Dlaczego magazyny energii to istotne ogniwo w systemie elektroenergetycznym?

Magazynowanie energii elektrycznej to dynamicznie rozwijająca się technologia, dzięki której przedsiębiorcy mogą nie tylko obniżyć koszty prowadzenia działalności, ale również skutecznie ograniczyć wytwarzane emisje, a tym samym ślad węglowy organizacji. Jest to istotne w kontekście przepisów o tzw. raportowaniu niefinansowym. Magazyny energii elektrycznej mogą też stać się istotnym ogniwem w systemie elektroenergetycznym, pozwalając na optymalizację bilansowania zapotrzebowania na energię elektryczną. Wdrożenie magazynów energii to nie tylko kwestia techniczna, ważne jest również zadbanie o odpowiednie zaplecze regulacyjne.

Dowiedz się, jak świadomie zarządzać śladem węglowym i generować korzyści.

Obserwuj kampanię „Ślad konkurencji”

Korzystanie z magazynu energii elektrycznej najczęściej wiąże się z jednoczesnym wykorzystaniem instalacji odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązanie nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej, dlatego przepisy prawa energetycznego przewidują dla takiego modelu szereg obowiązków, które powinny zostać spełnione.  

Nie każde urządzenie, które pozwala na magazynowanie energii elektrycznej, jest traktowane w świetle aktualnie obowiązujących przepisów jako magazyn energii elektrycznej opisany w prawie energetycznym. Konieczne jest, aby taka instalacja umożliwiała wprowadzenie energii do sieci elektroenergetycznej. Oznacza to, że zastosowanie magazynów energii elektrycznej dla instalacji wewnętrznej przedsiębiorstwa, która nie jest połączona z siecią elektroenergetyczną, nie będzie zasadniczo wiązało się z koniecznością wypełnienia ustawowych obowiązków. 

W zależności od pojemności magazynów, ich eksploatacja powinna zostać poprzedzona dokonaniem konkretnych czynności. Dodatkowo, korzystanie z każdego magazynu energii elektrycznej powinno zostać zgłoszone właściwemu operatorowi systemu dystrybucyjnego. Korzystanie z magazynu o pojemności powyżej 50 kWh wiąże się z uzyskaniem wpisu do specjalnego rejestru i podaniem szeregu informacji. Co istotne, moc magazynów energii liczy się łącznie - jeśli więc w ramach jednej instalacji funkcjonuje kilka magazynów, ich moc sumuje się. 

Eksploatacja magazynów energii elektrycznej o łącznej zainstalowanej mocy powyżej 10 MW wymaga wcześniejszego uzyskania koncesji, a co za tym idzie - spełnienia obowiązków ustawowych, dostarczenia wymaganych informacji oraz uiszczenia opłaty skarbowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na magazynowaniu energii bez wymaganej koncesji wiąże się poważnymi sankcjami.

Magazyny energii to nie tylko obowiązki

Warto zaznaczyć, że ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i wprowadził kilka ułatwień, które zwiększają atrakcyjność korzystania z magazynów energii. Chodzi przede wszystkim o dwa rozwiązania: obniżenie opłaty za przyłączenie do sieci o połowę rzeczywistych nakładów na realizację oraz usunięcie mechanizmu podwójnego obciążenia opłatami sieciowymi wynikającymi z dwukierunkowego ruchu energii elektrycznej. Wpływa to znacznie na obniżenie kosztów korzystania z magazynu energii, szczególnie na etapie wdrożenia tego rodzaju inwestycji. 

Energia wytworzona w instalacji OZE, a zgromadzona w magazynie przyłączonym do tej instalacji, nie zmienia swojego charakteru jako “zielonej” energii, dzięki czemu wytwórca zachowuje prawo do uzyskania certyfikatów czy gwarancji pochodzenia. Umożliwia to jednocześnie korzystanie z systemów FIT/FIP (feed-in-tariff/feed-in premium) dla podmiotów, które są do tego uprawnione. Ponadto, prowadzenie działalności koncesjonowanej związanej z magazynowaniem energii jest również zwolnione z obowiązku ustalania taryfy, co stanowi ułatwienie w obowiązkach wobec regulatora.

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii powoli rośnie zapotrzebowanie na instalacje pozwalające na magazynowanie energii, której nie udało się spożytkować na własne potrzeby lub wprowadzić do sieci z przyczyn technicznych. Z tego powodu inwestycje w magazyny energii zlokalizowane w pobliżu instalacji OZE lub połączone z własnymi źródłami będą coraz popularniejsze.W tym kontekście kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia prawnego, które pozwoli na bezpieczne wdrożenie magazynów energii oraz zabezpieczenie sytuacji prawnej przedsiębiorcy w całym procesie inwestycyjnym, a także na etapie korzystania z magazynu.

Skontaktuj się z nami

Bartosz Piątek

Bartosz Piątek

Counsel, Radca Prawny, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 865

Obserwuj nas