Alert Regulacji Bankowych 1/2020

W Alercie analizujemy najważniejsze zmiany w polskich i europejskich aktach prawnych z ostatnich miesięcy, a także kluczowe inicjatywy regulacyjne na poziomie globalnym, które mogą przełożyć się na krajowe przepisy

Na poziomie krajowym przyglądamy się między innymi:

  • Zupełnie nowej, szczegółowej i kompleksowej metodyce oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych opublikowanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, której celem jest zwiększenie transparentności i przewidywalności procesu oceny oraz systematyzacja obszernych i wieloaspektowych wymogów w zakresie oceny odpowiedniości
  • Długo wyczekiwanemu komunikatowi KNF w sprawie przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej przez podmioty nadzorowane

Na poziomie europejskim zwracamy szczególną uwagę na rozpoczęte przez EBA prace w zakresie:

  • Zmian w obszarze ładu wewnętrznego i polityki wynagrodzeń w związku z nowym pakietem regulacji bankowych (CRD V, CRR 2.0, BRRD II, SRMR)
  • Zrównoważonego rozwoju i finansowania (EBA Action Plan on Sustainable Finance)

Najciekawsze zagadnienia dotyczące sektora bankowego poruszane w tym wydaniu Alertu

Metodyka oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych

W styczniu br. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) opublikował pierwsze w swojej historii tak kompleksowe i szczegółowe opracowanie w zakresie metodyki oceny odpowiedniości członków zarządów i rad nadzorczych, w którym oprócz referencji do przepisów prawa, wytycznych i oczekiwań nadzorczych zawarto również zestaw formularzy na potrzeby procesu oceny poszczególnych kryteriów oraz wzorcowe mapy postępowań.

Zgodnie z wyrażonym przez UKNF oczekiwaniem, wymogi powinny być uwzględniane w wewnętrznych procesach oceny odpowiedniości oraz w przygotowaniu wniosków do KNF.

  • Co obejmuje Metodyka i kogo dotyczy?
  • Jakie są oczekiwania regulatora w zakresie procesu oceny odpowiedniości? 
  • Jakie obszary mogą sprawić bankom najwięcej trudności podczas dostosowania do oczekiwań KNF?

Nowy komunikat KNF dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała nowy komunikat dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej. Komunikat zastępuje w całości poprzedni komunikat KNF wydany w  październiku 2017 r. i uzupełnia stanowisko regulatora w zakresie outsourcingu wydane pod koniec ubiegłego roku.

Celem wydania Komunikatu jest wskazanie podejścia krajowego do outsourcingu przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej dla sektora finansowego. 

  • Jakie zmiany wprowadził nowy dokument w porównaniu z komunikatem z 2017 roku? 
  • W jakich przypadkach mają zastosowanie nowe wytyczne regulatora?
  • Jak zdefiniowany został model referencyjny stosowania usług chmury obliczeniowej oraz co wchodzi w jego skład?

Jakie zmiany czekają banki w obszarze ładu wewnętrznego i polityki wynagrodzeń

W listopadzie 2019 r. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) opublikował plan działań w ramach wykonania ponad 100 nowych mandatów (zadań) powierzonych EBA i zawartych w zmienionym pakiecie regulacji bankowych (CRD V, CRR 2.0, BRRD II, SRMR). Główne działania EBA w obszarze ładu wewnętrznego nakierowane będą na rewizję zasad w zakresie polityki i praktyki wynagrodzeń.

  • Które wytyczne będą podlegały w najbliższym czasie rewizji EBA? 
  • Jakie zmiany czekają banki w ramach nowelizacji regulacyjnych standardów technicznych dotyczących identyfikacji pracowników, których działalność zawodowa ma istotny wpływ na profil ryzyka instytucji?

Plan działań EBA w zakresie zrównoważonego rozwoju

W dniu 6 grudnia 2019 r. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) opublikował plan działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. 

W ciągu najbliższych pięciu lat EBA zamierza opublikować szereg dokumentów konsultacyjnych, standardów technicznych oraz wytycznych w zakresie ESG na podstawie nowych aktów ustawodawczych (w tym CRR 2.0 i CRD V) oraz różnych inicjatyw europejskich na rzecz zrównoważonego finansowania. 

  • Na czym w pierwszej fazie planuje skoncentrować się EBA?
  • Czego mogą się spodziewać banki w drugiej połowie 2020 roku?
  • Jakie są oczekiwania EBA wobec banków na obecnym etapie?

Szczegółowo o powyższych regulacjach przeczytasz w pełnej wersji Alertu Regulacji Bankowych.

Skontaktuj się z nami

Przemysław Paprotny

Przemysław Paprotny

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 766

Piotr Bednarski

Piotr Bednarski

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 049

Obserwuj nas