Z danych Międzynarodowego Forum Transportowego wynika, że fracht transportowy odpowiada za niemal 40% całkowitych emisji dwutlenku węgla w transporcie, a także za ok. 8% łącznych emisji na całym świecie*. Ponieważ skutki zmiany klimatu stają się coraz poważniejsze, Unia Europejska kładzie nacisk na szybszą transformację ekologiczną - tzw. pakiet „Fit for 55”, który zawiera także wytyczne dotyczące nowych europejskich norm emisji z pojazdów.
Wyzwanie klienta
Klient to producent w branży środków transportu, który działa zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Odbiorcami produktów są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne, dystrybucyjne i rolnicze. Firma dba także o wprowadzanie na rynek rozwiązań optymalizujących transport, jak i neutralizujących negatywny wpływ na środowisko.
Klient zwrócił się do PwC Polska z prośbą o obliczenie śladu węglowego, dzięki czemu uzyska informacje zarządcze umożliwiające optymalizację procesów i kosztów, a także utrzyma pozycję lidera na rynku.
Nasze rozwiązanie
Przeprowadziliśmy kompleksową analizę działalności organizacji, jak i procesu produkcji dzięki czemu zidentyfikowaliśmy obszary, które mają największy wpływ na środowisko. Ich określenie to punkt wyjściowy do podjęcia dalszych działań. Przeprowadzona analiza stanowiła także podstawę do opracowania rozwiązania dotyczącego nie tylko samego procesu produkcji, ale też łańcucha dostaw.
Wyniki analizy śladu węglowego posłużyły nam również do opracowania proekologicznej koncepcji produktu klienta, ograniczenia zużycia używanych przez niego surowców, zmniejszenia zapotrzebowania na media i redukcję ilości wytwarzanych odpadów, także we współpracy z dostawcami, coraz bardziej dbającymi o swój wpływ na środowisko.
W oparciu o wyniki przeprowadzonej przez nas analizy, klient zdecydował się podjąć następujące kroki:
zwiększyć efektywność energetyczną procesów produkcyjnych;
dokonać zmian w procesie projektowania przez zmniejszanie masy głównych produktów - redukując wykorzystanie surowców - oraz wprowadzając innowacyjne, ergonomiczne konstrukcje;
podjąć działania dostosowawcze do gospodarki o modelu cyrkularnym - regeneracja naczep;
rozpocząć prace nad przeprowadzeniem analizy scenariuszowej celem oceny wpływu ryzyk fizycznych i ryzyk przejścia na działalność firmy oraz określenia odporności modelu biznesowego na zmianę klimatu;
wdrożyć rozwiązania w zakresie odzysku energii;
przeprowadzić analizę śladu węglowego produktu (LCA).
Korzyści dla klienta
Dzięki przeprowadzonej przez nas analizie, klient zyskał wiedzę na temat ilościowej charakterystyki parametrów związanych ze śladem węglowym, które są istotnym elementem procesu podejmowania decyzji strategicznych oraz operacyjnych. Są one pomocne w określeniu kierunku i tempa zmian koniecznych do podjęcia w ramach dostosowania do wymagań prawnych oraz oczekiwań rynku i interesariuszy. Jest to również element informacji kierowanej do klientów i kontrahentów. Firma obliczając ślad węglowy i świadomie nim zarządzając jest postrzegana jako rzetelny partner biznesowy.