Rządy pospiesznie wprowadzają długo- i krótkoterminowe środki pomocy przedsiębiorcom poprzez ograniczenie opłat na rzecz państwa, aby przedsiębiorcy mieli większe środki do reagowania na bieżące problemy, takie jak zmniejszenie obrotów czy konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Lecz czy środki te uwzględniają szerszą perspektywę i zapewniają wyższą elastyczność na wypadek przyszłych wstrząsów gospodarczych?
Wprowadzone polityki różnią się w zależności od kraju. W Europie Środkowo-Wschodniej nie ma rozwiązania, które pasowałoby wszystkim. Opracowując krajowe plany ożywienia gospodarki decydenci powinni kierować się zaleceniami opracowanymi przez OECD, które dotyczą ulg w zakresie polityki i administracji podatkowej, a także kluczowymi inicjatywami w Unii Europejskiej w tym zakresie. Dodatkowo wart rozważenia jest również krajowy model makroekonomiczny przygotowany przez MFW i Bank Światowy. W działaniach rządu zmierzających do stabilizacji gospodarki w czasie i po pandemii, szczególnie ważne jest postrzeganie potrzeb obywateli jako najważniejszego elementu.
Playback of this video is not currently available
Rozmowa z Anthony De Lannoy, zastępcą dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, na temat przyszłości finansów publicznych w naszym regionie.
W PwC mocno wierzymy, że reformy podatkowe i sprawność organów skarbowych są kluczem do stabilizacji i poczucia równości w każdym społeczeństwie, szczególnie w okresie kryzysu. Pracujemy też nad nowymi narzędziami cyfrowymi, które zwiększają dostępność usług podatkowych dla obywateli i przedsiębiorstw. Prowadzimy stały dialog z politykami i zgłaszamy nowe i innowacyjne pomysły na rozkład obciążeń podatkowych.
Digitalizacja będzie odgrywać dużą rolę w usługach podatkowych i ułatwieniu procesu zarówno dla urzędników, jak i obywateli. Rozwiązania, takie jak kasy online czy e-faktury, mogą zmniejszyć luki podatkowe. Według stratega szwedzkiej administracji podatkowej, Andersa Stridha, administracja podatkowa musi rozumieć środowisko podatnika jako system, by móc sprawniej przetwarzać informacje. Ten system zadziała jeśli procesy cyfryzacji uwzględnią potrzeby osób, które przechodzą przez ten proces. Ważna jest również budowa informatycznych systemów zarządzania podatkami, które można dostosować do sytuacji i nowych wyzwań.
W obliczu globalnej pandemii na administracji publicznej spoczywa duża odpowiedzialność związana ze wsparciem gospodarki i firm. Z jednej więc strony oznacza to konieczność zwiększania nakładów budżetowych na te cele. Z drugiej wiąże się z koniecznością jeszcze większej profesjonalizacji zarządzania finansami publicznymi.
Obecne wyzwania były omawiane na pierwszej podatkowej konferencji online w Mołdawii, e-TAXCON’20. Poruszane były m.in. kwestie stworzenia sprawniejszej administracji podatkowej dzięki cyfryzacji jak również wpływu COVID-19 na politykę podatkową w regionie CEE.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie “Tax policies in the new normal”