Jak branża retail zmienia się wykorzystując analitykę?

Monetyzacja danych - słowo klucz, ale też punkt wyjścia. To właśnie ona nadaje realny sens i pokazuje jak duży potencjał drzemie w wykorzystaniu analityki w transformacji procesów biznesowych.

W jaki sposób analityka zmienia branżę fashion?

  • Personalizacja i lojalizacja klientów - omnikanałowa komunikacja z klientami przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi pozwala cały czas być z nimi w kontakcie, lepiej zrozumieć ich zachowania i odpowiednio dostosowywać ofertę w różnych kanałach obsługi i dotarcia do klientów. Dzięki wdrożonej platformie CRM analitycznego, która wspiera w doborze spersonalizowanych ofert i promocji, mamy możliwość zwiększenia poziomu lojalnych klientów.

  • Optymalizacja działań i wydatków marketingu - analityka może całościowo wspierać w lepszym doborze wydatków kampanijnych, nie tylko w mediach tradycyjnych, ale także przy kampaniach digitalowych - tzw. marketing performance, pozwalając na minimalizacje kosztów kampanii w generowanych przychodach („ERS — Effective Revenue Share”).

  • Dynamiczne zarządzanie ceną, optymalizacja przecen i promocji -  technologia i analityka pomaga kontrolować i monitorować zasadność i opłacalność przecen i promocji, ale także badać wpływ na efekty kanibalizacji i wzajemnego oddziaływania na marżę.

  • Prognozowanie popytu – połączenie świata behawioralnego ze światem transakcyjnym ma przełożenie na lepsze strategiczne i finansowe planowanie produktów (MFP - Merchandise Financial Planning).

  • Optymalizacja zapasów, zatowarowania i transferów - dobrze prowadzona polityka zakupowa, magazynowa i logistyka pozwala w sposób opłacalny zarządzać rotacją między sklepami czy magazynami. Ma wpływ nie tylko na marżę i przychód, ale ostatecznie również na wyniki firmy.

  • Zrównoważony rozwój - analityka i technologia są w stanie wspierać i pokazywać procesy oraz obszary biznesowe w organizacjach, które generują np. większy ślad węglowy, a następnie rekomendować działania, aby je odpowiednio zoptymalizować

Remigiusz Wojciechowski
Dyrektor departamentu Inicjatyw i Projektów Technologicznych

Krystian Hatała
Head of Data & Al Hub

Świadomość technologiczna na rynku - unikanie błędów i duża przewaga

Ważną wartością w naszej organizacji jest świadomość – czyli zrozumienie tego, jakie są dostępne rozwiązania technologiczne, gdzie jesteśmy i jakie są nasze cele. Z perspektywy ostatnich 6-7 lat to ta świadomość pozwoliła nam działać sprawniej. Utwierdziła nas w przekonaniu, że kluczowe jest skupienie się na kliencie, bycie przy nim i udostępnienie naszych produktów we wszystkich możliwych kanałach kontaktu, a co za tym idzie - rozwój omnikanałowości i integracja jej z całą organizacją. Opiekujemy się naszymi klientami w wielu kanałach, a dobrym przykładem jest Klub CCC powiązany z naszym CRM analitycznym, strategią i kampaniami. 

Punktem wyjścia jest świadomość wizji rozwoju i potrzeb biznesowych, a w dalszej kolejności odpowiednia reorganizacja procesów biznesowych, kultury firmy czy sposobu działania w oparciu o te potrzeby. Analityka i technologia to jedne z elementów wspierających, jednak jak wszystkie inne, nie mogą być wartością samą w sobie, ale muszą być umiejętnie wykorzystane – czyli zmonetyzowane.

Potrzeby analityczne mogą mieć zróżnicowany poziom dojrzałości i nie zawsze chodzi o to, żeby wdrażać predykcyjne modele machine learning i podążać w tym kierunku. Wszystko zależy od wspomnianej użyteczności. Czasami to proste zmiany, które firma jest w stanie szybko wdrożyć w organizacji, mogą znacząco zoptymalizować procesy. Wpływ na wartość i monetyzacja muszą jednak stanowić tło podejmowanych decyzji, a analityka nadążać za tempem zmian i rozwoju. 

Transformacja chmurowa - jej wartość i znaczenie

Czy real time zawsze ma sens? Nie zawsze i nie we wszystkich procesach. Zależy od dojrzałości biznesowej firm i gotowości na możliwości adaptacji tego rozwiązania. Technologia idzie naprzód i jest na to gotowa, ale konieczne jest odpowiednie jej wykorzystanie w procesach i przez reprezentantów biznesu, którzy na co dzień za nie odpowiadają i podejmują w ich obrębie decyzje.

Aby dobrze zrozumieć znaczenie i wartość chmury należy bazować na wdrażaniu  konkretnych rozwiązań i przypadków użycia (use case), które są możliwe do monetyzacji i będą przekładały się na wzrost wartości biznesu. Chmura jest w stanie poprawiać i wspierać krótszy time-to-market. Nie dotyczy to wyłącznie analityki i wydajności chmury, ale też dostępu do gotowych, zawartych w niej rozwiązań.

Drugi ważny aspekt to jest skalowalność, na który wpływ ma dojrzałość organizacji. Łatwiej osiągać efekt skali firmom, które mają dobrze poukładane procesy wewnątrz. 

Jest to także kwestia nauki, umiejętności szukania a ostatecznie elastyczności.  Chmura nie zrobi wszystkiego za nas. Działania w chmurze muszą iść wprost proporcjonalnie do nauki, dobrego zrozumienia jej wykorzystania i myślenia nie tylko o prowadzeniu biznesu, ale też o pozycjonowaniu IT jako jego części. To ona ma wprowadzać pewną lekkość i sprawczość do procesów rozwoju, dostarczać rozwiązań, poprawiać jakość. Dobrze wykorzystywane rozwiązania chmurowe nie będą powodowały nakładania się tych rozwiązań, ale właśnie pozwolą umiejętniej i efektywniej je wykorzystywać. A to przekłada się na krótszy time-to-market i skalowalność. Niestety, jeśli się nie myśli o architekturze w rozwiązaniach chmurowych, tylko postrzega je jako remedium na wszystko, to nie doprowadzi nas do niczego dobrego, a wręcz do generowania nieuzasadnionych kosztów względem innych dostępnych rozwiązań (TCO - Total Cost of Ownership).

Mądre zarządzanie zapasami 

Cała branża mocno przygląda się kosztom. Przygotowuje się na różne scenariusze związane m.in. z kryzysem energetycznym, ale też  dostępem do surowców. Kluczowe jest mądre zarządzanie polityką magazynową i logistyką. Opiera się to jednak na dwóch światach - świat tu i teraz, czyli zarządzania tym co mamy obecnie na magazynie oraz świat przyszłości - przygotowanie i planowanie asortymentu na kolejny sezon czy kolekcje. Wyzwaniem jest zazębienie się tych dwóch światów. Analityka i technologia są w stanie w tym wspierać.

Technologia, która wspiera personalizację

Personalizacja, szczególnie w podejściu omnikanałowym, jest dla nas kluczowa. W kontakcie z klientem stawiamy na dostosowanie komunikacji, indywidualne dotarcie do klienta i dobór oferty. Ciekawym rozwiązaniem technologicznym są np. wirtualne przymierzalnie w aplikacji mobilnej. Punktem wyjścia są potrzeby i oczekiwania klientów, czyli np. przy zakupach online sprawdzenie jak dany but wyglądałby na stopie czy też upewnienie się na ile pasuje do garderoby, którą już posiadamy w domu. Takie rozwiązanie ma też wpływ na biznes, ponieważ jest w stanie zmniejszyć interakcję kosztową, czyli zwroty.

 

PwC Retail Platform

 
 

 

PwC Retail Platform

 
 
Obserwuj nas