{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Proces planowania i analiz ma na celu pomoc w dokładnym prognozowaniu i budżetowaniu. Jest podstawą podejmowania właściwych decyzji biznesowych i dbałości o przyszłą kondycję finansową firmy. Proces ten realizowany jest najczęściej przez zespoły controllingu w ramach funkcji FP&A - Financial Planning & Analysis, która stała się jednym z najważniejszych obszarów podległych CFO.
Proces FP&A to nieustający cykl zbierania i analizowania danych. Proces ten staje się trudniejszy do zarządzania w przypadku niestabilności rynku i szybkich zmian, a także gdy organizacja rozwija się i wkracza na nowe rynki. Istnieje wtedy potrzeba gromadzenia większej ilości danych i przeprowadzania większej liczby analiz. Wymienione poniżej kluczowe etapy takiego procesu, zapewniające efektywność funkcji FP&A w organizacji pozostają niezmienne. Jednak sposób ich realizacji ewoluuje wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i rozszerzaniem kompetencji kontrolerów biznesowych. W dzisiejszych czasach coraz częściej mówimy o rozszerzaniu obowiązków CFO związanych z finansami i controllingiem o obszary związane z danymi i ich analityką.
CFO nie może zapewnić dojrzałego poziomu partnerstwa biznesowego bez odpowiedniego procesu planowania i analiz w ramach controllingu. Znajomość aktualnego stanu kondycji finansowej i definiowanie najlepszej strategii na podstawie wniosków, wyciąganych z wiarygodnych oraz łatwo i szybko dostępnych danych, a także efektywna, często automatyczna aktualizacja planów i prognoz, stanowią niezbędne elementy procesu budowy wartości organizacji.
dynamicznie przewiduje możliwe ryzyka, na jakie narażony jest biznes; na podstawie prognozy określa, jakie działania należy podjąć zgodnie z nowymi potrzebami właścicieli biznesowych;
umożliwia podejmowanie decyzji biznesowych opartych na efektywnej analizie danych, na podstawie informacji otrzymywanych nawet w czasie rzeczywistym, co, w zmieniającym się i niestabilnym otoczeniu biznesowym jest kluczowe, aby móc zareagować w porę na negatywne zdarzenia i dostosować się do aktualnej sytuacji, a także zaplanować nowe działania w optymalnym wymiarze biznesowym;
analizuje, czy zasoby są inwestowane zgodnie z planami i jaka jest ich dostępność, zarówno teraz, jak i w przyszłości;
nieustannie bada rentowność finansową z perspektywy produktów, klientów i segmentów biznesowych, aby określić, czy osiągają one cele określone w zakresie budżetów i rentowności;
monitoruje przepływy pieniężne w czasie rzeczywistym, aby być na bieżąco z przychodami i sprawdzać, czy planowanie finansowe jest realizowane.
Ostatnie wydarzenia pokazały jasno: wkraczamy w nową erę dla zespołów finansowych. Dostępność danych w czasie rzeczywistym, wiarygodne informacje i odpowiednie wsparcie decyzji biznesowych nie są już opcjonalne, ale stanowią podstawę działań nowoczesnych CFO. Efektywne planowanie i analiza finansowa, wspierane przez odpowiednią technologię, zapewniają CFO dostęp do kluczowych informacji na poziomie korporacyjnym, ułatwiając w ten sposób podejmowanie decyzji w całej firmie.