PwC w Polsce po raz drugi z rzędu liderem rankingu doradców M&A przygotowanego przez Mergermarket

18/01/21

Zespół ds. fuzji i przejęć PwC Polska drugi rok z rzędu został liderem na polskim rynku w najnowszym rankingu Mergermarket, uwzględniającym liczbę transakcji zrealizowanych w 2020 roku. W minionym roku, działając jako wiodący doradca transakcyjny (M&A) zespół PwC pod przewodnictwem Adama Demusiaka i Marcina Byrta zrealizował 14 transakcji w Polsce na łączną kwotę ponad 4,0 mld PLN.

Mergermarket to prestiżowy międzynarodowy portal zajmujący się tematami transakcyjnymi i gospodarczym. Publikowany co roku ranking powstaje na podstawie analizy informacji z obszaru M&A na całym świecie. Uwzględnia zrealizowane w danym roku transakcje, których wartość przekracza 5 mln dol. i dotyczy co najmniej 30% sprzedanych udziałów danego podmiotu. Wartość większości transakcji realizowanych na rynku prywatnym jest poufna, dlatego w danych portalu Mergermarket nie są one ujmowane.

Adam Demusiak w "Pulsie Biznesu" o fuzjach i przejęciach w 2021 r.

Rynek transakcji ze względu na trwająca pandemię w poprzednim roku był całkowicie inny, wymagał dostosowania się do dynamicznej zmienności rynków oraz szeregu ograniczeń, np. część transakcji była realizowana całkowicie zdalnie, bez fizycznych spotkań z inwestorami. Szczególnie duża aktywność M&A widoczna była w sektorach stosunkowo odpornych na wpływ COVID-19, takich jak infrastruktura oraz TMT. Obserwowaliśmy sporo tzw. spin off'ów z globalnych korporacji, np. sprzedaż Soraya i Dermika z portfela Orkla Polska do Bielenda czy sprzedaż polskiego oddziału Sage do Mid Europa Partners. Coraz śmielej inwestują także polscy przedsiębiorcy - bezpośrednio lub w formie family office; imponującym przykładem był zakup Corab przez fundusz Michała Sołowowa, Black Forest. Spodziewać się można zintensyfikowania przejęć zagranicznych przez polskich przedsiębiorców.

Adam Demusiak, partner PwC odpowiedzialny za obszar M&A

Jako wiodący doradca PwC w ostatnim roku uczestniczyło w transakcjach dla akcjonariuszy m.in. takich podmiotów jak Corab, Masterchem, Veracomp, Pekao, Apaczka czy Scanmed. Firma współpracowała również z topowymi funduszami Private Equity, takimi jak Innova, Abris, Aberdeen Standard, Permira, Carlyle, DIF, jak również wiodącymi grupami kapitałowymi, w tym funduszem Black Forest. Łączna wartość wszystkich zrealizowanych przez PwC w Polsce transakcji w 2020 r. wyniosła ponad 4,0 mld PLN.

Zespół Deals Platform w PwC Polska to ponad 150 ekspertów specjalizujących się w złożonych procesach transakcyjnych, przede wszystkim w aspektach takich jak: fuzje i przejęcia, doradztwo strategiczne i commercial due diligence, due diligence finansowe, due diligence podatkowe, finansowanie i restrukturyzacje oraz wyceny i modelowanie finansowe.

Eksperci PwC Deals Platform doradzają klientom na każdym etapie cyklu życia transakcji, od momentu wygenerowania pomysłu na transakcję, identyfikacji celu do przejęcia i opracowania strategii, przez etap realizacji transakcji, aż po zakończenie procesu integracji i zbudowanie wartości firmy w okresie potransakcyjnym. Dzięki szerokim kompetencjom zespołu realizujemy różnorodne projekty, od strategii podatkowych do finansowania transakcji, zarówno dla kupujących, jak i sprzedających, funduszy private equity, inwestorów branżowych czy indywidualnych.

Rafał Dróbka, partner PwC, lider doradztwa transakcyjnego

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Michał Gołębiewski

Michał Gołębiewski

Menedżer ds. komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 245

Obserwuj nas