Dlaczego transformacja cyfrowa jest dziś priorytetem CFO?

Raport PwC CEE

Patronat nad badaniem w Polsce objęło ACCA

Inwestycje w automatyzację procesów jako odpowiedź CFO na zbliżającą się recesję.

W związku z kryzysem gospodarczym i energetycznym, w obliczu trwającej wojny i rosnącej inflacji, w czasach gdy zmiana to jedyna pewna rzecz, dyrektorzy finansowi coraz wyraźniej dostrzegają potrzebę szybkiej transformacji cyfrowej.

Pobierz raport

 

Jak wynika z badania CEE CFO Insight Survey 2022 CFOs zdają sobie sprawę z tego, że ich główne wysiłki transformacji funkcji finansowych powinny być skupione wokół kluczowych obszarów, takich jak:

Z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie CFOs?

W ocenie CFOs z regionu CEE wyzwania, które uniemożliwiają osiągnięcie celów biznesowych to w głównej mierze niepewność, ale także niska dojrzałość w obszarze IT i nieelastyczność organizacji w zakresie szybkiego reagowania na zmiany.

W obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji oraz nadchodzącej recesji musimy być przygotowani na trudne czasy i życie w nowej normalności, która będzie wymagała rozwiązywania wielu problemów jednocześnie. Trudności wystąpią zarówno po stronie finansowej, jak i zasobów ludzkich, a “niepewność” to słowo-klucz, które będzie opisywało najbliższe dwa-trzy lata - nie tylko w kontekście bliskiej recesji, ale również w stosunku do wyników gospodarczych, na które ogromny wpływ będzie miała większa niż do tej pory ilość różnych czynników.

Witold Orłowski,
Główny doradca ekonomiczny,
PwC Polska

Jak zwiększyć efektywność funkcji finansowej?

Automatyzacja zadań i podnoszenie kwalifikacji mają wyższy priorytet niż centralizacja i outsourcing.

Specjaliści od finansów mają do odegrania kluczową rolę w prowadzeniu swoich organizacji przez niepewne czasy, biorąc pod uwagę zmienność geopolityczną i makroekonomiczną. Decydującą rolę w tym zakresie będą miały solidne procesy planowania i analizy, które powinny być równocześnie zwinne i elastyczne. To wymaga od obszaru finansów nowych umiejętności do efektywnego wykorzystania technologii, ale też zmiany kulturowej na taką, która jest wystarczająco elastyczna i zdolna do adaptacji w czasach niepewności. Specjaliści od finansów muszą odrzucić tradycyjny pogląd na roczny cykl planowania i zastąpić go elastycznym, opartym na technologii procesem umożliwiającym wspólne, oparte na danych, planowanie w organizacji. W wielu firmach będzie to wymagało innego podejścia do rozwoju i zarządzania zespołem oraz transformacji procesów, technologii, danych, a przede wszystkim nastawienia i kultury organizacji gotowej na zmiany.

Katarzyna Podgórna,
Partner,
PwC Polska

Które procesy finansowe mają największy potencjał do automatyzacji?

7 dni roboczych

  • Przekazanie zarządowi informacji o poziomie kluczowych KPIs zajmuje CFO średnio 7 dni roboczych po zamknieciu miesiąca.

Ręczne przetwarzanie danych

  • 49% CFO uważa, że przygotowanie raportów zarządczych wymaga zbyt wielu manualnych czynności.

Optymalizacja

  • 86% CFO uważa, że optymalizacja procesów i podniesienie ich efektywności przyniesie znaczące oszczędności.

Czy działy finansowe korzystają z nowoczesnych technologii?

33%

Nadal mniej niż 1/3 CFO w CEE korzysta z technologii Big Data lub AI. Systemy i wizualizacje oparte na chmurze zyskują na popularności.

Do niedawna praca z  danymi w wielu firmach oznaczała zasadniczo ich zbieranie i przechowywanie. Ręczne tworzenie analiz i raportów wymagało ogromnych nakładów pracy.  W ostatnich latach zespoły finansowe coraz częściej zaczynają budować właściwe procesy Data Governance oraz wykorzystywać narzędzia do analizy i wizualizacji danych, dzięki którym pozyskanie informacji staje się coraz łatwiejsze i bardziej ustrukturyzowane. 

Nadal zaawansowana analityka danych, wspomagana przez nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), Big Data czy platformy wspierające analizę danych (Alteryx czy Knime) to metody wykorzystywane zaledwie przez ok. 20% CFO w regionie CEE.

Czy raportowanie ESG jest ważne dla CFO?

77%

CFO z regionu CEE zadeklarowało, że raportowanie ESG jest lub będzie dla nich istotne w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Wiele przedsiębiorstw przestaje postrzegać raportowanie działań w kierunku ESG jako jedynie spełnienie przykrego obowiązku regulacyjnego. Zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób mogą budować swoją przewagę konkurencyjną.
Informacje zawarte w raportach spółek będą istotnym elementem procesu decyzyjnego instytucji finansowych i inwestorów, którzy przy ocenie działalności spółek będą uwzględniać strategię zrównoważonego rozwoju organizacji i  stopień realizacji celów ESG.

Transformacja funkcji finansowej w Polsce - na jakim jest etapie?

54%

Więcej niż połowa CFOs w Polsce nadal intensywnie korzysta z arkuszy kalkulacyjnych, ale chcą to zmienić.

Korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych to wciąż częsta praktyka w polskich przedsiębiorstwach. Narzędzia takie jak Google Sheets mają spore możliwości, jednak z drugiej strony praca na zaawansowanych i skomplikowanych danych zwiększa ryzyko wystąpienia błędów. Dodatkowo im bardziej rozwinięta firma pod kątem struktury, tym wyraźniej widać potrzebę użycia zaawansowanych narzędzi - excel nie jest w stanie sprostać wszystkim potrzebom działów finansowych.

Wciąż jesteśmy w fazie transformacji. Mimo iż wprowadzamy automatyzację i nowe systemy raportowania to proces zbierania i analizowania danych nadal zajmuje zbyt dużo czasu. Obecnie jest to około 60%, ale naszym celem jest zredukowanie go do 20%, tak aby efektywniej wykorzystywać kompetencje pracowników, a CFO mógł poświęcić więcej czasu na planowanie oraz monitorowanie tego, jak firma będzie sobie radzić w przyszłości. CFO powinien stać się katalizatorem zmian. Już dawno przestał pełnić funkcję głównego księgowego. W obecnym, zmieniającym się środowisku jego rola nie może ograniczać się do wspierania biznesu i zarządzania finansami. Powinien być gotowy na podejmowanie ryzyka w zdigitalizowanej rzeczywistości i iść ramię w ramię z postępującą transformacją cyfrową.

Ewa Woroszył,
FCCA, Dyrektor Finansowy Grupy i Członek Zarządu, Blue Media S.A.

Trendy w procesie transformacji finansów

Trend #1:

Cyfryzacja,
automatyzacja
  • Skoncentruj swoje wysiłki na zarządzaniu danymi, trafność i precyzja danych jest kluczem do dalszej analizy; 
  • Kontynuuj automatyzację procesów transakcyjnych, aby osiągnąć efektywność; 
  • Wykorzystaj infrastrukturę IT, aby osiągnąć przewagę konkurencyjną; 
  • Zoptymalizuj i usprawnij procesy, aby obniżyć koszty firmy.

Trend #2:

Rozwój pracowników w kompetencjach przyszłości
  • Dokładnie przeanalizuj kompetencje potrzebne w przyszłości; 
  • Skieruj proces rekrutacji we właściwym kierunku; 
  • Skoncentruj się na podnoszeniu kwalifikacji swoich ludzi; 
  • Wykorzystaj szansę i rosnące znaczenie roli dyrektora finansowego.

Trend #3:

Zmienność to nowa normalność
  • Kontynuuj wysiłki transformacyjne, aby osiągnąć przewagę konkurencyjną; 
  • Nadawaj priorytety, a nie „czekaj” z projektami transformacyjnymi pomimo spowolnienia gospodarczego.

Środowisko, kwestie społeczne i ład korporacyjny (ESG) będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w Twojej firmie!

Zobacz nagranie z webcastu

Playback of this video is not currently available

25:45

Prof. Witold M. Orłowski (główny doradca ekonomiczny, PwC Polska) podczas wystąpienia powiedział o aktualnej sytuacji geopolitycznej i niestabilności gospodarczej.

Playback of this video is not currently available

11:23

Monica Movileanu (Partner, PwC Rumunia) przedstawiła wyniki badania CFO CEE.

Playback of this video is not currently available

14:38

Olga Řehořková (Partner, PwC Czechy) przedstawiła wyniki badania CFO CEE.

Playback of this video is not currently available

1:02:21

Podczas panelu dyskusyjnego Olga Řehořková (Partner, PwC Czechy) omówiła z panelistami: Martinem Stefikem (Microsoft), Peterem Siváčkiem (E.ON Czechy) i Ewą Woroszył (Blue Media) wyzwania z jakimi mierzą się dyrektorzy finansowi.

O badaniu:

CEE CFO Insight Survey 2022 to badanie, które zostało przeprowadzone w miesiącach maj-sierpień 2022, wśród 312 CFOs z 9 krajów na temat zmian w organizacji funkcji finansowej. W pytaniach ankietowych zapytaliśmy m.in. o to jak nowa sytuacja geopolityczna wpływa na zdolności adaptacyjne firm, zastosowanie narzędzi cyfrowych, automatyzację i podnoszenie kwalifikacji zespołów finansowych, jakie wyzwania CFO uważają za kluczowe dla swoich firm i jakie zmiany planują na nadchodzący rok. Zebrane wyniki ukazują perspektywę CFO na poziomie regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Patronat nad badaniem w Polsce objęło ACCA.

Skontaktuj się z nami

Katarzyna Podgórna

Partnerka zarządzająca, People Partner, PwC Polska

+48 519 504 681

Email

Dorota Jamiołkowska

Dyrektorka, Warszawa, PwC Polska

+48 519 505 060

Email