Cyfryzacja podatków - nowe trendy na lata 20' XXI w.

Katarzyna Kołłątaj Menedżer, PwC Polska 20/05/20

Transformacja polskich podatków w coraz szerszym zakresie wprowadza digitalizację obowiązków podatkowych i wymusza na przedsiębiorcach weryfikację procesów podatkowych w oparciu o narzędzia informatyczne.

Już od kilku lat trwa intensywna transformacja polskich podatków. Powoli wszyscy uczestnicy rzeczywistości gospodarczej przyzwyczajają się do jedynej stałej w polskich podatkach - zmiany. Raportowanie VAT poprzez pliki JPK, tzw. biała lista podatników VAT czy obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności wiązały się z koniecznością szybkich zmian u małych i dużych przedsiębiorców. Sprawozdawczość podatkowa nigdy do tej pory nie była tak rozbudowana jak obserwujemy to obecnie. Warto jednak zastanowić się jaki cel przyświeca tym zmianom i czy globalna cyfryzacja sprzyja podatnikom.

pwc

Cyfrowe zmiany w raportowaniu podatkowym w 2020 r.

Rok 2020 wydaje się utrzymywać tempo zmian narzucone nam w latach ubiegłych. Ten rok przynosi kolejne rewolucje podatkowe – tym razem w zakresie raportowania dotyczącego cen transferowych oraz miesięcznego raportowania VAT.

Wrzesień będzie należał z kolei do raportowania zgodnie z nowym jednolitym plikiem kontrolnym JPK_V7. Struktura ta obejmie dane z deklaracji VAT oraz ewidencji VAT. Jednocześnie, wprowadza szereg dodatkowych informacji, które powinny być zgłaszane w elektronicznej formie do urzędu skarbowego. Podatnicy będą zobowiązani m.in. do wskazywania transakcji z podmiotami powiązanymi, dokonywanych przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności czy użyciu specjalnych reżimów opodatkowania np. sprzedaży na odległość czy świadczenia usług elektronicznych i telekomunikacyjnych. 

Druga połowa roku będzie z kolei należała do nowej elektronicznej deklaracji TP-R. Formularz ten wymaga podania nie tylko dokładnego wyniku na danej transakcji z podmiotem powiązanym, ale również wskazania analizy cen transferowych dla tej transakcji. 

Rozwijający się współcześnie insourcing opiera się na 3 filarach:

  • Innowacyjnej technologii budowanej przez i dla wewnętrznego działu podatkowego;
  • Podejściu „po pierwsze: dane”;
  • Celu związanego z eliminacją procesów manualnych oraz oferowaniem większej efektywności kosztowej, nawet przy braku zwolnień.

Te 3 podstawowe elementy pozwalają na sprawne zaadresowanie wszelkich nowości wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów. Dostępne technologie, pod okiem podatkowych fachowców, mogą zostać szybko dostosowane do nowych wymogów. Jednocześnie weryfikacja merytoryczna dostarczanych danych i eliminacja procesów manualnych ograniczają ryzyko błędu, a tym samym minimalizują odpowiedzialność karno-skarbową osób zajmujących się podatkami w firmie. 
 

Skontaktuj się z nami

Tomasz Barańczyk

Tomasz Barańczyk

Partner, leader of ESG initiatives, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 4852

Katarzyna Kołłątaj

Katarzyna Kołłątaj

Menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 519 505 329

We unite expertise and tech so you can outthink, outpace and outperform
See how
Obserwuj nas