PFRON - korzystna zmiana w zakresie dofinansowań

Z dniem 25 września 2016 r. weszła w życie zmiana wprowadzona Ustawą z dnia 19 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016r., poz. 1336), szczególnie istotna dla pracodawców, którzy zobowiązani są do zwrotu dofinansowań otrzymanych z PFRON.

Nowelizacja wprowadza istotną zmianę dla pracodawców, którzy otrzymali z PFRON decyzję nakazującą zwrot nienależnie pobranego dofinansowania.

Obowiązek zwrotu środków do PFRON

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jeśli pracodawca otrzymał wydaną przez PFRON decyzję nakazującą zwrot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, jako środków nienależnie pobranych zobowiązany jest dokonać ich zwrotu wraz z odsetkami do Funduszu.  

Możliwość rozłożenia należności na raty, bądź umorzenia odsetek

Obowiązek zwrotu dofinansowania, uznanego jako nienależne, może stanowić dla wielu pracodawców duże obciążenie finansowe. Wprowadzona zmiana umożliwi pracodawcom ubieganie się o rozłożenie na raty spłaty  części lub całości należności pieniężnych dotyczących zwrotu środków przyznanych na podstawie art. 26a ustawy o rehabilitacji, bądź odroczenia terminu jej płatności.

Na podstawie zawartej z Prezesem PFRON umowy, umorzone mogą zostać odsetki od należności głównej, czego warunkiem będzie spłata kwoty głównej należności w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wezwania do zwrotu. Ustawa nie przewiduje natomiast możliwości umorzenia należności głównej..

Zawarta umowa nie wykluczy z dofinansowania

Warunkiem zawarcia umowy pomiędzy pracodawcą a Prezesem PFRON będzie złożenie wniosku o rozłożenie na raty w części lub całości kwoty zobowiązania bądź odroczenie terminu płatności.

Ulgę otrzymać będzie można jednokrotnie, a całkowity okres spłaty należności nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia zawarcia umowy. Co najważniejsze, zawarta umowa nie będzie wykluczała możliwości dalszego pobierania dofinansowania za bieżące okresy, nie dłużej jednak niż do czasu powstania kolejnych zobowiązań wobec Funduszu przekraczających ogółem kwotę 100 zł.

Niedotrzymanie któregokolwiek z określonych w umowie terminów spłaty należności będzie skutkowało rozwiązaniem umowy z natychmiastowym obowiązkiem spłaty zaległości wraz z odsetkami.

Pomoc PwC

Jesteśmy gotowi wesprzeć Państwa w przygotowaniu i złożeniu do PFRON wniosku o rozłożenie na raty kwoty należności pieniężnych dotyczących zwrotu środków nienależnie pobranych z PFRON lub odroczenie terminu płatności, jak również w pozostałych zagadnieniach związanych z PFRON.

Zachęcamy do skorzystania z doświadczenia PwC w zakresie obniżania kosztów związanych z wpłatami na PFRON oraz pozyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Nasze wsparcie dotyczy również budowania wizerunku firmy przyjaznej zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Skontaktuj się z nami

Grzegorz Ogórek

Starszy Menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 410

Obserwuj nas