Model SaaS jest bardzo popularnym modelem wykorzystania ekosystemu chmury publicznej. W tym modelu dostarczane jest wszystko, od specjalistycznych narzędzi do bezpieczeństwa i analityki, po aplikacje korporacyjne, takie jak systemy CRM. Pomimo powszechnego wykorzystania SaaS, jego unikalne metody wyceny i konsumpcji sprawiają, że zarządzanie kosztami jest trudne. Fakturowanie SaaS, w przeciwieństwie do tradycyjnych licencji na oprogramowanie lokalne, często wiąże się ze skomplikowanymi, opartymi na konsumpcji cenami, co utrudnia kontrolę kosztów.
Zrozumienie tej złożoności skłoniło Fundację FinOps do opracowywania najlepszych praktyk i ram w celu zintegrowania SaaS z architekturą FinOps. Dzięki temu firmy mogą zwiększyć widoczność i kontrolę nad swoimi wydatkami na SaaS, zapewniając, że ich inwestycje maksymalizują wartość i są zgodne z celami biznesowymi.
Zasady Zarządzania Aktywami Technologii Informacyjnych - IT Asset Management - (ITAM) mogą zostać wykorzystane i dostosowane przez przedsiębiorstwa do zintegrowania zarządzania SaaS z ramami FinOps. Zrozumienie specyficznej terminologii dostawców, struktur cenowych oraz niuansów administracji umowami to pierwsze kroki w tym procesie. Krytyczne jest zrozumienie skutków tak zwanych "true-ups" i "true-downs" oraz innych miar kosztów, takich jak wykorzystanie pamięci masowej czy API, ponieważ mogą one nieprzewidywalnie zwiększać wydatki na SaaS.
Przejrzystość w zarządzaniu SaaS wymaga odpowiedniej alokacji kosztów i tagowania. Pozyskiwanie i analizowanie informacji billingowych od dostawców chmury i dostawców SaaS pomaga przedsiębiorstwom monitorować trendy konsumpcji, redukować marnotrawstwo i zarządzać dystrybucją licencji. Kolejną istotną umiejętnością jest dogłębne zrozumienie umów SaaS w celu zarządzania potencjalnymi ryzykami związanymi z niezgodnością i nadmiernym wykorzystaniem. Procedury FinOps i narzędzia ITAM powinny współpracować, aby zapewnić ciągłe zarządzanie i monitorowanie licencji SaaS.
Aby odkryć potencjalne nieefektywności, shadow IT i redundantne licencje, przed wdrożeniem tych praktyk należy przeprowadzić dokładny audyt wszystkich używanych aplikacji SaaS. Po audycie kluczowe jest stworzenie i wdrożenie wytycznych dotyczących zarządzania, użytkowania i nabywania SaaS przez organizację.
Aby uzyskać wgląd w użycie SaaS, zautomatyzować zarządzanie licencjami i obniżyć koszty, organizacje mogą również korzystać z dedykowanych rozwiązań do zarządzania SaaS. Wreszcie, aby dostosować zarządzanie SaaS do bardziej ogólnych celów finansowych i operacyjnych, konieczna jest współpraca między działami finansowymi, zakupowymi, IT i biznesowymi. Ponieważ SaaS wymaga rozważenia kosztów i korzyści wielu opcji oraz wyważenia elastyczności krótkoterminowych umów wobec skutków długoterminowych zaangażowań, strategiczne planowanie długoterminowe jest niezbędne.
FinOps dla SaaS zrewolucjonizuje sposób działania małych i średnich firm oraz dużych korporacji. Ta strategia zapewnia, że wydatki na SaaS są nie tylko zoptymalizowane, ale także zgodne z większymi celami firmy, dając przedsiębiorstwom możliwość efektywnego zarządzania wydatkami na chmurę i maksymalnego wykorzystania każdej zainwestowanej w usługi chmurowe złotówki. Firmy mogą czerpać wartość ze swoich inicjatyw chmurowych i zwiększać efektywność finansową dzięki FinOps, otwierając drogę do zrównoważonego wzrostu i innowacji w erze cyfrowej.
Artykuł autorstwa Nicola Sfondrini PwC Deutschland
Link do oryginalnej publikacji.