Choć w ostatnich latach przeciętna struktura wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych pozostaje na relatywnie stabilnym poziomie, obserwujemy rosnące zróżnicowanie tych elementów wynagrodzenia, na które wpływ miały zmiany regulacyjne – zarówno od strony obowiązków raportowania, jak i w zakresie obciążeń publiczno-prawnych.
Ilona Pieczyńska-Czerny, Dyrektor w PwC Polska
Krzysztof Szułdrzyński, Partner w PwC Polska
Joanna Narkiewicz-Tarłowska, Dyrektor w PwC Polska
Rola i typowy zakres odpowiedzialności członka zarządu wskazują na potrzebę znacznie silniejszego powiązania wynagrodzenia z osiągniętymi rezultatami, niż ma to miejsce w przypadku pracowników niższego szczebla. Efekt ten zwykle osiągany jest poprzez odpowiednie ukształtowanie systemów wynagrodzeń zmiennych. Nie można jednak zapominać w tym kontekście o roli zróżnicowania wynagrodzeń krótkoterminowych.
Ich progresję w powiązaniu z rezultatami pracy najlepiej widać jeśli zestawimy wysokość wynagrodzeń krótkoterminowych ze stopą wypłacanej dywidendy. Członkowie zarządów spółek wypłacających ponad 10‑procentową dywidendę mogą liczyć na nawet 30‑50% wyższe wynagrodzenie niż w przypadku spółek wypłacających niższe dywidendy.
Nowelizacja ustawy o ofercie publicznej wprowadziła wymogi dotyczące wdrożenia polityki wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej w spółkach publicznych. Już w pierwszej połowie 2021 roku, wszystkie spółki notowane na giełdzie będą zobligowane do publikacji sprawozdania o wynagrodzeniach.
Playback of this video is not currently available