Co nowego i co dalej w FinOps Cloud?

FinOps Cloud
  • Publication
  • 10 minute read
  • Wrzesień 12, 2024

W ostatnich 2-3 latach systematyczny wzrost kosztów chmury w organizacjach, które coraz szerzej wykorzystują chmurę publiczną, spowodował wyraźny wzrost zainteresowania proaktywnym zarządzaniem kosztami w tym obszarze. Wiodącą metodyką, pozwalającą bazować na doświadczeniach praktyków, jest FinOps, często określany jako stworzony przez praktyków dla praktyków.


Coraz częściej implementacja elementów FinOps planowana jest jako immanentna część strategii migracji do chmury. Pozwala to organizacjom od początku przygotować się na zmienny model kosztowy chmury obliczeniowej. W rozmowach z klientami coraz częściej pojawia się pojęcie Cloud “Smart”, które zakłada łączenie potencjału technologicznego i biznesowego chmury publicznej wraz z zaplanowanym podejściem do efektywnego zarządzania nią, wykorzystując m.in. podejście FinOps.

Dojrzałość FinOps - jak to wygląda w praktyce

FinOps definiuje trzy poziomy dojrzałości (ang. Maturity levels): Crawling (Pełzanie), Walking (Chodzenie) i Running (Bieganie). Poziom dojrzałości FinOps w firmach będących dużymi użytkownikami chmury publicznej w Polsce jest zróżnicowany, co odzwierciedla różne etapy adopcji chmury i różne poziomy implementacji praktyk FinOps.

Większość firm korzystających z usług chmury publicznej zidentyfikowała już potrzebę wdrażania i zwiększania dojrzałości FinOps. W poszczególnych obszarach prowadzone są działania mające na celu podniesienie tej dojrzałości, obejmujące:

Nasze wsparcie w optymalizacji kosztów chmury

Wdrożenie narzędzi analitycznych

Firmy inwestują w zaawansowane narzędzia, które umożliwiają monitorowanie i analizę kosztów związanych z korzystaniem z chmury. Narzędzia te pomagają w identyfikacji nieefektywności i optymalizacji wydatków.

Powołanie zespołów FinOps

Tworzenie dedykowanych zespołów FinOps, które zajmują się zarządzaniem finansami w kontekście chmury. Zespoły te składają się z ekspertów IT, finansów i operacji, którzy współpracują nad optymalizacją kosztów i wydajności chmury.

Modyfikacja procesów

Adaptacja i zmiana istniejących procesów biznesowych w celu lepszego zarządzania zasobami chmurowymi. Firmy wprowadzają nowe procedury i polityki, które promują oszczędność i efektywność.

Szkolenia i edukacja

Inwestowanie w szkolenia dla pracowników, aby zrozumieli zasady i praktyki FinOps. Świadomość i wiedza na temat zarządzania kosztami chmury są kluczowe dla skutecznego wdrożenia FinOps.

Automatyzacja

Wykorzystanie narzędzi automatyzujących procesy związane z zarządzaniem kosztami chmury. Automatyzacja pomaga w szybkim zidentyfikowaniu i reagowaniu na zmieniające się koszty, co jest szczególnie ważne na wyższych poziomach dojrzałości FinOps.

Jest jeszcze wiele do zrobienia

Niestety, często wspomniane działania prowadzone są punktowo, co powoduje duże dysproporcje w poziomach dojrzałości FinOps w różnych obszarach. Przykładem mogą być klienci, którzy osiągnęli wysoki poziom transparentności kosztów chmury (ang. cloud cost transparency) i wdrożyli zaawansowane narzędzia analityczne do bieżącej analizy kosztów chmurowych, ale jednocześnie nie zoptymalizowali kosztów na poziomie zasobów chmurowych. Nie mają też strategii dla rezerwacji zasobów i w konsekwencji nie wykorzystują tej metody optymalizacji kosztowej.

Punktowe podejście prowadzi do sytuacji, w której organizacje nadal "przepalają" nawet kilkadziesiąt procent kosztów chmury publicznej, mimo że miesięczne faktury za usługi chmurowe sięgają sześciocyfrowych kwot. Jako PwC dostrzegamy typowe schematy i wzorce przyczynowo-skutkowe, które powodują marnotrawienie zasobów i kosztów chmury publicznej u klientów.

Wzorce jakie PwC Polska obserwuje u różnych klientów w obszarze Cloud FinOps

Brak precyzyjnego prognozowania i mentalność on-prem „na wszelki wypadek”

Środowiska programistyczne i testowe pozostają uruchomione, duże instancje są używane do małych zadań

Woluminy pamięci lub kopie danych pozostawione po wyłączeniu VM lub zakończeniu migracji do chmury opartej na odtwarzaniu kopii zapasowej

Słabe prognozowanie: nieprawidłowe przewidywanie zapotrzebowania na zasoby

Zmiana obciążeń: Obciążenia zmieniają się po zakupie wystąpień zarezerwowanych. Wdrażanie typów instancji innych niż zarezerwowane.

Instancje ogólnego przeznaczenia dla konkretnych potrzeb.

Niewłaściwa alokacja zasobów: instancje z niedopasowanym procesorem, pamięcią i pamięcią masową.

Nadmiernie ostrożna wysoka dostępność: replikacja danych w zbyt wielu regionach lub utrzymywanie zbyt wielu kopii zapasowych.

Przesada w zakresie odzyskiwania po awarii: Nadmierna konfiguracja odzyskiwania po awarii wykraczająca poza potrzeby biznesowe.

Brak optymalizacji warstw pamięci masowej (np. używanie dysków SSD do przechowywania danych, które można przechowywać na dyskach mniejszej wydajności), wykorzystywanie pamięci masowej o wysokiej wydajności w przypadku rzadko używanych danych

FinOps może w tym pomóc

Zwiększanie dojrzałości obszaru FinOps w organizacji to ciągły proces, a nie jednorazowe działanie. Wynika to z dwóch głównych powodów: rosnącej adopcji chmury i dynamicznego rozwoju metodyki FinOps. W miarę jak organizacje coraz bardziej polegają na chmurze, pojawiają się nowe wyzwania związane z zarządzaniem kosztami, które wymagają bieżącej optymalizacji.

Stały rozwój FinOps wprowadza nowe narzędzia i strategie, które pomagają firmom lepiej kontrolować wydatki. Dzięki temu organizacje mogą skuteczniej zarządzać zasobami i optymalizować koszty, co jest kluczowe w kontekście rosnących wydatków na usługi chmurowe. Firmy, które systematycznie podnoszą dojrzałość FinOps, zyskują lepszą kontrolę nad budżetem IT i mogą efektywniej reagować na zmieniające się warunki rynkowe.

FinOps łączy w sobie...

Co łączy w sobie FinOps?

FinOps maksymalizuje wartość biznesową chmury poprzez

Zapewnienie podejścia operacyjnego i praktyki kulturowej

Umożliwianie podejmowania decyzji w oparciu o dane

Tworzenie odpowiedzialności finansowej współpracy różnych zespołów w organizacjach

FinOps maksymalizuje wartość biznesową chmury poprzez

  • Zespoły muszą współpracować
  • Każdy przejmuje odpowiedzialność za korzystanie z chmury
  • Scentralizowany zespół kieruje FinOps
  • Sprawozdania powinny być dostępne i aktualne
  • Decyzje podejmowane są w oparciu o wartość biznesową chmury
  • Skorzystaj z modelu kosztów zmiennych chmury

...a także zaangażowania właściwych interesariuszy

  • FinOps CoE
  • Nabywanie
  • Inżynieria / Architektura
  • Zarządzanie
  • Finanse
  • Właściciel firmy / produktu

W prostej podróży ku dojrzałości

1. Informuj

  • Zrozum i wizualizuj wydatki na chmurę.
  • Określ całkowity koszt posiadania i odpowiedzialności.
  • Analizuj koszty obciążeń w chmurze.

2. Optymalizuj

  • Udoskonalaj projekt zgodnie z celami.
  • Połącz wykorzystanie chmury z wynikami biznesowymi.
  • Identyfikuj i wdrażaj możliwości optymalizacji.

3. Działaj

  • Ustanowienie zarządzania
  • Zwiększ wydajność poprzez automatyzację.
  • Wsparcie negocjacji dotyczących zasobów w chmurze i umów Enterprise Agreement.

Nowości w FinOps

Jednym z najnowszych kamieni milowych rozwoju metodyki FinOps jest wspomniany FOCUS™ czyli schemat pozwalający analizować i porównywać koszty cloud wielu dostawców (multicloud) w spójny sposób.

Zgodnie z definicją, FOCUS™ (ang. The FinOps Cost and Usage Specification) to: 

FinOps Cost and Usage Specification (FOCUS™) to specyfikacja typu open-source, która definiuje jasne wymagania dla dostawców usług w chmurze w zakresie tworzenia spójnych zestawów danych dotyczących kosztów i wykorzystania.

Wspierany przez FinOps Foundation, FOCUS™ ma na celu zmniejszenie złożoności dla praktyków FinOps, aby mogli oni podejmować decyzje oparte na danych i maksymalizować wartość biznesową chmury, jednocześnie sprawiając, że ich umiejętności są bardziej przenoszalne między chmurami, narzędziami i organizacjami.

Zespoły, specjaliści i analitycy FinOps będą mogli zgłaszać prośby o eksport danych kosztowych w schemacie FOCUS, co wyeliminuje potrzebę dalszej analizy i dekodowania danych dotyczących zużycia i stawek zasobów chmurowych. 

Kolejnym trendem rozwoju FinOps będzie szersze wykorzystanie AI i ML do wsparcia w analizie ogromnej liczby danych i wychwytywania oraz wczesnej interpretacji anomalii kosztowych w obszarze cloud. 

FOCUS™ czyli schemat pozwalający analizować i porównywać koszty cloud wielu dostawców (multicloud) w spójny sposób.

Podsumowanie

Celem do którego firmy powinny strategicznie dążyć w obszarze FinOps jest wysoka dojrzałość pozwalająca adresować całe spektrum zagadnień FinOps niewielkim dedykowanym zespołem. 

FinOps pozwolił wielu organizacjom uzyskać transparentność kosztów i biznesową higienę proaktywnego zarządzania finansowego. To zostało zauważone na szczeblu zarządów firm i rozbudziło apetyt na podobne podejście do obszaru kosztów on-premises.

Dlatego kolejnym wyzwaniem dla wielu organizacji - po wdrożonym z sukcesem FinOps będzie podjęcie kolejnej próby efektywnego zarządzania zasobami i kosztami IT w sposób kompleksowy. Odpowiedzią na to jest framework TBM (Technology Business Management). TBM jak  i FinOps mają wspólny cel: zarządzanie wydatkami na technologię w sposób transparentny i zgodny z celami biznesowymi. TBM obejmuje ogólną strategię, podczas gdy FinOps skupia się na kosztach związanych z chmurą. Obie te dziedziny są ważne dla efektywnego zarządzania technologią i finansami w dużych organizacjach IT.

Dla tego ostatniego obszaru (TBM) powstał osobny framework, który zdecydowanie zasługuje na osobne przedstawienie i omówienie w osobnym artykule.

Kluczowe zatem staje się szerokie wykorzystanie analityki danych, narzędzi wspierających oraz integracji i automatyzacji. Pozwoli to na dalsze skalowanie zasobów w chmurze bez konieczności zwiększania składu osobowego w zespole FinOps.

Co nowego i co dalej w FinOps Cloud

Nasze wsparcie w optymalizacji wykorzystania rozwiązań chmurowych

Skontaktuj się z nami

Ernest Orłowski

Ernest Orłowski

Senior Manager, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 421

Tomasz  Gola

Tomasz Gola

Senior Manager, PwC Polska

Tel.: +48 571 779 577

Obserwuj nas