Jak optymalizować koszty w chmurze

FinOps Cloud

FinOps Cloud
  • Publication
  • 10 minute read
  • Luty 14, 2024

FinOps umożliwia organizacjom uzyskanie maksymalnej wartości biznesowej z budżetów przeznaczonych na usługi chmurowe. Promuje kulturę komunikacji między różnymi działami IT, finansowymi i biznesowymi, co pozwala lepiej dostosować inwestycje chmurowe do strategicznych celów i zadań firmy. Tradycyjne zarządzanie kosztami IT jest statyczne i oparte na CapEx, w odróżnieniu od FinOps, które opiera się na zmiennym modelu kosztów chmury i OpEx.

 

FinOps Cloud wprowadzenie: przewodnik po optymalizacji wartości chmury

W erze szybko rozwijających się technologii chmurowych, liderzy w organizacjach stają przed zadaniem maksymalizacji zwrotu z inwestycji w chmurę. FinOps rewolucjonizuje finansowe zarządzanie w chmurze, czerpiąc z najlepszych praktyk wiodących organizacji. Odbiegając od tradycyjnych metod zarządzania kosztami IT, FinOps łączy perspektywy finansowe, technologiczne i biznesowe, co umożliwia efektywną optymalizację wydatków chmurowych i ich dostosowanie do strategicznych celów biznesowych.

Kluczowe jest tu zrozumienie, w jaki sposób FinOps ułatwia podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym i promuje kulturę ciągłej kooperacji między działami, co jest istotne dla osiągnięcia strategicznych celów organizacji.

Nasze wsparcie w optymalizacji kosztów chmury

Dlaczego FinOps jest ważny?

Czym jest FinOps Cloud?

FinOps Cloud to rozwijająca się dyscyplina proaktywnego zarządzania kosztami usług chmurowych i praktyka kulturowa, która umożliwia organizacjom uzyskanie maksymalnej wartości biznesowej z budżetów chmurowych. Podejście promuje komunikację między zespołami inżynieryjnymi (np. odpowiedzialnymi za CI/CD), finansowymi (np. dział zakupów), technologicznymi (np. administratorzy platformy) i biznesowymi (np. właściciele aplikacji), podejmowanie decyzji w oparciu o dane oraz branie odpowiedzialności za generowane koszty. 

“FinOps” jest połączeniem słów "Finance" i "DevOps", podkreśla komunikację i współpracę między zespołami biznesowymi i inżynieryjnymi.

Pryncypia FinOps

Zespoły - Finansowe, Inżynierskie i Biznesowe - współpracują

Raporty związane z kosztami chmury publicznej są dostępne i aktualne

Każdy jest odpowiedzialny za swoje zużycie usług chmurowych

Decyzje podejmowane są na podstawie przede wszystkim wartości biznesowej chmury

Strategią i działaniami w obszarze FinOps kieruje scentralizowany zespół

Należy w pełni wykorzystać potencjał modelu zmiennych kosztów chmury publicznej

Grafika nr 1: Zasady FinOps, które są fundamentem implementacji framework’u do organizacji

Misją FinOps jest optymalizacja wydatków chmurowych, ale również wdrażanie odpowiedzialności finansowej w zespołach przyczyniających się do generowania kosztów w chmurze. Analogicznie do roli, jaką DevOps odegrał w ewolucji rozwoju oprogramowania, FinOps pozwala w pełni wykorzystać elastyczny model kosztowy chmury publicznej.

Cel FinOps

FinOps opiera się na strukturalnym podejściu do optymalizacji wydatków chmurowych, począwszy od identyfikacji czynników kosztowych (faza informowanie), poprzez formułowanie i wdrażanie strategii optymalizacji kosztów (faza optymalizacja), aż po ciągłe monitorowanie i raportowanie oszczędności kosztowych​​ (operacjonalizacja).

Wprowadzenie FinOps wymaga wdrożenia podstawowych procesów i zachowań, które zakładają odpowiedzialność finansową na poziomie organizacji. Poprawia zarządzanie kosztami i ich kontrolę oraz zapewnia większą przejrzystość kosztów chmurowych.

Grafika nr 2: Fazy FinOps, które składają się na iteracyjny proces, dzięki któremu zwiększana jest dojrzałość


Ponadto, FinOps promuje kulturę lepszej komunikacji między działami IT, finansowymi i biznesowymi, co pozwala lepiej dostosować inwestycje chmurowe do strategicznych celów i zadań firmy. To dopasowanie zapewnia, że wydatki na chmurę nie są postrzegane tylko jako koszt, ale jako strategiczna inwestycja, zarządzana i optymalizowana w celu wsparcia szerszych celów biznesowych organizacji​​.

Łącząc te spostrzeżenia, celem FinOps jest zmiana sposobu zarządzania finansami w chmurze, z aktywności dodatkowej do działań strategicznych. FinOps to dyscyplina, która przekształca wydatki na chmurę w czynnik napędzający wartość biznesową, zapewniając, że każde wydane EUR/USD/PLN jest inwestycją w strategiczny wzrost.

Grafika nr 3: Persony / interesariusze, którzy zgodnie z FinOps powinny nawiązać bliską współpracę w ramach organizacji

Poziomy dojrzałości FinOps

Wdrożenie FinOps w organizacji można podzielić na trzy główne etapy rozwoju, znane jako model dojrzałości FinOps: Crawling (Raczkowanie), Walk (Chodzenie) i Run (Bieganie). Wyróżnia się również stan domyślny, początkowy nazywany pre-crawl (wstępne raczkowanie), jednak jest on jedynie wyznacznikiem pozycji startowej niż pełnoprawnym poziomem dojrzałości.

Pre-Crawl (Wstępne raczkowanie): To etap, kiedy organizacje nie mają jeszcze systematycznego podejścia do zarządzania kosztami chmury. Nie śledzą aktywnie ani nie raportują wydatków na chmurę, a ich zrozumienie wykorzystania zasobów chmurowych jest bardzo ograniczone. Jest to faza podstawowej nauki o zasobach chmurowych i ich wykorzystaniu, bez skupiania się na optymalizacji kosztów.

Crawl (Raczkowanie): Pierwszy etap to początkowe zrozumienie i monitorowanie wydatków na chmurę. Organizacje skupiają się na podstawowym śledzeniu i raportowaniu kosztów, ucząc się korzystać z danych do pierwszych prób optymalizacji. Jest to etap, na którym firmy zdobywają fundamentalną wiedzę na temat swoich zasobów chmurowych i ich wykorzystania.

Walk (Chodzenie): Na tym etapie organizacje posiadają już pewną wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu kosztami chmury. Zaczynają stosować bardziej zaawansowane strategie, takie jak budżetowanie, prognozowanie i optymalizacja wydatków. To etap, w którym firmy zaczynają aktywnie zarządzać swoimi zasobami chmurowymi, starając się osiągnąć lepszą efektywność kosztową poprzez optymalizację stawek czy zużycia zasobów chmurowych.

Run (Bieganie): Ostatni etap to pełna kontrola i zaawansowane zarządzanie wydatkami na chmurę. Organizacje wykorzystują zaawansowane narzędzia analityczne, automatyzację i integrację z innymi systemami biznesowymi, aby zmaksymalizować efektywność kosztową i wspierać strategiczne decyzje biznesowe. Na tym poziomie, zarządzanie chmurą staje się integralną częścią strategii biznesowej firmy.

Grafika nr 4: Fazy dojrzałości FinOps, do których się dochodzi dzięki iteracjom mających na celu optymalizację zarządzania kosztami w chmurze - czy to na poziomie zasobów, kultury czy procesów.

Korzyści z przyjęcia FinOps

Organizacje wdrażające FinOps mogą spodziewać się:

Z jakich inicjatyw korzysta Twoja organizacja, aby ustanowić kulturę FinOps?

Zapewia widoczność i przejrzystość kosztów chmury
%
Tworzy najlepsze praktyki raportowania w zakresie zarządzania kosztami w chmurze (np. dashboardy)
%
Wprowadza dane o kosztach chmury do istniejących raportów
%
Autentyczne porozumienie i wsparcie ze strony zespołu kierowniczego
%
Szkolenia i edukacja FinOps
%
Ustanowienie zarządzania i polityki FinOps
%
Tworzenie jasnych kanałów komunikacji FinOps
%
Dostosowanie zasobów do badania i wspierania FinOps
%
Opracowanie planu operacyjnego zgodnego z początkowymi wskaźnikami KPI
%
Uznanie i nagrody (świętowanie pierwszych zwycięstw, osób wdrażających FinOps i mistrzów)
%
Grywalizacja z benchmarkami
%
Praca nad dostosowaniem do sąsiadujących frameworków (ITFM, ITAM)
%

Grafika nr 5 : Z jakich inicjatyw korzysta Twoja organizacja, aby ustanowić kulturę FinOps? Source: FinOps Community, Title: State of FinOps Publication date: 2023 2. Source: Flexera, Title: Flexera 2023 State of the Cloud Report, Publication date: 2023 https://data.finops.org/#3644

 

FinOps w porównaniu z tradycyjnym zarządzaniem kosztami IT

Różnica między FinOps, a klasycznym zarządzaniem kosztami IT jest wyraźna. Podczas, gdy tradycyjne zarządzanie kosztami IT często jest statyczne i oparte na CapEx, FinOps opiera się na zmiennym modelu kosztów chmury i OpEx. Promowanie kultury współpracy z dyscypliną FinOps, łączące różne perspektywy zespołów w ramach wspólnego celu, jest jednym z wyróżników względem tradycyjnego podejścia do zarządzania kosztami IT.

FinOps oferuje zarządzanie finansami w chmurze w sposób proaktywny, umożliwiając dostosowanie do bieżących potrzeb, podczas gdy tradycyjne metody mogą działać w dłuższych cyklach, tym samym potęgujących straty finansowe. Co więcej, tradycyjne zarządzanie kosztami IT może skupiać się głównie na cięciu kosztów, podczas gdy FinOps zawsze dąży do maksymalizacji wartości biznesowej.

Podsumowanie

FinOps, która zrzesza 3,500+ organizacji typu Enterprise oraz 48 z Fortune 50, wokół frameworku’u, jest dynamicznie rozwijającą się społecznością. Zapewnia ona zarówno ogólnodostępne (ang. open-source) informacje o dyscyplinie, najlepsze praktyki jak i spostrzeżenia branżowe z całej społeczności. Jedną z platform jest State of FinOps udostępniająca dane zebrane przez społeczność.

Framework FinOps

FinOps to podejście do optymalizacji kosztów chmury publicznej, odpowiadające na znane pain-pointy rynkowe.

Społeczność FinOps skutecznie identyfikuje wyzwania rynkowe, które efektywnie adresuje przez ciągły rozwój podejścia

  • Organizacje zgłaszają 39% wzrost wydatków na chmurę powyżej budżetu w ujęciu rocznym.

Rozwiązanie FinOps: konfiguracja alertów budżetowych z poziomu platformy chmurowej

  • Szacuje się, że marnotrawstwo zasobów w chmurze wynosi 28%.

Rozwiązanie FinOps: iteracyjny proces identyfikujący zbędne zasoby

  • 42% organizacji nie ma zdefiniowanej waluty biznesowej - unit economics - a 19% nie wie, czy ją ma.

Rozwiązanie FinOps: identyfikacja, monitorowanie i optymalizacja waluty biznesowej, która jest kluczowa dla wybranego rozwiązania

FinOps Foundation

FinOps Foundation to projekt Linux Foundation, którego współzałożycielami są J.R. Storment i Mike Fuller - autorzy książki o FinOps Cloud.

Dzięki FinOps Foundation, specjaliści z całego świata mają możliwość współtworzenia najlepszych praktyk oraz wspólnego rozwoju.

  • Silna społeczność licząca ponad 12 000 członków

  • Organizacje społeczne zrzeszające ponad 3500 członków-przedsiębiorstw

  • Certyfikowani praktycy z liczbą ponad 5000 certyfikatów

  • 48 z listy Fortune 50 i 9 z listy Fortune 10 należy do społeczności

FinOps Landscape

Podczas FinOpsX ‘23, wydarzenia społecznościowego w San Diego, Fundacja FinOps zaprezentowała krajobraz FinOps

  • FinOps Landscape to strona docelowa zawierająca listę FinOps: narzędzi (np. Flexera One), usług (firmy konsultingowe i inne) oraz szkoleń (firmy prowadzące szkolenia FinOps)

FOCUS & Working Groups

FinOps Foundation zrzesza profesjonalistów w wirtualne zespoły – grupy robocze – w celu tworzenia materiałów open source

  • Grupy robocze polegają na zrzeszaniu specjalistów z danych obszarów Finops oraz na iteracyjnym tworzeniu materiałów, które następnie są udostępniane w różnych formach na stronie społeczności FinOps

  • Jedną z takich inicjatyw jest FOCUS – The FinOps Cost and Usage Specification – której celem jest standaryzacja schemy kosztów usług różnych platform chmurowych czy rozwiązań z tego obszaru

Obecnie istnieje możliwość dzielenia się danymi i doświadczeniami, które przyczynią się do opracowania raportu 'State of FinOps 2024'.

FinOps reprezentuje strategiczne i holistyczne podejście do zarządzania kosztami chmurowymi, kluczowe dla liderów przedsiębiorstw dążących do maksymalizacji efektywności inwestycji w chmurę. Ta ewolucyjna dyscyplina harmonizuje technologię, finanse i biznes, umożliwiając real-time governance wspierając kulturę współpracy. 

 

Wprowadzenie FinOps jest kluczem do osiągnięcia operacyjnej zwinności i promowania innowacyjności, co czyni z niego niezbędny element w szybko zmieniającym się krajobrazie technologicznym.

FinOps Cloud

Nasze wsparcie w optymalizacji wykorzystania rozwiązań chmurowych

Skontaktuj się z nami

Ernest Orłowski

Ernest Orłowski

Senior Manager, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 421

Tomasz  Gola

Tomasz Gola

Senior Manager, PwC Polska

Tel.: +48 571 779 577

Obserwuj nas