{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
IaC (Infrastructure as Code) to paradygmat, który umożliwia automatyzację procesów zarządzania infrastrukturą IT poprzez reprezentowanie jej w postaci kodu. Oznacza to, że zasoby takie jak serwery, sieci czy bazy danych są definiowane i konfigurowane za pomocą skryptów lub plików konfiguracyjnych, co pozwala na ich dynamiczne dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb organizacji.
Zarządzanie infrastrukturą przez kod nie tylko przyspiesza proces wdrażania aplikacji, ale także redukuje liczbę błędów ludzkich, poprawiając tym samym niezawodność i stabilność infrastruktury.
Automatyzacja - pozwala na zautomatyzowane zarządzanie cyklem życia infrastruktury przy użyciu kodu. Dzięki automatyzacji możliwe jest programowe kontrolowanie procesów konfiguracji, implementacji i monitorowania zasobów, co przyspiesza i ułatwia zarządzanie infrastrukturą. Eliminuje konieczność wykonywania powtarzalnych i czasochłonnych czynności ręcznie, umożliwiając zespołom IT skupienie się na bardziej strategicznych zadaniach.
Powtarzalność - dzięki przetrzymywaniu konfiguracji w kodzie, możemy ją parametryzować i wdrażać w różnych środowiskach (np. testowe, certyfikujące, produkcyjne). Zmniejsza to ryzyko niedostępności usług po wprowadzeniu zmian, ponieważ ta sama konfiguracja została przetestowana w środowisku wewnętrznym. Jest możliwość tworzenia reużywalnych modułów, które mogą być wykorzystywane w różnych przypadkach.
Skalowalność - umożliwia w łatwy, szybki i automatyczny sposób zmienianie liczby zasobów w odpowiedzi na zapotrzebowanie w danym momencie. Wdrożenie jednej czy stu wirtualnych maszyn zajmie inżynierowi tyle samo czasu.
Dokumentacja - przetrzymywanie definicji i konfiguracji zasobów w kodzie umożliwia łatwy wgląd w obecny stan infrastruktury. Na podstawie kodu możliwe jest automatycznie tworzenie dokumentacji. Jest to niezmiernie przydatne w przypadku zmian w zespołach, ponieważ wiedza na temat środowiska pozostaje w kodzie.
Kontrola wersji - tak jak w przypadku kodu aplikacji możemy przetrzymywać kod infrastruktury w repozytorium wykorzystując przy tym wszystkie jego właściwości. Dokładnie widać jakie zmiany są wprowadzanie, kto i kiedy je wprowadził oraz kto zatwierdził dane zmiany.
Bezpieczeństwo - ustandaryzowane procedury konfiguracyjne i zarządzanie dostępem przyczyniają się do lepszego zarządzania ryzykiem. Umożliwia to szybkie wdrożenie poprawek bezpieczeństwa w skali całej infrastruktury.
Efektywność czasowa i kosztowa - redukuje czas potrzebny na konfigurację i wdrażanie zmian. Automatyzacja zmniejsza liczbę błędów ludzkich, co z kolei zmniejsza koszty związane z awariami i niedostępnością usług.
W naszej codziennej pracy wspieramy organizacje w wyborze i wdrożeniu najlepszych dla nich rozwiązania w zakresie IaC, w zależności od ich potrzeb i preferencji. Sprawdź, jak pomagamy firmom wykorzystać potencjał zarządzania infrastrukturą za pomocą kodu.
Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych narzędzi do automatyzacji infrastruktury. Do zarządzania infrastrukturą on-prem lub bazującą bezpośrednio na serwerach można użyć takich narzędzi jak Ansible, Chef lub Puppet.
Daniel Chwaszczewski