Niwelowanie luki cyfrowej między Europą Środkowo-Wschodnią a Zachodnią
Klient:
Komisja Europejska
Nasza rola:
Opracowaliśmy program mentorski i szkoleniowy dla 34 Centrów Innowacji Cyfrowej, pozwalający zdobyć i rozwinąć umiejętności i wiedzę konieczne do wytworzenia kultury innowacji.
Kraj:
13 krajów UE
Aby wspomóc rozwój naszego kontynentu, w 2016 r. Komisja Europejska wprowadziła inicjatywę na rzecz cyfryzacji europejskiego przemysłu (Digitising European Industry initiative – DEI). Projekt ten miał na celu wzmocnienie konkurencyjności Unii w zakresie technologii cyfrowych i zapewnienie, by wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od sektora, lokalizacji i rozmiarów, mogły korzystać w swojej działalności z innowacji cyfrowych.
Podczas gdy wiele krajów Europy Zachodniej skorzystało z tej możliwości, kraje Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) z trudem dotrzymywały im kroku. Spośród 400 centrów innowacji cyfrowych (Digital Innovation Hub – DIH) działających w Europie w 2016 r. tylko 50 (czyli 13%) działało w regionie CEE. Dodatkowo, o ile już w 2016 roku ok. 50% spółek w Finlandii i Danii było zdigitalizowanych w wysokim lub nawet bardzo wysokim stopniu, to większość (ponad 55%) przedsiębiorstw w Bułgarii, Rumunii, Grecji i na Łotwie nie inwestowało w technologie cyfrowe.
Komisja Europejska jest świadoma zagrożeń gospodarczych, jakie rodzi rosnąca przepaść cyfrowa między krajami Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. W związku z tym w ramach DEI, PwC pomogło w rozwoju Centrów Innowacji Cyfrowych w regionie w celu zwiększenia zasięgu i wsparcia dla innowacji cyfrowych. Projekt został nazwany Smart Factories in the new EU Member States.
Projekt miał na celu ułatwienie dostępu i zwiększenie poziomu wykorzystania wysokich technologii dla przedsiębiorców w 13 „nowych” państwach członkowskich Unii Europejskiej. W tym celu projekt wsparł ponad 30 centrów innowacji cyfrowych (DIH). W tych ośrodkach spółki mogą uzyskać wszechstronną pomoc: od testowania technologii przez doradztwo finansowe czy wywiad rynkowy, aż po możliwość nawiązywania kontaktów gospodarczych.
Projekt rozpoczął się od podmiotów, które następnie miały uczestniczyć w specjalnie opracowanym programie szkoleniowym z elementami mentoringu.
Komisja Europejska na podstawie rekomendacji PwC wskazała 34 podmioty z Europy Środkowo-Wschodniej, które następnie przeszły intensywne szkolenie i program mentorski, co pozwoliło im zdobyć kwalifikacje i wiedzę umożliwiające dołączenie do europejskiej sieci centrów innowacji cyfrowych.
Program mentorsko-szkoleniowy został zaprojektowany wraz z firmą Oxentia (wywodzącą się z Oxford University Innovation) i obejmował szkolenia internetowe, osobiste spotkania z mentorami, sesje wymiany doświadczeń, nawiązywanie kontaktów i warsztaty. Celem programu było wsparcie ośrodków innowacji cyfrowych w:
Następnie PwC sporządziło raport i sformułowało zalecenia dotyczące polityki trwałej kontynuacji osiągniętych postępów w przyszłości. Raport obejmował również analizę najlepszych praktyk w zakresie instrumentów wsparcia innowacyjności stosowanych przez inne kraje i regiony.
Wsparcie w ramach projektu Smart Factories oferowane przez PwC miało charakter międzysektorowy i międzyregionalny, aby najlepiej zaadresować wyzwania stojące przed samymi centrami innowacji cyfrowych i ich potencjalnych klientów, czyli przedsiębiorców. Projekt był koordynowany z Polski, a szkolenia i mentoring w poszczególnych krajach wspomagały nasze biura w 13 państwach członkowskich. Dodatkowo zaangażowani byli eksperci PwC z Włoch i Luksemburga.
"Centra innowacji powinny stać się kluczowym elementem w krajowych i regionalnych strategiach rozwoju w obszarze transformacji cyfrowej. W związku z tym ważne jest, aby mogły być bezpośrednimi beneficjentami funduszy z programów operacyjnych. Chcąc jednak zapewnić maksymalną efektywność takich działań konieczna jest współpraca między regulatorami i centrami już na etapie tworzenia zachęt, programów i regulacji."
Centra innowacji cyfrowych mogą pomóc w zapewnieniu, by każda spółka – mała czy duża, z sektora wysokich technologii czy z innej branży – skorzystała z możliwości cyfryzacji.
Dzięki projektowi Smart Factories mogliśmy wesprzeć rozwój ekosystemu innowacji w Europie. Projekt ułatwił nawiązywanie relacji partnerskich poprzez utworzenie sieci, pozwalającej spółkom wykorzystanie możliwości gospodarczych i współpracę na całym kontynencie.
Centra innowacji cyfrowych uczyły się od siebie nawzajem, weryfikowały swoje biznesowe założenia i szlifowały umiejętności łączenia badań i rozwoju z wiedzą i doświadczeniem w biznesie.
Obecnie działają jako ośrodki o największym potencjale rozwoju, dysponujące strategiami współpracy z podmiotami gospodarczymi. Dzięki temu mogą oferować wszechstronne wsparcie małym i średnim przedsiębiorstwom, w tym infrastrukturę, pomoc w tworzeniu prototypów, a także wsparcie prawne, marketingowe i technologiczne, co w rezultacie ułatwia wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i produktów.
Centra innowacji cyfrowych pomagają podmiotom zbudować stymulujące środowisko i kulturę wspierającą przedsiębiorczość i kreatywność niezależnie od zewnętrznych motywacji finansowych czy też inwestycji. Dziś są w stanie zapewnić informacje i działania edukacyjne dotyczące nowych technologii w przemyśle i w biznesie, przynosząc korzyści swym regionalnym ekosystemom.
Dzięki sukcesowi naszego projektu realizowany jest obecnie kolejny projekt centrów innowacji cyfrowych koncentrujących się na sztucznej inteligencji.
Agnieszka Gajewska
Partner, lider zespołu ds. sektora publicznego i infrastruktury w regionie CEE.
Konrad Danieluk
Menedżer, Sektor publiczny