Według obowiązującego dotychczas MSR 17 leasingowane aktywa ujmowane były pozabilansowo jako leasing operacyjny lub na bilansie jako leasing finansowy.
Przejście na MSSF 16 to rewolucyjna zmiana w zarządzaniu umowami firmy. Dostosowanie do przepisów nowego standardu wymaga wykonania znaczących prac na etapie wdrożenia, a także przystosowania wewnętrznych procesów i systemów w celu zapewnienia zgodności z nowym standardem.
Playback of this video is not currently available
MSSF 16 ma wpływ przede wszystkim na:
Wskaźniki finansowe
Na skutek wdrożenia MSSF 16 wzrasta suma bilansowa, wskaźnik dźwigni finansowej ulega pogorszeniu, a wskaźniki efektywności spadają, gdyż zmienia się zarówno charakter opłat leasingowych, jak i schemat ich rozpoznawania.
Te zmiany mogą mieć bardzo istotny wpływ na umowy przedsiębiorstw z różnymi interesariuszami, takimi jak banki i pożyczkodawcy, inwestorzy i analitycy oraz pracownicy. Niektóre przedsiębiorstwa zweryfikują też swoje dotychczasowe podejście do sposobu pozyskania aktywów trwałych (zakup na kredyt vs. leasing).
Procesy biznesowe
Do 1 stycznia 2019 r. spółki musiały dokonać analizy swoich umów leasingowych, a także umów dotyczących najmu i innych usług, które według przepisów nowego standardu mogą spełniać kryteria leasingu.
W proces analizy umów, oprócz działu księgowego, powinni zostać zaangażowani także specjaliści z innych działów, gdzie MSSF 16 spowoduje duże zmiany w procesach biznesowych. Dotyczy to w szczególności takich działów jak: informatyka, zaopatrzenie, podatki, zarządzanie środkami pieniężnymi, kwestiami prawnymi, operacyjnymi, nieruchomościami i zasobami ludzkimi.
Systemy IT
Pod MSSF 16 firmy są zobowiązane do analizowania o wiele większej ilości danych pochodzących z umów leasingowych – do ponownego zidentyfikowania jest ok. 30 parametrów z umów.
„W zależności od ilości i stopnia skomplikowania umów leasingowych, istotnym elementem wdrożenia i zapewnienia zgodności z MSSF 16 jest wybór odpowiedniego narzędzia, ułatwiającego analizę i zarządzanie umowami leasingowymi. Wdrożenie odpowiedniego narzędzia ułatwi pracę działu księgowego oraz pozwoli na lepszą kontrolę identyfikacji leasingów w spółce.”
Anna Wójtowicz, dyrektor, ekspert w zakresie MSSF