Integracja post-transakcyjna PMI

Post Merger Integration

Na czym polega integracja post-transakcyjna (PMI)?

Integracja post-transakcyjna (Post Merger Integration – PMI) to jeden z kluczowych etapów procesu transakcyjnego, który wymaga skoordynowanego podejścia. Skutecznie przeprowadzona integracja zapewni płynne połączenie struktur organizacyjnych, kultur i procesów biznesowych, pozwalając przy tym na maksymalizację wartości uzyskanej z transakcji. 

Integracja post-transakcyjna wymaga interdyscyplinarnych kompetencji, takich jak komunikacja, planowanie, raportowanie finansowe, prawo i podatki. Sukces zależy od analizy kluczowych czynników i dopasowania strategii do potrzeb firmy. Dzięki naszemu doświadczeniu minimalizujemy ryzyka już na etapie planowania.

Zapytaj o ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji

Jak możemy pomóc?

Nasze wsparcie koncentruje się na maksymalizacji wartości transakcji przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu na prowadzenie bieżącej działalności biznesowej, odciążając przy tym kluczowy personel spółek, który może skupić się na codziennych obowiązkach. 

Nasi doświadczeni specjaliści od lat wspierają polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa na poszczególnych etapach procesu integracji post-transakcyjnej:

Przygotowanie planu integracji

Proces integracji, ze względu na swoją złożoność, wymaga szczegółowego zaplanowania realizacji poszczególnych kroków. Na tym etapie konieczne jest ustalenie kluczowych założeń oraz harmonogramu prac. Odpowiednio przygotowany plan integracji pozwala na organizację prac w poszczególnych obszarach, a także staje się podstawą do bieżącej kontroli i oceny realizacji zakładanych celów.

Identyfikacja i ocena synergii

Badania PwC wskazują, że niemal 90% inwestorów zakłada realizację synergii w ramach prowadzonej transakcji. Niestety, dane rynkowe wskazują, że aż w dwóch trzecich przypadków synergie nie zostają finalnie osiągnięte. Szczegółowa analiza pozwala na identyfikację i realną ocenę prawdopodobieństwa realizacji synergii. Kwantyfikacja synergii i poziom skomplikowania ich realizacji stanowi istotny wkład w strategię integracji i wpływa na ustalenie priorytetów realizacji poszczególnych etapów procesu integracji post-transakcyjnej.

Określenie strategii komunikacji

Proces integracji dwóch jednostek i stopniowe wprowadzanie zmian może mieć istotny wpływ na otoczenie biznesowe. W komunikacji zewnętrznej, kluczowe jest informowanie partnerów biznesowych o strategii i kierunku rozwoju, aby zapewnić ich o stabilności i kontynuacji współpracy. Natomiast w  komunikacji wewnętrznej, istotne jest regularne informowanie pracowników o procesie integracji i zmianach, co pomoże zredukować niepewność i zapobiec nadmiernej rotacji. Promowanie wspólnych wartości jest kluczowe dla budowania spójności i zaangażowania wśród pracowników.

Implementacja zmian

Realizacja poszczególnych kroków procesu integracji wymaga odpowiedniego zarządzania zmianą, dzięki czemu możliwe będzie zminimalizowanie ryzyka przerwania ciągłości działalności.    

Bieżąca analiza skutków podejmowanych działań

Proces integracji powinien być postrzegany jako proces iteracyjny, który wymaga bieżącej kontroli i cyklicznej oceny realizowanych zmian w celu osiągnięcia zakładanych rezultatów po zakończeniu procesu.  

Dlaczego PwC?

Jako Zespół Delivering Deal Value współpracujemy z przedsiębiorstwami na każdym z etapów procesu transakcyjnego co pozwala nam w sposób szeroki i kompleksowy zaplanować działania niezbędne do maksymalizacji wartości z transakcji. Działając w ramach PwC zapewniamy kompleksowe wsparcie dla naszych klientów. Na bieżąco możemy korzystać z wiedzy naszych ekspertów specjalizujących się we wszystkich wymiarach działalności przedsiębiorstwa, w tym prawa, finansów, podatków oraz IT.

PMI - Integracja post-transakcyjna

Zapytaj o ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji

Skontaktuj się z nami

Adam Demusiak

Adam Demusiak

Partner zarządzający, Doradztwo transakcyjne, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 7442

Dawid Rozbicki

Dawid Rozbicki

Manager, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 735

Obserwuj nas