Laureaci 8. edycji “Gwiazd Bankowości” wybrani

ING Bank Śląski po raz siódmy został laureatem konkursu „Gwiazdy Bankowości” organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” i PwC Polska. Na drugim miejscu uplasował się mBank, a na trzecim PKO Bank Polski. ING Bank Śląski zwyciężył również w kategoriach Gwiazda efektywności, Gwiazda stabilności, Gwiazda innowacyjności i Gwiazda relacji z klientem. W kategorii Gwiazda ESG zwyciężył mBank a Gwiazda wzrostu trafiła do Banku Pekao.

Już po raz 8. „Dziennik Gazeta Prawna” i PwC Polska wręczyły bankom nagrody w konkursie „Gwiazdy Bankowości”. W tym roku przyznano nagrody w 7 kategoriach, w tym w kategorii „Gwiazda ESG”.

Na ogólny wynik w głównej kategorii konkursu wpływają rezultaty w pozostałych. Trzy z nich – Gwiazda Wzrostu, Gwiazda Stabilności i Gwiazda Efektywności – opierają się na wynikach finansowych, Gwiazda Innowacyjności jest wyłaniania w wyniku prac kapituły oceniającej nadesłane przez banki zgłoszenia, a o wyniku w kategorii Gwiazda Relacji z Klientem decyduje badanie przeprowadzane przez PwC Polska wśród klientów banków - w tym roku wzięło w nim udział XX tys. respondentów.

W kategorii Gwiazda ESG, kapituła konkursu oceniała banki w 5 obszarach działań środowiskowo-społecznych: kampanie społeczne, oferta produktowa, wybór dostawców, finansowanie projektów i inicjatywy wewnętrzne.

“Banki w Polsce pełnią kluczową rolę we wspieraniu projektów zrównoważonej transformacji przedsiębiorstw i są wzorem dla innych instytucji w zakresie wyznaczania i spełniania standardów ESG. Szeroka baza klientów, możliwość kształtowania oferty produktowej, kampanie społeczne i działania edukacyjne dają realny wpływ na zmiany. Obecnie większość banków w Polsce jest na początkowym etapie dostosowania do najnowszych wymogów regulacyjnych (m.in. taksonomia UE, rozporządzenie SFDR). Wiele założeń ma jeszcze charakter deklaratywny, aczkolwiek wiele banków podjęło realne i mierzalne kroki. Jesteśmy na początku drogi, a precyzyjna ilościowa ocena realizacji celów wynikających ze strategii ESG (np. „Net Zero”) będzie możliwa dopiero po upływie kilku lat”

- mówi Przemysław Paprotny, partner PwC Polska.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach Gwiazdy Bankowości 2022

Gwiazda bankowości 2022 Gwiazda efektywności
 1. ING Bank Śląski

 2. mBank

 3. PKO Bank Polski

 1. ING Bank Śląski

 2. Bank Handlowy

 3. Bank Pekao

Gwiazda stabilności Gwiazda wzrostu
 1. NG Bank Śląski

 2. Bank Pekao

 3. BNP Paribas Bank Polska

 1. Bank Pekao

 2. ING Bank Śląski

 3. BNP Paribas Bank Polska

Gwiazda innowacyjności Gwiazda relacji z klientem
 1. ING Bank Śląski

 2. mBank

 3. PKO Bank Polski

 1. ING Bank Śląski

 2. Credit Agricole Bank Polska

 3. Bank Millennium

Gwiazda ESG  
 1. mBank

 2. ING Bank Śląski

 3. BNP Paribas Bank Polska

 

W skład Kapituły wchodzą:

 • prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC Polska

 • Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny, Dziennik Gazeta Prawna

 • Łukasz Wilkowicz, redaktor, Dziennik Gazeta Prawna

 • Jowita Michalska, założycielka, prezes Digital University

 • Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu

 • Przemysław Paprotny, partner PwC Polska

   

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Obserwuj nas