Droga do długoterminowej wartości.

Wywiad z Dawidem Jakubowiczem, Prezesem Zarządu CIECH S.A.

Krzysztof Szułdrzyński, Partner w PwC, CEE Assurance Sustainability Leader: Podczas gali wręczenia nagród w konkursie „Liderzy ESG” komentując wyróżnioną strategię, poza ambitnymi celami klimatycznymi podkreślił Pan także znaczenie kultury organizacyjnej. Co w tym zakresie zmieniło się w firmie CIECH w ostatnich latach? Jakie działania podejmujecie, aby zmieniać, budować tę kulturę?

Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.: Wzmacnianie kultury organizacyjnej jest ściśle powiązane z realizacją strategii biznesowej Grupy CIECH na lata 2019-2021 i już dziś mogę powiedzieć, że pozostanie nią także w strategii na kolejne lata. W 2019 roku stworzyliśmy kompleksowy plan dla całej organizacji. Działania rozpoczęliśmy od warsztatów, podczas których wraz z najwyższą kadrą zarządzającą wypracowaliśmy listę wartości, które wpisują się w strategię biznesową Grupy. Te wartości to zespół, niezawodność, odpowiedzialność i rozwój. Na tej podstawie skonstruowaliśmy model kompetencji oraz Programy Liderskie niezbędne do wdrażania i umacniania wartości na wszystkich szczeblach firmy. Zwracamy dużą uwagę na to, aby temat kultury i wartości firmy pojawiał się regularnie na spotkaniach zarządu i kadry managerskiej z pracownikami. Pytamy także, m.in. poprzez badania Pulse Check, jak pracownicy odbierają zmiany i wprowadzane inicjatywy. Bardzo się cieszę, że te badania pokazują rosnące zaangażowanie wśród menadżerów. Rozpowszechnianiu w praktyce wartości naszej firmy służą inicjatywy, w ramach których wzajemnie doce­niamy nasze postawy i zachowania, i co kwartał jako cała Grupa wspólnie nominujemy i wybieramy spośród pracowników Bohaterów Wartości w każdej ze spółek. Przez ostatnie dwa lata wprowadziliśmy wiele inicjatyw i rozwiązań, które mają służyć wzmacnianiu kultury organizacyjnej – od wprowadzenia nowego przejrzystego regulaminu wynagrodzeń i systemu premiowania opartego na Performance Management, przez dodatkowe benefity, aż po systemy rozwoju umiejętności, dzięki którym możemy proponować przejrzyste zasady awansu i rozwoju pracowników operacyjnych.

Krzysztof Szułdrzyński: Co oznacza ESG z punktu widzenia CIECH S.A.?

Dawid Jakubowicz: Jest to sposób pomiaru efektów naszej działalności innych niż finansowe, a równie ważnych dla długookresowego wzrostu wartości naszej firmy. Jak w przypadku każdego przedsiębiorstwa nasza działalność wiąże się z dostarczaniem gospodarce, społeczeństwu szeregu korzyści. Umożliwiamy dzięki naszym produktom rozwój i wzrost wielu sektorów gospodarki zmieniających świat na lepszy. Ale też to co robimy generuje koszty oraz powoduje ryzyka. Mierząc i zarządzając obszarem ESG dbamy o to, by korzyści i wartości, które tworzymy były daleko większe od kosztów i ryzyk. To jeden ze sposobów na zapewnienie długoterminowej konkurencyjności.

Krzysztof Szułdrzyński: Jaki jest pierwszy i najważniejszy powód, dla którego Wy jako firma zajmujecie się ESG?

Dawid Jakubowicz: Ponieważ oczekują tego od nas klienci, inwestorzy, pracownicy i wszyscy inni interesariusze. Takie oczekiwania istniały oczywiście od dawna, ale dopiero ustrukturyzowanie koncepcji ESG, stworzenie spójnych i wspólnych dla wszystkich definicji, celów oraz sposobów pomiaru dają możliwość świadomego zarządzania tym obszarem i wiarygodnego przedstawienia wyników.

Krzysztof Szułdrzyński: Jaką rolę my - jako biznes - możemy odegrać w zrównoważonym rozwoju?

Dawid Jakubowicz: Bardzo ważną. Mamy odpowiednią wiedzę, kompetencje i umiejętności. To w firmach takich jak CIECH zatrudnieni są ludzie, którzy potrafią odpowiednio zaplanować, a potem skutecznie zrealizować skomplikowane przedsięwzięcia. Potrafimy rozwiązywać trudne problemy, współpracować w zakresie realizacji celów oraz mamy zarówno kreatywność by opracować rozwiązania, jak i decyzyjność i sprawczość by je wdrożyć i odnieść sukces. Już dzisiaj przedsiębiorstwa współpracują ze sobą w zakresie zrównoważonego rozwoju, bo wiedzą, że to jest droga do długoterminowej wartości. Nasi klienci oczekują od nas, jako kluczowego dostawcy, wsparcia w realizacji ich ambitnych celów ESG. My staramy się przenosić wysokie standardy w naszym łańcuchu wartości. Tak więc biznes gra rolę pierwszoplanową, ale trzeba pamiętać o koniecznym wsparciu ze strony rządów i administracji. Zmiany, na przykład technologiczne, które musi wprowadzić świat wymagają wsparcia, na pierwszych etapach - także finansowego. Możemy opracować nowe technologie i modele biznesowe, ale by je wdrożyć muszą być one także opłacalne. Dlatego jako biznes oczekujemy wsparcia państw i regulatorów, stworzenia właściwych warunków dla realizacji ambitnych strategii ESG.

Krzysztof Szułdrzyński: Jakie są plany firmy na najbliższe lata w obszarze ESG?

Dawid Jakubowicz: Przede wszystkim zamierzamy zrealizować naszą strategię. Postawiliśmy przed sobą bardzo wymagające zadania. Przykładowo nasze cele klimatyczne należą do najbardziej ambitnych w światowym przemyśle chemicznym. W strategii pokazaliśmy, że precyzyjnie wiemy co i jak chcemy osiągnąć w perspektywie najbliższych pięciu lat oraz w jakich kierunkach patrzymy w perspektywie dłuższej. Będziemy cały czas pracować nad jakością i przejrzystością naszego raportowania – tak, by wszyscy nasi interesariusze mieli komfort, że tak wysoko oceniona strategia jest rzeczywiście wdrażana. I będziemy promować odpowiedzialne i ambitne zarządzanie obszarem ESG, zwłaszcza pośród naszych partnerów biznesowych.

Skontaktuj się z nami

Dorota Franczukowska

Dorota Franczukowska

Senior Manager, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 685

Obserwuj nas