł 4.0 to nie tylko automatyzacja i cyfryzacja. Przemysł 4.0 jest zmianą o znaczeniu fundamentalnym dla całego modelu biznesowego i operacyjnego firm produkcyjnych. Zmiana ta dotyka nie tylko warstwy operacyjnej, ale również sposobów, w jaki firmy nawiązują interakcje z otoczeniem biznesowym.

Jak te zmiany się przejawiają na płaszczyźnie globalnej? Jakie jest ich znaczenie dla polskich przedsiębiorstw przemysłowych? Wreszcie, jak wprowadzić do firmy przemysłowej zmiany w sprzedaży o ograniczonym charakterze, ale umożliwiające późniejsze wdrożenie bardziej zaawansowanych koncepcji z obszaru Przemysłu 4.0? To główne pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.


100 mld zł
rocznie

osiągną inwestycje polskich przedsiębiorstw
w digitalizację do 2020 r.*
*Raport PwC „Przemysł 4.0 – wyzwania współczesnej produkcji”

Przemysł 4.0 opiera się na automatyzacji produkcji, robotyzacji, integracji systemów informatycznych, cyfryzacji oferty i modeli biznesowych

Czwarta rewolucja przemysłowa, czyli Przemysłu 4.0

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na wymienione wyżej pytania, musimy zdefiniować termin „Przemysł 4.0”. Przemysł 4.0, z angielskiego Industry 4.0 czy też Smart Industry, jest kolejnym etapem rozwoju branży produkcyjnej, często nazywanym „czwartą rewolucją przemysłową”. W tym ujęciu:

  • pierwsza rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w XVIII wieku i opierała się na użyciu energii pochodzącej z cieków wodnych lub maszyn parowych do wytwarzania produktów codziennego użytku;
  • druga rewolucja przemysłowa zaczęła się na przełomie XIX i XX wieku wraz z elektryfikacją i pierwszym zastosowaniem nowoczesnych linii produkcyjnych – umożliwiło to obniżenie kosztów produkcji i jej umasowienie; 
  • początek trzeciej rewolucji przemysłowej datuje się na lata 70. XX wieku razem z pojawieniem się pierwszych systemów automatyki przemysłowej opartych o układy elektroniczne; 
  • czwarta rewolucja przemysłowa, czyli omawiany tutaj Przemysł 4.0, idzie o krok dalej w porównaniu do trzeciej rewolucji przemysłowej. 

Oprócz dalszej automatyzacji produkcji poprzez wykorzystanie zaawansowanych robotów czwarta rewolucja przemysłowa opiera się na trzech dodatkowych filarach:

  • integracji systemów informatycznych w firmach produkcyjnych tak w płaszczyźnie wertykalnej (pomiędzy działami w firmie), jak i horyzontalnej (z dostawcami, klientami i kooperantami);
  • cyfryzacji oferty produktowej i usługowej – dodanie elementów Internetu Rzeczy do produkowanych wyrobów;
  • nowych, cyfrowych modelach biznesowych – zastąpienie tradycyjnych produktów przemysłowych przez kompleksowe rozwiązania skrojone pod potrzeby określonego klienta, łączące w sobie produkty i usługi, wykorzystujące elektroniczne kanały kontaktu i sprzedaży.

Jak więc widzimy, Przemysł 4.0 dotyka nie tylko sposobu organizacji produkcji i warstwy technologicznej, jak to przeważnie miało miejsce w przypadku poprzednich fal zmian w branży produkcyjnej. W obecnej fali zmiany dotyczą też samego modelu biznesowego i w równym stopniu co na działy logistyki i produkcji wpływają także na działy sprzedaży i marketingu. 

Sprzedaż B2B w erze Przemysłu 4.0

Powyższe odnosi się również do sprzedaży B2B, do tej pory opartej o indywidualne relacje pomiędzy handlowcami a kupcami. Globalnie w ramach kanału sprzedaży B2B zauważalne są następujące trendy związane z rozwojem Przemysłu 4.0:

  • Wzrastające znaczenie kanałów online i mobilnych B2B. W działach zakupów, a także sprzedaży B2B, powoli następuje zmiana pokoleniowa – dla młodej generacji kupców i handlowców to Internet jest naturalnym źródłem wiedzy i narzędziem do realizacji działań biznesowych. Aby poznać produkt, pracownicy działu zakupów coraz rzadziej chcą się spotykać z handlowcami, a coraz częściej preferują dostęp do informacji produktowej online, w formie interaktywnych aplikacji webowych lub mobilnych, opatrzonych przekazem multimedialnym. Podobnie, samo składanie zamówienia coraz rzadziej wiążę się z wykonaniem telefonu do działu sprzedaży lub obsługi klienta – w branży B2B stosuje się automatyczne portale zakupowe. Dla samych firm B2B i działów sprzedaży zmiany te pozwalają na gromadzenie większej ilości bardziej dokładnych danych.
  • Wykorzystanie Internetu Rzeczy do gromadzenia danych nt. wykorzystania produktów. Dane nt. klientów nie są pozyskiwane tylko w trakcie momentów interakcji – wiodące firmy przemysłowe coraz częściej instalują w ramach produkowanych urządzeń sensory. Urządzenia te są podłączone do sieci i zbierają w trybie ciągłym informacje na temat wykorzystania określonego urządzania np. obrabiarki do metalu, pojazdu, sprzętu AGD/RTV. Dane te stanowią nie tylko podstawę do zapewnienia należytej ochrony gwarancyjnej, umożliwiając wczesne identyfikowanie potencjalnych problemów ze sprzętem (tzw. preventive maintenance). Coraz częściej dane te są gromadzone i systematycznie analizowane pod kątem rozwoju nowych produktów czy też zmiany parametrów obecnie produkowanych urządzeń. Innymi słowy, dane w ten sposób zebrane mogą stanowić bardzo cenny wkład do pracy łączonych zespołów sprzedażowych, marketingowych produkcyjnych, mających na celu opracowanie nowej oferty produktowej lub usługowej.
  • Rosnąca rola analityki/analizy klientów B2B. Oprócz danych zbieranych za pomocą urządzeń, firmy przemysłowe coraz częściej zbierają w obrębie jednego systemu wszystkie dane na temat współpracy z klientami. Zaawansowane systemy CRM posiadają już nie tylko dane kontaktowe klientów i historię kontaktów, ale także zintegrowane dane finansowe i transakcyjne, jak również te dotyczące potrzeb klientów, zgłaszanych problemów, informacji zwrotnej, reklamacji, prowadzonych rozmów itp. Umożliwia to prowadzenie zaawansowanej analityki danych w czasie rzeczywistym i pozwala na przygotowanie ofert ściśle dostosowanych do aktualnych potrzeb klientów.
  • Zmiana roli sprzedawcy. Wszystkie wyżej wymienione trendy prowadzą do zmiany roli sprzedawcy. Handlowiec przestaje być źródłem informacji na temat produktu. Wymagane są od niego coraz częściej kompetencje doradcze – sprzedawca ma pokazać klientowi, w jaki sposób jego urządzenie może być wykorzystywane w sposób optymalny czy też udzielić konsultacji w obszarze organizacji procesu produkcyjnego. Sprzedawca niejednokrotnie przejmują rolę konsultanta ds. zarządzania lub IT.

Polskie firmy w erze Przemysłu 4.0

Jak te trendy przejawiają się w funkcjonowaniu polskich firm? Nie posiadamy dokładnych danych nt. digitalizacji kanałów B2B. Tym niemniej, znajomość samej koncepcji Przemysłu 4.0 wydaje się ograniczona wśród polskich firm przemysłowych. Jak wynika z badania agencji Millward Brown i Siemens z 2016 roku, tylko 26% managerów ankietowanych firm przyznaje się do znajomości terminu Smart Industry (koncept bliźniaczy względem Przemysłu 4.0). Co ciekawe, wyniki badania PwC „Przemysł 4.0 – wyzwania współczesnej produkcji” wskazują, że polskie firmy przemysłowe bardzo wysoko oceniają swój poziom digitalizacji (w Polsce blisko 40-50% respondentów deklaruje wysoki poziom digitalizacji vs. 30-40% na świecie). Jak zauważają autorzy badania, bardzo często może to wynikać z braku odpowiedniego zrozumienia koncepcji Przemysłu 4.0 – pod tym mianem polscy przedsiębiorcy często rozumieją automatyzację wybranych stanowisk pracy, co bardziej przypomina Przemysł 3.0. 

Problemy w obszarze wprowadzania rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0 mogą być istotne ze względu na ograniczoną wartość dodaną wytwarzaną przez polskie firmy przemysłowe. Bardzo często polskie przedsiębiorstwa:

  • zajmują się wytwarzaniem półproduktów/komponentów, a udział wysokomarżowych produktów wysokiej techniki w strukturze polskiego eksportu jest dość niski – 8,5% względem 17% dla średniej unijnej w 2015 roku (wg danych Eurostat);
  • w porównaniu do zachodnich rywali mają często mniejszą skalę działalności, co niejednokrotnie uniemożliwia im nie tylko uzyskanie ekonomii skali, ale także ogranicza możliwość ponoszenia zwiększonych wydatków kapitałowych np. na B+R. 

Co więcej, z naszych doświadczeń również wynika, że największą przeszkodą we wprowadzeniu rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0 są zarówno braki kapitałowe, jak i braki kadrowe. Ze względu na skalę zmian, wprowadzenie projektów z obszaru Przemysłu 4.0 wymaga bowiem pracowników dysponujących nie tylko wiedzą technologiczną, ale także np. finansową lub z zakresu zarządzania zmianami.

Sprzedaż B2B w Polsce w erze Przemysłu 4.0

Kompetencji niezbędnych do wdrożenia koncepcji z obszaru Przemysłu 4.0 brakuje często w obszarze sprzedaży B2B. Dotyczy to z reguły następujących obszarów do poprawy: 

  • braku ustandaryzowanych procesów sprzedaży,
  • braku określonej logiki ustalania cen,
  • niepełnych lub rozproszonych danych nt. cech klientów i utrzymywanych z nimi relacji,
  • podejmowanie decyzji w oparciu o intuicję, a nie o dane.

Szczególnie te dwa ostatnie obszary do poprawy mogą być barierą uniemożliwiająca skuteczne wdrożenie rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0 wśród polskich przedsiębiorstw. Jak to zmienić? Wydaje się, że rozwiązaniem umożliwiającym bardziej zaawansowane zmiany w obrębie Przemysłu 4.0 mogłyby być zmiany w obrębie strategii i procesów pricingowych. Po przeprowadzeniu kilkunastu projektów pricingowych dla polskich firm, dochodzimy do wniosku, że zmiana w obrębie zarządzania cenami jest zmianą relatywnie łatwą do wdrożenia i przynoszącą wymierne rezultaty w krótkim horyzoncie czasowym.

Pricing B2B, czyli polityka cenowa w firmach przemysłowych

Zmiany w obrębie pricingu B2B w firmach przemysłowych bardzo często zaczynają się od zbudowania kompletnej bazy danych na temat klientów. Chodzi tutaj o połączenie danych rozproszonych w systemach finansowych, ERP, CRM, a także głowach i excelach sprzedawców w jeden zbiór. Tak zebrane dane umożliwiają zbudowanie algorytmu (logiki cenowej) determinującego cenę dla danego klienta, za dany produktu i dla danej transakcji. Algorytm ten może być następnie zawarty w prostej aplikacji pobierającej dane z innych systemów i niejako „podpowiadającej” handlowcom, jaka powinna być cena docelowa w trakcie przygotowania do negocjacji handlowych. 

Oprócz wymiernych efektów finansowych (podniesienie ceny o 1% to z reguły kilkukrotnie większy procentowy wzrost masy marży), wprowadzenie tego typu narzędzia może stanowić „przyczółek” do rozwinięcia kultury pracy z danymi i algorytmami. Innymi słowy, aplikacja z logiką cenową przyzwyczaja handlowców do korzystania z algorytmów w ograniczonym, zrozumiałym dla nich obszarze. 

Doświadczenia z obszaru pricingu i sprzedaży wraz z doświadczeniami w obrębie częściowej automatyzacji mogą więc stworzyć grunt do opracowania długoterminowej strategii rozwoju elementów Przemysłu 4.0 w danej firmie. Po opracowaniu strategii rozwoju, możliwe staje się wdrożenie zaawansowanych rozwiązań np. CRM działających „w chmurze”, portali zakupowych dla klientów, wykorzystania danych z sensorów zamontowanych w urządzeniach do tworzenia nowych usług itp. 

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas