{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Autorzy
Enterprise Performance Management (EPM), czyli zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa, integruje strategiczne, operacyjne i finansowe zarządzanie organizacją. W realizacji tego podejścia pomagają systemy EPM, które zawierają różne funkcje zarządzania, aby umożliwić podejmowanie trafnych decyzji i osiąganie strategicznych celów biznesowych.
Oto kluczowe obszary wspierane przez systemy EPM:
Systemy EPM integrują wszystkie kluczowe dla zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa obszary, dzięki czemu osoby zaangażowane w procesy mogą skupić swoją uwagę na analizie danych i wynikach, co pozwala na podejmowanie jeszcze bardziej trafnych decyzji.
EPM jest odpowiedzią na codzienne wyzwania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - w szczególności tam, gdzie pod uwagę przy podejmowaniu decyzji należy brać wiele zmiennych lub zmienność czynników rynkowych charakteryzuje wysoka dynamika i częstotliwość. Dzięki wszechstronności systemów EPM, korzyści z ich wdrożenia widoczne są w organizacjach niezależnie od branży. Oto kilka przykładów użycia systemów EPM w konkretnych branżach:
Firmy działające w sektorze energetycznym muszą radzić sobie z wahaniami cen surowców, regulacjami środowiskowymi oraz rosnącym zapotrzebowaniem na nieodnawialne źródła energii. Narzędzia EPM wspierane przez sztuczną inteligencję pomagają przedsiębiorstwom energetycznym w zarządzaniu kosztami produkcji i dystrybucji energii, analizie rentowności poszczególnych projektów oraz w prognozowaniu zapotrzebowania na energię.
W dynamicznie rozwijającym się sektorze technologicznym firmy muszą szybko reagować na zmiany rynkowe, innowacje oraz zmieniające się potrzeby klientów. Rozwiązania EPM wspierają przedsiębiorstwa z branży technologicznej w zarządzaniu kosztami badań i rozwoju oraz w analizie rentowności nowych produktów, dając przestrzeń do współpracy między działami w czasie rzeczywistym. Narzędzia EPM ułatwiają optymalizację portfolio produktów oraz alokację zasobów, w sposób maksymalizujący zyski.
Sektor produkcyjny zmaga się z zakłóceniami w globalnym łańcuchu dostaw. EPM zapewnia zaawansowane planowanie łańcucha dostaw, aby poprawić dokładność prognoz i stymulować rozwój. Dzięki systemom EPM i funkcji tworzenia scenariuszy biznesowych możliwa jest bieżąca obserwacja skutków każdej zmiany klienta, produktu lub dostawcy.
Na rynku obserwujemy zwrot w kierunku wykorzystywania zautomatyzowanych rozwiązań w obszarze kontrolingu.
Jak wskazują wyniki badania CFO Compass Survey 2023. Finance Transformation Roadmap, przeprowadzonego przez PwC Polska we współpracy z AICPA&CIMA, coraz więcej firm posiada w pełni zautomatyzowany proces budżetowania, planowania i prognozowania, a już ponad połowa respondentów korzysta z zaawansowanych narzędzi, innych niż arkusze kalkulacyjne na potrzeby sporządzania raportów zarządczych.
W pełni zautomatyzowany proces budżetowania, planowania i prognozowania
Wzrost udziału przedsiębiorstw posiadających w pełni zautomatyzowany proces budżetowania, planowania i prognozowania:
Zmiana p. p.
Korzystanie z zaawansowanych narzędzi, innych niż arkusze kalkulacyjne na potrzeby sporządzania raportów zarządczych
Wzrost udziału przedsiębiorstw wykorzystujących zaawansowane narzędzia, inne niż arkusze kalkulacyjne na potrzeby sporządzania raportów zarządczych:
Zmiana p. p.
W dobie galopującego rozwoju technologii oraz postępu w powszechności i dostępności na naszym rynku rozwiązań IT wspierających zintegrowanie zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa, dokonanie właściwej decyzji wiąże się nie tylko z wyborem technologii, ale też z właściwym wdrożeniem, obejmującym dostosowanie procesów z zachowaniem compliance. Kluczowe jest także uwzględnienie wszystkich interesariuszy w organizacji oraz odpowiednie zarządzanie zmianą wśród użytkowników nowych systemów. Tylko całościowe podejście może zagwarantować sukces wdrożenia nowych narzędzi.