W dniu 2 grudnia 2016 r. obie ustawy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (poz. 1947 oraz poz. 1948). Najistotniejsze zmiany wejdą w życie z dniem 1 marca 2017 r.
Krajowa Administracja Skarbowa
Krajowa Administracja Skarbowa („KAS”) stanowić będzie wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą przede wszystkim zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, KAS będzie ponadto zapewniała obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.
Kluczowe zmiany
Ustawy regulujące funkcjonowanie KAS to obszerne akty prawne zawierające razem niemal 540 artykułów. Poniżej podsumowujemy kluczowe, z punktu widzenia podatnika, zagadnienia uregulowane ustawą.
Likwidacja istniejących i powołanie nowych organów
Wskutek wprowadzenia KAS zlikwidowane zostaną urzędy kontroli skarbowej oraz urzędy i izby celne. Zniesione zostaną ponadto urzędy Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej oraz Szefa Służby Celnej.
Izba skarbowa będzie kontynuować działalność jako izbą administracji skarbowej.
Nowe organy które zostaną utworzone w ramach KAS to:
Ustawa o KAS wprowadza nowy rodzaj postępowania w postaci kontroli celno-skarbowej, którą prowadzić będą naczelnicy urzędów celno-skarbowych.
Kontrola celno-skarbowa będzie zastępować postępowanie kontrolne, prowadzone obecnie przez dyrektorów UKS. Główne, nowe rozwiązania w ramach tej kontroli w stosunku do postępowania kontrolnego dyrektora UKS to:
Nie będzie zatem w przypadku takiej kontroli i następującego po niej postępowania, odwołania do innego organu, tak jak obecnie (teraz: do dyrektora izby skarbowej).