27/01/21
W swojej strategii dotyczącej danych Komisja opisała wizję wspólnej europejskiej przestrzeni danych, jednolitego „rynku” danych, na którym mogłyby one być wykorzystywane bez względu na kraj ich pochodzenia.
Chodzi o to, aby zrealizować potencjał użytkowania dobrowolnie udostępnionych danych do celów interesu ogólnego. Cele takie obejmują opiekę zdrowotną, przeciwdziałanie zmianie klimatu, poprawę mobilności, ułatwianie tworzenia oficjalnych statystyk lub poprawę świadczenia usług publicznych.
Wizja ta realizuje się na przykład poprzez wprowadzenie platform typu Open Data, którą tworzy między innymi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia we współpracy z PwC.
Pozwoli to zrealizować ideę Smart City – elektronicznego miasta, w którym mieszkańcy i firmy mają łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych im informacji i portali.
Dane są fundamentem transformacji cyfrowej i innowacyjności, a ich dostępność, otwarta i bezpieczna wymiana ponad granicami pozwoli na rozwiązywanie problemów, które dzisiaj dotykają państwa, społeczności i kluczowe branże gospodarki, takie jak medycyna, służba zdrowia, bezpieczeństwo czy ochrona środowiska na poziomie globalnym. Szybka i bezpieczna wymiana danych i know-how w tych obszarach na pewno przyśpieszy wypracowywanie globalnych rozwiązań i zapewni rozwój gospodarki opartej na wiedzy i jakości życia obywateli.
Opublikowany w listopadzie 2020 r. projekt rozporządzenia ws. europejskiego zarządzania danymi (Data Governance Act) jest dokumentem poziomu strategicznego. Nie znajdziemy więc w nim zapisów o utrzymywaniu modelu danych, nadzorowania ich jakości czy bezpieczeństwa. Są za to wytyczne jednoznacznie wskazujące na potrzebę działań w zakresie Zarządzania Danymi ze względu na nadrzędny cel zapewnienia przez każdy podmiot kontroli nad przetwarzaniem i wymianą danych. Założenie to jest wspólne dla jednostek, które udostępniają dane (dostawców), jak i dla osób z nich korzystających - pośredników i odbiorców. Takie poczucie dozoru powinno zwiększyć poziom społecznego zaufania do korzystania z danych i opracowywania różnych rozwiązań, również tych biznesowych, oraz przyczynić się do wzmocnienia mechanizmów określających zasady wymiany danych zgodnie z innymi regulacjami, obowiązującymi w całej Europie, jak np. RODO.
Dostrzeżono też ryzyko, że państwa członkowskie będą w coraz większym stopniu regulować kwestie związane z danymi w sposób nieskoordynowany, co spowoduje fragmentację jednolitego „rynku” dostępu do danych.
Jak już wspomniano, nowe rozporządzenie ma przede wszystkim wspomóc budowanie zaufania i podnieść bezpieczeństwo procesu, a przez to przyczynić się do wzmocnienia praktyki korzystania z danych i tworzenia na ich bazie innowacyjnych rozwiązań. Po wejściu rozporządzenia w życie:
Organy rządowe powinny się zastanowić, jakie dane mogą udostępniać, jak są w stanie zagwarantować ich jakość oraz jaka powinna być polityka (i być może cennik) ich udostępniania.
Po stronie firm kluczowa wydaje się analiza, jakie dane są lub mogą być przydatne w biznesie oraz jak zapewnić ich bezpieczeństwo i przestrzeganie wymagań pozostałych regulacji.
Z kolei dla potencjalnych „pośredników danych” warte rozważenia są pomysły na biznes, jak również sposoby zapewnienia jakości wyników i poufności przy zachowaniu pełnej zgodności z regulacjami.
W każdym z powyższych przypadków trzeba umieć „panować nad danymi”, w szczególności wiedzieć, jakie dane się posiada oraz jak są one przetwarzane i wykorzystywane. W praktyce zastosowanie projektowanego rozporządzenia będzie wiązało się ze zinwentaryzowaniem posiadanych danych, zaklasyfikowaniem ich zgodnie z regulacjami, pod które podlegają, a także zapewnieniem ich bezpieczeństwa. Tym samym podstawowym warunkiem do uzyskania wyżej wymienionych korzyści jest wprowadzenie Data Governance.
Wymiana danych w całej Unii Europejskiej i między strategicznymi branżami gospodarki jest niezbędna w budowaniu spójnej i konkurencyjnej gospodarki cyfrowej w Europie i na świecie. Data Governance Act jest ważnym krokiem w kierunku tworzenia ustrukturyzowanych jednolitych przestrzeni danych z poszanowaniem personalnych danych obywateli i praw autorskich. Projekt rozporządzenia ws. europejskiego zarządzania danymi na pewno przyśpieszy wprowadzenie lokalnych uregulowań, które pomogą w znoszeniu lokalnych barier kontraktowych, bezpieczeństwa i kontroli nad przepływem danych.
PwC już od kilku lat wspiera firmy i instytucje rządowe we wdrażaniu koncepcji Open Data i wprowadzaniu Data Governance (Zarządzania Danymi).
Jesteśmy gotowi pomóc wszystkim producentom, pośrednikom i konsumentom danych skorzystać z nowych możliwości, jakie daje Ustawa o Zarządzaniu danymi.