Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 (EUDR) jest częścią inicjatywy „Zielony Ład” i ustanawia szereg warunków wprowadzania do obrotu i sprzedaży na rynku UE produktów i produktów pochodnych z bydła, kakao, kawy, oleju palmowego, kauczuku, soi i drewna, określanych według kodów CN, ze względu na ryzyko ich produkcji w sposób powodujący wylesianie.
Rozporządzenie weszło w życie 29 czerwca 2023 r., ale stosuje się się je od 30 grudnia 2024 r. Jest ono częścią szerszego planu działań mających zahamować postępujące wylesianie i przeciwdziałanie dalszej degradacji lasów, przedstawionego po raz pierwszy w komunikacie Komisji z 2019 r. w sprawie intensyfikacji działań UE na rzecz ochrony i odtwarzania światowych lasów.
Gromadzenie informacji dokumentów i danych potwierdzających, że produkty te nie powodują wylesiania i zostały wytworzone zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji.
Ocena ryzyka w zakresie spełniania przez wprowadzane produkty wymogów w zakresie niepowodowania wylesienia oraz wytwarzania zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji.
Zmniejszenie ryzyka - w przypadku, gdy przeprowadzona ocena ryzyka nie wykaże, że ryzyko nie występuje lub jest znikome, podmiot zobowiązany jest do przyjęcia procedury i środków zmniejszania ryzyka.
Grzywna wynosząca co najmniej 4% łącznego rocznego obrotu osiągniętego w całej Unii w poprzednim roku finansowym;
Konfiskata odnośnych produktów
Konfiskata dochodów uzyskanych z transakcji obejmujących odnośne produkty
Czasowe wykluczenie (na maks. 12 miesięcy) z procedur udzielania zamówień oraz z dostępu do finansowania publicznego
Czasowy zakaz wprowadzania do obrotu odnośnych towarów na rynku UE, ich udostępniania lub wywozu poza UE.
Publikacja przez Komisję nazw podmiotów, na których nałożono karę.
Identyfikacja produktów objętych rozporządzeniem
Analiza łańcucha dostaw - zidentyfikujemy działania, procesy i zdarzenia, które będą rodziły obowiązki po stronie spółki
Przygotowanie procedury należytej staranności lub jej weryfikacja
Wesprzemy w implementacji procedur
Zanim przejdziemy do przygotowywania procedury, najpierw przeprowadzimy rozmowy odnośnie procedury zakupowej, aby nasza procedura realnie funkcjonowała w firmie
Zweryfikujemy i ocenimy istniejące procedury oraz zaproponujemy dalsze kroki
Nasi eksperci mają bogate doświadczenie w usługach z zakresu działania z należytą starannością
Pomożemy w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji i implementacji proponowanych zmian