Uczeń a nie mistrz. Jak zostać profesjonalnym coachem?

Joanna Kucharczyk-Capiga Menedżer 12/02/18

Rola coacha bywa często mylona z funkcją przewodnika

Tymczasem bliżej mu do zaangażowanego ucznia, będącego dobrym towarzyszem podróży, niż do mistrza udzielającego porad życiowych. Coach nie przedstawia gotowych rozwiązań, jedynie towarzyszy w ich poszukiwaniu. Fundamentem takiego modelu działania jest przekonanie, że najlepsze rozwiązania drzemią w nas samych, ciężko je jednak odkryć. Jak można zostać coachem i jakie cechy ułatwiają wykonywanie tej profesji?

Co daje coaching?

Wielu ludzi dąży podświadomie do życiowej perfekcji, związany z tym stres i napięcie potrafią skutecznie odebrać radość z codziennego życia. Potrzebna jest równowaga, chwila refleksji, kiedy możemy się zastanowić nad tym, co jest ważne, a co niepotrzebnie zaprząta naszą uwagę. Wtedy mamy szerszą perspektywę na sytuację, w jakiej jesteśmy. Perfekcjonizm niesie ze sobą nie tylko korzyści, lecz ogromne koszty intelektualne i emocjonalne. Naturalnie nie chodzi o to, że i rozwój i doskonalenie się nie mają sensu. Warto rozwijać swoje umiejętności i dążyć do wyznaczonych celów. Trzeba jednak starannie je definiować i  świadomie wybierać obszary, które chcemy doskonalić. Oczywiście chęć rozwijania jednych kompetencji może oznaczać konieczność rezygnacji z innych, a taki wybór bywa skomplikowany. Dlatego pomocne może okazać się wsparcie. 

Relacja z coachem ma charakter partnerski, opiera się na zaufaniu i akceptacji świata zgłaszającego się po wsparcie. Niezwykle trudno jest więc czasem nie podpowiedzieć co szukający swojej drogi życiowej powinni robić, żeby odczuć satysfakcję. Świadomy coach nie może jednak tego zrobić. To zajęcie, które wymaga pokory i zrozumienia tego, że najlepsze rozwiązania zna sam zgłaszający się po poradę, niezbędne jest jednak wsparcie go w poszukiwaniu odpowiedzi na kluczowe pytania. 

Jak znaleźć odpowiedniego coacha? Na poszukiwania potrzebny jest czas. Dobry wybór przełoży się na wysoką jakość współpracy. Warto się spotkać i sprawdzić czy coach odpowiada nam jako osoba. Współpraca ma sens wyłącznie wtedy, kiedy gotowi jesteśmy się otworzyć i szczerze o sobie opowiedzieć. Dlatego tak ważne jest, by coach,  z którym pracujemy był tym właściwym. 

Warto też sprawdzić certyfikaty, jakie posiada taka osoba, są one wyznacznikiem jakości odebranego wykształcenia. Wartościowe są te wystawione przez International Coach Federation czy European Mentoring and Coaching Council.

Jak zostać dobrym coachem?

Duża liczba osób jest przekonanych, że idealnie nadają się na coacha. Tutaj jednak niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednia motywacja. Praca coacha bywa obciążająca i może stanowić istotne wyzwanie. Warto jest znaleźć możliwość, aby przekonać się wcześniej, na czym tak naprawdę polega codzienna praca coacha. Są osoby, które pod wpływem tych doświadczeń rezygnują lub odkładają marzenia o realizowaniu się w tej profesji w czasie, czekając na moment, gdy poczują się bardziej dojrzałe i przygotowane.

Pozornie praca wydaje się prosta. Coach spotyka się z klientem i zwyczajnie rozmawia - naprawdę to jednak zajęcie, które wymaga ciągłego doskonalenia. Coach musi mieć świadomość, że ciągle może wiedzieć więcej i że warto szukać nowych odpowiedzi. 

Można więc stwierdzić, że motto, „nie wiem czy wiem”, jest jedną z podstaw coachingu. Często dzieje się tak, że największe szanse na zostanie dobrym coachem mają Ci, którzy bez wahania mówią, że chcieliby być coachami, ale nie są przekonani czy są na to gotowi. Takie osoby są otwarte na pracę nad sobą, na doskonalenie nie tylko swoich umiejętności, ale i refleksję nad życiową postawą. Istotą pracy coacha jest wsparcie klienta w jego poszukiwaniach, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy samemu wciąż się poszukuje.

Artykuł ukazał się w "Magazyn Coaching 01/18"

 

Skontaktuj się z nami

Joanna Kucharczyk-Capiga

Menedżer

Tel.: +48 519 506 212

Obserwuj nas