{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Głównym założeniem Programu jest ścisła i stała współpraca Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Program skierowany jest do podmiotów gospodarczych osiągających przychody powyżej 50 mln euro w roku podatkowym.
Podobnie jak funkcjonujące na świecie inne programy cooperative compliance, Program Współdziałania opiera się na trzech podstawowych zasadach: wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i transparentności.
Dorota Bokszczanin, Dyrektorka PwC Polska, opowiedziała czym jest Program Współdziałania. Zobacz video i dowiedz się więcej.
Playback of this video is not currently available
Playback of this video is not currently available
Poznaj korzyści z uczestnictwa w Programie Współdziałania, które dostrzegają Prezes i CFO firmy SIG sp. z o.o. po roku od przystąpienia. Obejrzyj video.
Dowiedz się więcej o tym, jak wyglądał proces wejścia do Programu Współdziałania. Poznaj opinie i doświadczenia przedstawicieli firmy SIG, którzy byli zaangażowani w projekt przygotowania spółki do przystąpienia do Programu.
Przed przystąpieniem do Programu warto zbadać swoją gotowość, czyli stan rozliczeń podatkowych oraz poprawność wdrożenia Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego (RWNP).
Pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu dołączenia do Programu Współdziałania, jest złożenie wniosku aplikacyjnego. Po jego złożeniu odbywa się audyt wstępny KAS. Audyt obejmuje weryfikację prawidłowości rozliczeń podatkowych oraz ocenę wdrożonych RWNP w okresie dwóch poprzedzających lat podatkowych oraz roku do momentu złożenia wniosku o akces do Programu.
Zakończenie audytu KAS kończy się wydaniem zaleceń dla podatnika, a następnie z Szefem KAS zawierana jest umowa o współdziałanie. Warunki tej umowy, a w szczególności zakres audytu monitorującego, którym będzie objęty podatnik, podlegają negocjacji.
Czy współpraca z Krajową Administracją Skarbową może być oparta na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i transparentności? Odpowiedź brzmi TAK!
Obejrzyj video naszego eksperta Tomasza Gajtkowskiego i dowiedz się jakie są najistotniejsze korzyści wynikające z udziału w Programie Współdziałania.
Playback of this video is not currently available
Ministerstwo Finansów przeprowadziło publiczne konsultacje dotyczące RWNP, które zgromadziły licznych przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej, podatników uczestniczących w Programie Współdziałania oraz firmy doradcze, w tym ekspertów PwCPolska.
Jak dobrze poukładać funkcję podatkową, aby zabezpieczyć ryzyka podatkowe, odpowiednio zaplanować procesy, przypisać role i odpowiedzialności?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w Ramach Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego, które stanowią podstawę Programu Współdziałania oraz oglądając video naszej ekspertki Doroty Bokszczanin.
Playback of this video is not currently available
Obejrzyj video i dowiedz się o dwóch kluczowych dokumentach, które mogą się przydać każdemu podatnikowi, nie tylko tym biorącym udział w Programie Współdziałania
Playback of this video is not currently available
Obejrzyj video i dowiedz się jakie korzyści może przynieść podatnikom korzystanie z materiałów opracowanych podczas konsultacji dotyczących Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego (RWNP)
Playback of this video is not currently available
Ponadto, na zlecenie Dyrekcji Generalnej do spraw Wspierania Reform Strukturalnych (DG REFORM) będącej częścią Komisji Europejskiej, przeprowadziliśmy:
dedykowany program szkoleniowy dla audytorów z Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej;
Zespół PwC wspierał SIG Sp. z o.o. która jako pierwsza w Polsce zawarła Umowę o Współdziałanie z KAS. Wspieraliśmy SIG w przygotowaniach do przystąpienia, a także w samym procesie przystąpienia do Programu (w szczególności złożeniu wniosku, audycie KAS i negocjacjach Umowy).
Nasza firma w kwietniu 2023 r. zwyciężyła w rankingu Rzeczpospolitej w kategorii "Zaangażowanie w tworzenie dobrego prawa podatkowego" za wsparcie pierwszego podatnika w procesie przystąpienia do Programu Współdziałania i podpisania pierwszej w historii Umowy Współdziałania. Kapituła doceniła PwC za kompleksowe wsparcie w przygotowaniach do złożenia wniosku o zawarcie umowy o współdziałanie z szefem KAS oraz w procesie przystąpienia do Programu.
Na zaproszenie Ministerstwa Finansów występowaliśmy na konferencji pt.: „Transparentność podatkowa. Program Współdziałania – współpraca i lepsze przestrzeganie przepisów prawa podatkowego”, która odbyła się 29 listopada 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Finansów.
Ponadto, występowaliśmy na konferencji organizowanej przez Ministerstwo Finansów, Komisję Europejską oraz Akademia Leona Koźmińskiego, pt. "Wzajemne zaufanie, zrozumienie i transparentność. Pierwsze doświadczenia oraz perspektywy Programu Współdziałania", która odbyła się 2 lutego 2024 r. w Akademii Leona Koźmińskiego.
Obejrzyj nagranie z webinarium, podczas którego nasi eksperci skupili się na przedstawieniu charakterystyki Programu Współdziałania oraz doświadczeń PwC i podatników wynikających z uczestnictwa w Programie.
Playback of this video is not currently available
Dorota Bokszczanin