Ruch autonomiczny jako jeden z trendów transformacji przemysłu motoryzacyjnego

26/02/18

Od czasu wprowadzenia smartfona użytkownicy coraz mocniej cenią sobie wygodę i mobilność

Zmiana zachowań konsumenckich, która nastąpiła na skutek nowych technologii, ma również ogromny wpływ na przemysł motoryzacyjny. Samochód bowiem już dawno przestał być tylko środkiem transportu, a zmienił się w produkt społeczny, który wyraża naszą osobowość oraz wpływa na nasze życie.

W dobie szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji rozwój autonomicznych pojazdów, które nie wymagają interwencji człowieka nawet w trudnych sytuacjach drogowych, wydaje się czymś naturalnym.

Według przeprowadzonej analizy wynika, że do 2030 r. preferencje użytkownika zostaną przesunięte bardziej w kierunku mobilności autonomicznej, a jeden na trzy przejechane kilometry będzie odbywać się w ramach koncepcji współdzielenia pojazdów.

 

Tylko do roku 2030 przewiduje się, że udział przebiegów wykonywanych przez pojazdy autonomiczne w przebiegach całkowitych wzrośnie nawet do 40%. Wzrost ten w USA oraz Europie będzie przebiegać dość równolegle, natomiast największy jego rozwój spodziewany jest w Chinach, co uczyniłoby Kraj Środka wiodącym rynkiem dla transformacji przemysłu motoryzacyjnego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dane odnoszą się do przebiegów, a nie do samego parku maszynowego pojazdów autonomicznych. Dynamiczny rozwój tych pojazdów używanych zarówno w formie prywatnego posiadania oraz współdzielenia sprawi, że będą one wykorzystywane dużo bardziej intensywnie niż w przypadku tradycyjnych pojazdów użytkowanych dzisiaj. Wzrośnie tym samym znacząco ich przebieg, a co za tym idzie pojazdy będą wymieniane wcześniej, nawet jeśli cykl życia zostanie znacznie wydłużony. Prognozuje się, że przyczyni się to do mniejszej liczby wypadków, a koszty napraw i serwisu znacznie spadną.

Wszystkie te czynniki będą miały istotny wpływ na cały przemysł motoryzacyjny, biorąc pod uwagę nie tylko samą produkcję, ale również sprzedaż, uwarunkowania legislacyjne czy ubezpieczenia.

Skontaktuj się z nami

Piotr Michalczyk

Piotr Michalczyk

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 294

Marcin Bagiński

Marcin Bagiński

Starszy Menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 761

Obserwuj nas