12/07/23
Dnia 28 czerwca 2023 r. Komisja Europejska przyjęła nowy akt delegowany do Taksonomii i zmiany do już obowiązujących. Teksty udostępniono 13 czerwca jako część pakietu zrównoważonych finansów.
Komisja przyjęła rozporządzenie delegowane do Taksonomii do 4 pozostałych celów środowiskowych (Environmental Delegated Act) jako nowe techniczne kryteria klasyfikacji według których oceniane jest, czy dane działalności gospodarcze wnoszą istotny wkład w:
Zrównoważone wykorzystywanie i ochrony zasobów wodnych i morskich;
Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym;
Zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontroli;
Ochronę i odbudowę bioróżnorodności i ekosystemów.
Przyjęcia zmian doczekało się także rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 do Taksonomii do 2 pierwszych celów środowiskowych (Climate Delegated Act). Zmiany dotyczą rozszerzenia o dotychczas nieuwzględnione działalności gospodarczej przyczyniające się do łagodzenia i przystosowania do zmiany klimatu. W szczególności zmiany obejmują działalności w sektorach produkcji i transportu.
Włączenie większej liczby działalności gospodarczej obejmujących wszystkie sześć celów środowiskowych, a w konsekwencji większej liczby sektorów gospodarki i przedsiębiorstw, zwiększy użyteczność i potencjał unijnej systematyki w zakresie zwiększania zrównoważonych inwestycji w UE. Kryteria są w bardzo dużym stopniu oparte na zleceniach Platformy ds. zrównoważonego finansowania, opublikowanych w marcu i listopadzie 2022 r.
Źródło: EU Commission
Nie zabrakło także poprawek do rozporządzenia delegowanego 2021/2178 do art. 8 Taksonomii w sprawie ujawniania informacji niefinansowych. Przedsiębiorstwa finansowe objęte zakresem będą musiały składać sprawozdania na temat kwalifikowalności do Taksonomii (Taxonomy-eligibility) swoich ekspozycji na nowo objęte działania w okresie przejściowym od dnia 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. oraz na temat dostosowania do Taksonomii (Taxonomy-alignment) swoich ekspozycji od dnia 1 stycznia 2026 r. W przypadku przedsiębiorstw niefinansowych okres przejściowy jest krótszy, trwa do końca 2024 r.
Akty będą podlegały czteromiesięcznemu okresowi kontroli Komisji Europejskiej i Parlamentu. Okres ten będzie mógł być przedłużony o kolejne dwa miesiące.
Wejście w życie planowane jest na 1 stycznia 2024.