Poznaj 13 startupów, które otrzymają wsparcie Startup Collider PwC

01/10/17

Po czteromiesięcznych poszukiwaniach do pierwszej edycji Programu PwC Startup Collider zakwalifikowało się 13 młodych firm z branży fin-tech. PwC zaoferuje tym startupom miejsce do pracy, pomoc wysoko wykwalifikowanych mentorów oraz krótszą drogę wchodzenia na rynek. 

Startup Collider to nowa inicjatywa PwC, która ma na celu wspieranie i promowanie startupów w Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszej edycji skoncentrowana jest na startupach oferujących rozwiązania dla sektora finansów.

„PwC Startup Collider stanowi istotną pomoc dla europejskich startupów i wspiera innowacje w regionie Europy Środkowo-Wschodnej. Rozwiązania opracowane przez jedne startupy będą wdrażane w ramach usług PwC, inne zaś, dzięki globalnej sieci PwC, pozyskają nowych klientów i partnerów.”

Jolanta Kokosińska, partner PwC Polska, zespół ds. innowacji i B+R

Pierwsza edycja Startup Collider koncentruje się na startupach zajmujących się rozwiązaniami do zastosowania w sektorze finansów. W zależności od stopnia rozwoju, startupy będą uczestniczyć w dwóch programach. Osiem startupów (Xchanger, Cognitum, Claims Control, Blueopes, Talk Bank, finAPI, Autenti i Jumbster) z udokumentowanym prototypem będzie mogło wziąć udział w trzymiesięcznych sesjach szkoleniowych („Bootcampie”), a pięć bardziej dojrzałych i rozwiniętych firm (Noa Tech, Cyber Productivity, Dotmetrics, Transparent Data i Coinfirm) uczestniczyć będze w programie tzw. szybkiej ścieżki („Fast Track”), gdzie będą mogły poszerzyć sieć kontaktów, korzystając z potencjału i zasięgu PwC.

Przedsiębiorstwa, które obejmie program „Bootcamp”

Xchanger

Xchanger.io to innowacyjna platforma porównawcza wielu brokerów. Pozwala zaoszczędzić nawet do 25% na ukrytych opłatach bankowych, współpracując z 30 operatorami zajmującymi się przelewami międzynarodowymi i wymianą walut. Xchanger.io to jedyna usługa na rynku, która porównuje całkowity koszt transakcji – bieżące kursy wymiany i dodatkowe koszty, takie jak opłaty na rzecz operatora czy koszty przelewu. Celem firmy jest zdobycie pozycji lidera wśród platform porównawczych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz dostawców informacji o kontach w kontekście dyrektywy PSD2.

Cognitum

Cognitum to platforma kognitywna, która udostępnia najwyższej jakości skalowalne i przyszłościowe rozwiązania do pozyskiwania i przechowywania danych, przeszukiwania archiwów i przetwarzania danych online, niezależnie od stopnia ich skomplikowania. Ich rozwiązania pozwalają ujednolicić różnorodne, rozproszone źródła danych, korzystając z metod sztucznej inteligencji i narzędzi, które pozwalają użytkownikom końcowym porozumiewać się z maszynami za pomocą języka naturalnego.

Claims Control

Claims Control to system udostępniania roszczeń z tytułu ubezpieczeń. Otwarty interfejs programu aplikacyjnego (API), który pozwala zintegrować systemy roszczeń oraz portal obsługi roszczeń SaaS udostępniany w systemie freemium dla małych i średnich przedsiębiorstw (brokerów ubezpieczeniowych, flot samochodowych, likwidatorów szkód, spedytorów), które nie mają własnych systemów obsługi roszczeń. Claim Control udostępnia przypadki roszczeń w sieci, dając do nich dostęp wszystkim uczestnikom procesu obsługi roszczeń.

Blueopes

Blueopes to automatyczna usługa zarządzania majątkiem typu „white-label”, przeznaczona dla zarządzających aktywami. Blueopes korzysta ze sztucznej inteligencji, by pomóc osobom zarządzającym aktywami indywidualizować portfele inwestycyjne swoich klientów, biorąc pod uwagę kryteria związane z ochroną środowiska, kwestiami społecznymi i polityką zarządzania, jednocześnie zapewniając konkurencyjny poziom rentowności.

Talk Bank

TalkBank.io to pierwszy bank cyfrowy, który korzysta ze sztucznej inteligencji komunikatorów Telegram, Facebook, Viber, Siri, niewymagający instalowania żadnych aplikacji. Firma planuje stworzyć cyfrowy ekosystem oferujący interaktywną bankowość, usługi consierge i doradztwo finansowe dopasowane do indywidualnych potrzeb. Prędkość skalowania jest możliwa dzięki stworzonej przez firmę platformie chatbotowej, która pozwala zespołom wspomagającym połączyć się i opracowywać nowe usługi i produkty w ramach kluczowej oferty bankowej, co nie wymaga umiejętności kodowania.

finAPI

finAPI to inteligentne narzędzie dla banków, które czekają zmiany związane z dyrektywą PSD2 i innymi wyzwaniami finansowo-technologicznymi. Firma dostarcza narzędzi zarówno dla stojących przed tymi wyzwaniami banków, jaki i innych startupów, które tworzą niszowe rozwiązania. finAPI to ujednolicony i bezpieczny interfejs służący do budowy nowych cyfrowych ekosystemów między bankiem a startupami zainteresowanymi działaniami w obszarze finansów, który wykorzystuje zestaw gotowych komponentów funkcjonalnych w połączeniu z autorskim oprogramowaniem i rozwiązaniami typu open-source.

Autenti

Autenti to platforma do zatwierdzania dokumentów i podpisywania umów online, która dzięki elektronicznym podpisom przez jedno kliknięcie zmienia tradycyjne transakcje między firmami (b2b) i między firmami a konsumentami (b2c) w e-handel. Sposób zatwierdzania dokumentów, elektronicznej identyfikacji i płatności zostały zaprojektowane w zgodzie z europejskimi praktykami biznesowymi i konsumenckimi. Eliminując tradycyjny obieg dokumentów papierowych i odręcznych podpisów na dokumentach, Autenti pozwala znacznie skrócić czas zawarcia dowolnej transakcji – z kilku dni do ledwie kilku sekund.

Jumbster

Jumbster to aplikacja sieciowa, która umożliwia kierowcom i firmom kupowanie tańszego paliwa online. Pozwala to nie tylko ograniczyć koszty – dane zbierane z pojazdów mogą być też sprzedane bankom, koncernom naftowym czy producentom samochodów. Ponadto, dane te mogą posłużyć zakładom ubezpieczeń do zdobycia wiedzy o sposobie jazdy ubezpieczonych kierowców. Za paliwo można zapłacić kartą kredytową z poziomu aplikacji, co powala otwierać linie kredytowe dla firm, które mają własne floty pojazdów.

Firmy, które zakwalifikowały się do wsparcia „Fast Track”

Noa Tech

Noa Tech pozwala małym i średnim firmom działającym na rynku detalicznym ograniczać koszty obsługi gotówkowej w sklepach, zmniejszać ryzyko związane z transportem gotówki i oszustwami kasjerów, a także zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na lepszą obsługę klienta. Dzięki cyrkulacji gotówki pomiędzy sklepami, do minimum można ograniczyć wizyty w bankach. Cała gotówka wpłacana przez klientów do urządzenia jest liczona i wpłacana na bankowe konto kupieckie D+1, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z procesem obsługi gotówkowej.

Cyber Productivity

Cyber Productivity to zautomatyzowana księgowość online dla mikro, małych i średnich firm będących klientami banków. Korzysta z automatycznego narzędzia do księgowania dla sektora BPO/SSC i nearshoringu / podwykonawstwa opartego na technologii zrobotyzowanego księgowania.

Dotmetrics

DotMetrics to firma zajmująca się pomiarami widowni/użytkowników w formacie big data na poziomie krajów. Dzięki interfejsowi użytkownika agencje, ogłoszeniodawcy i wydawcy mogą tworzyć raporty w czasie rzeczywistym, pokazujące całe zestawy danych dotyczących sposobu, w jaki użytkownicy korzystają ze stron internetowych objętych pomiarem, a także kim są te osoby (dane demograficzne i psychograficzne). 

Transparent Data

Transparent Data to niezwykle szybko działająca, sprawna firma zajmująca się zarządzaniem ryzykiem. Dostarcza ona aktualnych, pewnych i wszechstronnych danych, które pomagają przedsiębiorstwom zarządzać ryzykiem i zwiększać decyzyjność.

Coinfirm

Coinfirm to platforma zarządzania ryzykiem i zgodnością z przepisami w zakresie AML/KYC (przeciwdziałanie praniu pieniędzy / „znaj swojego klienta”) dla transakcji typu blockchain. Platforma stosuje opatentowane algorytmy, które dają przekładające się na działania wyniki w zakresie AML/CFT (przeciwdziałanie praniu pieniędzy / finansowaniu terroryzmu), oceny ryzyka kredytowego i zwiększenia wydajności. Platforma Coinfirm to także tak zwany „agnostyk blockchainu”, co oznacza, że można ją stosować do publicznych baz typu blockchain, takich jak Bitcoin czy Dash, a także do prywatnych, na przykład rozwijanych przez instytucje finansowe.

„Startup Collider oferuje starannie zaplanowany proces współpracy między PwC a startupami w ramach działań zespołu ds. innowacji i B + R oraz naszych najważniejszych partnerów w dziedzinie technologii. PwC uruchomiło program, by wzmacniać transgraniczne więzi przedsiębiorców ze społecznością startupów i inwestorów, wspierać wchodzenie startupów na rynek oraz przyspieszać ich rozwój.”

Mateusz Nowak, lider Startup Collider w PwC

Informacje o Startup Collider PwC

We wrześniu 2016 r. PwC Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) ogłosiło otwarcie Startup Collider.

Każdy roczny cykl tego programu obejmuje trzymiesięczny etap intensywnych szkoleń – bootcamp. Jego pierwsza edycja rozpoczęła się 9 stycznia. W trakcie bootcampu przedsiębiorcy spotkają się z ekspertami i odpowiednimi działami PwC. Startupy wybrane do programu akceleracji są przypisywane do dwóch wybranych mentorów, spośród których jeden jest ekspertem niezwiązanym z PwC, drugi zaś — ekspertem PwC. Osoby te mają westrzeć przedsiębiorców w rozwoju biznesu. Po takim programie akceleracji, następuje 6–9-miesięczny etap wchodzenia na rynek. Bardziej rozwinięte startupy przejdą od razu do tego etapu.

Liczymy, że pod koniec programu startupy poprawią swoje biznesplany i procesy, a ich twórcy zdobędą wiedzę na temat odpowiednich rynków, potrzeb klientów, przepisów prawnych i wielu innych kwestii. Dla najlepszych startupów przewidziany jest program wchodzenia na rynek, w ramach którego mogą one łączyć się z PwC i korzystać z rynkowej pozycji naszej marki w celu wprowadzenia swoich produktów i usług na rynki Europy Środkowo-Wschodniej i dalsze.

Głównym celem Startup Collider jest wspieranie całego ekosystemu startupów Europy Środkowo-Wschodniej. Aby dotrzeć do najlepszych startupów w Europie Środkowo-Wschodniej, zespół Startup Collider rozpoczął kampanię promocyjną w mediach społecznościowych, dzięki czemu marka trafiła na listę najlepszych 100 marek InsurTech i zyskała ponad milion wpisów na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Następnie zespół Startup Collider wyruszył na objazd busem po naszym regionie, by spotkać się z firmami i liderami opinii. Zajęło to ponad dwa tygodnie. Zespół przejechał 4313 km, odwiedzając 12 miast w 8 europejskich krajach, spotykając się ze startupami, inwestorami i entuzjastami startupów.

Jeśli masz startup albo jesteś entuzjastą startupów, autorytetem w branży czy inwestorem, śledź działania Startup Collider na kanałach społecznościowych i skontaktuj się, by uzyskać dodatkowe informacje.

Dalsze informacje o Startup Collider można uzyskać pod adresem: startupcollider@pl.pwc.com

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Obserwuj nas