Skip to content Skip to footer
Search

Loading Results

Startuje I edycja konkursu „Liderzy ESG”, organizowanego przez NN Investment Partners, GPW oraz PwC

Z początkiem września 2021 r. wystartowała I edycja konkursu „Liderzy ESG”, skierowanego do przedsiębiorstw realizujących wyróżniającą się strategię ESG, oferujących innowacyjne produkty i usługi pozytywnie oddziałujące na środowisko, a także prowadzących skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju. Organizatorami konkursu są NN Investment Partners TFI, GPW oraz PwC, partnerem strategicznym UN Global Compact Network Poland, partnerami Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Związek Banków Polskich (ZBP), a partnerem medialnym „Dziennik Gazeta Prawna”.   

Przejdź do strony konkursu "Liderzy ESG"

„Liderzy ESG” to nagroda, która będzie przyznawana w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny. Dodatkową kategorią jest Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji – otrzyma ją osoba, która podejmuje szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

Tylko w ciągu ostatnich czterech lat światowa wartość funduszy inwestycyjnych nastawionych na zrównoważony rozwój urosła o ponad 50 proc. i na koniec 2020 r. stanowiła 35 bilionów dolarów, czyli ponad 1/3 wszystkich zarządzanych aktywów finansowych*. Te dane pokazują, że firmy, które rozwijają się w zrównoważony sposób bez problemu będą mogły sięgnąć po powszechnie dostępne i tanie finansowanie. Z kolei firmy, które prowadzą kontrowersyjną działalność lub nie planują ograniczenia swojego negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo, będą od tego finansowania odcięte albo będą musiały za nie dużo zapłacić.

Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI

Firmy, które chcą zgłosić się do udziału w konkursie, mają na to czas do 31 października. Mogą one przystąpić do konkursu w jednej, dwóch lub trzech kategoriach. Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie http://www.liderzyesg.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 2 grudnia 2021 roku.

O wyborze laureatów zdecyduje kapituła konkursu złożona z ekspertów w dziedzinie ESG, rynków finansowych, nauki i biznesu. W jej skład wchodzą:

  • Izabela Olszewska, Członek Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
  • Robert Bohynik, CFA, Wiceprezes Zarządu NN Investment Partners TFI
  • Krzysztof Szułdrzyński, Partner PwC
  • dr Monika Sady, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Barbara Nowakowska, Dyrektor Zarządzająca, PSIK
  • Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich
  • dr Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz
  • Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny UN Global Compact Network Poland,
  • Elisabetta Falcetti, Dyrektor na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
  • Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny „Dziennika Gazety Prawnej”

Zanim zgłoszenia zostaną przekazane kapitule, zespół analityczny - na co dzień zajmujący się analizą ESG i zrównoważonym rozwojem - wyłoni po 10 zgłoszeń w każdej kategorii, które uzyskały najlepszą ocenę ilościową (TOP 10).

Z perspektywy całego rynku ważne jest pokazanie, że spółki notowane na warszawskiej giełdzie rozwijają się w sposób zrównoważony, co zapewni im dostęp do kapitału zarówno lokalnego jak i globalnego. W ramach konkursu ‘Liderzy ESG’ chcemy wyróżnić podmioty, które mają doświadczenie w raportowaniu niefinansowym, ale mamy nadzieję, że w tej grupie znajdą się firmy, które przyjęły świetne strategie czy opatentowały nowe produkty związane z zagadnieniami z obszaru środowiskowego czy społecznego. Dlatego warto dołączyć do zielonej transformacji i zawalczyć o tytuł ‘Lidera ESG’.

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW

ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników (bez względu na branżę), wejdzie w życie już od 2023 roku.

Strategia zrównoważonego rozwoju wsparta wysokiej jakości raportowaniem stanowi coraz ważniejszy element wartości firmy i jest fundamentem długofalowego rozwoju przedsiębiorstwa. Jak pokazują badania, globalnie już ponad 90% kadry zarządzającej, uważa zrównoważony rozwój i ESG za ważne lub bardzo ważne elementy kształtowania wartości przedsiębiorstwa. Konkurs ‘Liderzy ESG’ to możliwość dla firm, aby pochwalić się osiągnięciami w zakresie ESG i wzmocnić swoją pozycję w oczach inwestorów, instytucji finansowych, klientów oraz pracowników.

Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC

 

 

* Global Sustainable Investment Review 2020. GSIA | (gsi-alliance.org)

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Obserwuj nas