Paweł Jedynak
Finance Lead Central Europe Enterprise Commercial Finance Microsoft
Nowoczesne zarządzanie procesami finansowymi w przedsiębiorstwie powinno opierać się na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, które umożliwiają ich efektywną optymalizację, adaptację do zmieniających się warunków oraz automatyzację. Możliwość pozyskiwania wiarygodnych danych w czasie rzeczywistym stało się wymogiem nie tylko samego przedsiębiorstwa w zakresie danych zarządczych czy kontrolingowych, ale również wkracza w praktykę organów podatkowych, biorąc pod uwagę rosnące wymogi raportowe ostatnich lat tj. JPK czy KSeF.
Przemyślane wdrożenie narzędzi z wykorzystaniem AI i technologii chmurowej może przynieść znaczące korzyści w różnorodnych aspektach działalności przedsiębiorstwa, a w obszarze podatkowym: bezpieczeństwo w zakresie zgodności z przepisami, zwiększenie efektywności procesów raportowania podatkowego, jak również możliwość bieżącego śledzenia i przekazywania danych na potrzeby administracji skarbowej i na potrzeby wewnętrzne. Zastosowanie AI i technologii chmurowej pozwala skuteczniej wykorzystać potencjał zespołu podatkowego, odciążając specjalistów od czasochłonnych, manualnych zadań i pozwala im skupić się na wykorzystaniu swojej eksperckiej wiedzy.
Śledzenie czynników wpływających na decyzje polskich przedsiębiorstw o automatyzacji procesów podatkowych
Analiza wykorzystania nowoczesnych technologii, takich jak systemy ERP (Enterprise Resource Planning), RPA (Robotic Process Automation), narzędzia do zaawansowanej analityki danych, oraz rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowym (ML)
Wskazywanie trendów i najlepszych praktyk w zakresie technologii podatkowych
Ankieta przeprowadzona na przełomie maja i czerwca 2024 r. miała na celu zebranie opinii i doświadczeń osób bezpośrednio zaangażowanych w procesy podatkowe oraz decyzje dotyczące automatyzacji i wykorzystania nowoczesnych technologii. Badanie było skierowane do osób odpowiedzialnych za sprawy podatkowe w ramach polskich podmiotów.
Raport z badania Podatki Przyszłości – perspektywa technologiczna będzie publikowany cyklicznie, co pozwoli na bieżące monitorowanie i analizę zmian zachodzących w otoczeniu podatkowym i technologicznym.
Magdalena Brzuszczyńska
Director Tax Technology
PwC
Niewątpliwie zmiany i nowe obowiązki w prawie podatkowym niejako wymuszają implementację nowych rozwiązań. Warto zwrócić jednak uwagę, że coraz większego znaczenia nabiera dążenie do usprawnienia procesów podatkowych, czy lepszego zarządzania danymi. Potwierdza to również nasze badanie, gdzie ponad ¼ respondentów wskazała ten obszar jako wiodący czynnik wpływający na automatyzację w obszarze podatkowym. Podatki stają się kluczowym silnikiem zmian technologicznych, nie tylko z uwagi na wprowadzane odgórnie regulacje, ale również z uwagi na wewnętrzne inicjatywy biznesu prowadzące do dojrzałej funkcji podatkowej.
Otoczenie prawne i podatkowe zmienia się dynamicznie. Nadchodzące obowiązki w ramach JPK CIT, KSeF, Pillar 2, ViDA będą wymagały wdrożenia rozwiązań pozwalających na funkcjonowanie przedsiębiorstwa w zgodzie z nowymi przepisami. Wyniki przeprowadzonego badania odzwierciedlają tę sytuację, wskazując, że blisko 53% respondentów zasygnalizowało konieczność wprowadzenia zmian w odpowiedzi na potrzebę dostosowania się do nowych regulacji prawnych.
Marcin Sidelnik
Partner Tax Technology
PwC
Wdrażanie rozwiązań technologicznych w obszarze podatkowym wymaga rozbudowanych kompetencji, nie tylko z zakresu prawa, podatków czy rachunkowości, ale przede wszystkim w zakresie nowoczesnych technologii i umiejętności przekładania wymogów podatkowych oraz biznesowych na konfigurację rozwiązań IT. W PwC dostrzegliśmy, jak bardzo potrzebny jest rozwój kompetencji z różnych dziedzin, dlatego od wielu lat budujemy zespół Technologii w podatkach (tax technology), gdzie łącząc różne doświadczenia, kompetencje i będąc na bieżąco z nowoczesnymi technologiami dostarczamy klientom kompleksowe rozwiązania IT automatyzujące obszary podatkowe.