Impuls do rzeczywistej zmiany w gospodarkach ma popłynąć z sektora finansowego, na którym swoje działania skupia między innymi Unia Europejska. Celem tych działań jest przekierowanie strumieni finansowania na zrównoważoną działalność przedsiębiorstw i stworzenie nowych warunków pozyskiwania kapitału. Instytucje finansowe będą musiały uwzględnić pozafinansowe szanse i ryzyka w swoim procesie inwestycyjnym i finansowym. Od 10 marca b.r. obowiązuje rozporządzenie SFDR (EU) 2019/2088, które obliguje inwestorów finansowych do uwzględnienia ryzyk wynikających z ESG oraz wpisania zagadnień ESG w strategie inwestycyjne.
Obecnie jedynie 31% inwestorów sporządza politykę dotyczącą zaangażowania w zakresie monitorowania spółek pod kątem ryzyk ESG.
Wśród kryteriów, na które najbardziej zwracają uwagę inwestorzy, prym wiodą kwestie związane ze środowiskiem i klimatem.
Najbliższe lata będą charakteryzować się zwiększonym popytem nie tylko na inwestycje w spółki “ekologiczne”, ale też w takie, które mogą pochwalić się dojrzałością ładu korporacyjnego. Na ład korporacyjny będzie trzeba spojrzeć szerzej niż dotychczas, nie tylko z perspektywy własnej działalności, ale też obejmując grupę kapitałową oraz w wielu elementach także podmioty wchodzące w łańcuch wartości. Mówią o tym fundusze, wynika to także z wchodzących w życie regulacji.
Znaczące zmiany regulacyjne i transformacja w kierunku długoterminowych, zrównoważonych modeli operacyjnych, stanowią obecnie duże wyzwanie dla przedsiębiorstw. Tempo i kierunek wyznaczane przez Komisję Europejską a także światowe organizacje i globalne inicjatywy, w tym Organizację Narodów Zjednoczonych, Światowe Forum Ekonomiczne nie pozostawiają wątpliwości: firmy na całym świecie muszą rozwijać się w sposób odpowiedzialny, biorąc pod uwagę nie tylko wzrost dochodów, ale także wpływ swojej działalności na otoczenie, w którym funkcjonują.
Jedna czwarta ankietowanych członków rad nadzorczych deklaruje, że obecnie kwestie ESG nie znajdują się na ich agendzie. Sytuacja, z jaką dziś mamy do czynienia, to najczęściej upewnianie się czy spółka spełnia wymogi regulacyjne w zakresie raportowania niefinansowego (75%).
Dla połowy spółek przygotowanie raportu niefinansowego jest działaniem compliance. Tylko 43% widzi w tym szansę na pokazanie swojej strategii w obszarze zrównoważonego rozwoju i tego, jak wpływa na budowanie wartości firmy w długim terminie.
ESG to tylko z pozoru kolejny wymóg regulacyjny. Chociaż jesteśmy dopiero na początku długiej drogi, to klienci instytucjonalni banków już dziś przekonują się, że czynniki jakościowe będą istotne z punktu widzenia kosztu i dostępności finansowania.
Istnieje wiele standardów i frameworków w zakresie raportowania niefinansowego. Należy traktować je komplementarnie i powinny być stosowane łącznie. Framework to zestaw zasad i wskazówek dotyczących tego, jaką strukturę powinien mieć cały raport i poszczególne sekcje. Standardy to szczegółowe wytyczne dotyczące tego jaki zakres informacji powinien być zawarty w raporcie (ramka po prawej). Ich głównym celem jest doprowadzenie do mierzalności kryteriów niefinansowych – ryzyk i szans – oraz ocena ich wpływu na sytuację finansową spółki i na jej długoterminowy rozwój.
Wymogi regulacyjne były głównym powodem rozpoczęcia przygotowywania raportów niefinansowych dla 43% badanych emitentów. Można przypuszczać, że właśnie dlatego połowa respondentów rozpoczęła ten proces między 3 a 5 lat temu, w związku z wejściem w życie rozporządzenia o raportowaniu niefinansowym (NFRD).
Dominującym podejściem w raportowaniu niefinansowym wśród polskich emitentów jest międzynarodowy standard raportowania GRI (35%).
Wszystkie działania w obszarze ochrony środowiska powinny być mierzone i raportowane, co wymaga odpowiedniego zdefiniowania kluczowych wskaźników i celów do osiągnięcia, określenia procesów, przypisania odpowiedzialności w ramach organizacji, identyfikacji źródeł danych i wdrożenia odpowiednich narzędzi. Pozwala to zagwarantować zarówno wysoką jakość informacji jak i obniżyć koszty, zwiększając zwrot z poniesionych inwestycji.
Celem badania była analiza implementacji, raportowania i wykorzystywania kryteriów niefinansowych wśród inwestorów instytucjonalnych, analityków giełdowych oraz emitentów, a także analiza gotowości rad nadzorczych do nadzorowania obszaru ESG w spółce.
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone na przełomie lutego i marca 2021 roku.
Partnerzy badania
Partner badania inwestorów