Klauzula obejścia prawa – wstępna ocena proponowanych regulacji (wersja uaktualniona)

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów ogólna klauzula obejścia prawa podatkowego zacznie obowiązywać w II kwartale 2016 r.

Już w tym momencie należy zastanowić się, jakie będą praktyczne i prawne konsekwencje wprowadzenia tej instytucji w formie proponowanej przez Ministerstwo Finansów. 

W poniższej informacji aktualizujemy naszą analizę dotyczącą klauzuli z 2013 r. o kwestie dotyczące praktycznych problemów, z którymi będą mogli się zetknąć podatnicy działający na polskim rynku, przy założeniu, że klauzula wejdzie w życie w kształcie proponowanym aktualnie przez Ministerstwo Finansów.

Mając na uwadze szeroki zakres proponowanych regulacji, naszym zdaniem prawdopodobieństwo, że klauzula obejścia prawa podatkowego będzie stosowana względem szerokiej grupy podatników, nie tylko międzynarodowych korporacji stosujących agresywne metody planowania podatkowego, ale również m.in. średniej wielkości firm z polskim kapitałem, należy ocenić jako wysokie.

Istnieje szereg praktycznych problemów stosowania projektowanych przepisów – takich jak zakres jej stosowania, dokładny moment wejścia w życie czy też utrzymanie zasady dwuinstancyjności.

Podatnicy przygotowujący się na wprowadzenie klauzuli powinni dokonać szczegółowej analizy zrealizowanych w tym roku transakcji (jak również tych zaplanowanych w najbliższym czasie) mających istotny wpływ na ich rozliczenia podatkowe, pod kątem oceny, czy w rozumieniu przepisów projektowanej ustawy mogą być one uznane za prowadzące do nieuzasadnionej korzyści podatkowej. 

Ponieważ projekt zakłada, że Minister Finansów nie będzie wydawał interpretacji indywidualnych jeżeli stwierdzi, że opisane przez podatnika transakcje mają na celu obejście prawa podatkowego. W tym kontekście (o ile przepisy w proponowanym kształcie wejdą w życie) można rozważyć skorzystanie z nowej instytucji, opinii zabezpieczających

Skontaktuj się z nami

Andrzej Zubik

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 689

Mariusz Marecki

Doradca podatkowy, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 787

Obserwuj nas