11/28/16
Zgodnie z informacją zamieszczoną przez Ministerstwo Finansów przy udostępnionych nowych strukturach mają one obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Ministerstwo Finansów udostępniło również broszurę informacyjną dot. struktury - JPK_VAT (2).
Szczegółowe informacje
Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów w dniu 28 października 2016 r. opublikowano nowe wersje struktur logicznych Jednolitego Pliku Kontrolnego dedykowanych dla ewidencji VAT - JPK_VAT (2) oraz Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów – JPK_PKPIR (2).
Nowe wersje struktur logicznych Jednolitego Pliku Kontrolnego dostępne są tutaj.
Zgodnie z informacją zamieszczoną przez Ministerstwo Finansów przy udostępnionych strukturach mają one obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, że podatnicy zobowiązani do comiesięcznego raportowania danych z ewidencji VAT w formie JPK bez wezwania organów powinni składać przedmiotową informację podatkową za okresy rozliczeniowe od 1 stycznia 2017 r. przy wykorzystaniu nowej struktury JPK_VAT (2). [Schemat_JPK_VAT(2)_v1-0]
Wybrane zmiany w strukturze JPK dla ewidencji VAT
Nagłówek:
W pierwszej strukturze JPK dedykowanej dla ewidencji VAT - JPK_VAT (1) nie ma możliwości oznaczenia w elemencie CelZlozenia, że składany JPK jest korektą przesyłanego uprzednio pliku.
Natomiast, w nowej wersji struktury JPK_VAT (2) w elemencie CelZlozenia umożliwiono wskazanie, czy plik składany jest po raz pierwszy, czy też stanowi złożenie korekty przesyłanego uprzednio pliku.
Identyfikator podmiotu – Adres podmiotu
W nowej wersji struktury JPK_VAT (2) zmieniony został zakres obligatoryjnie podawanych danych identyfikacyjnych podmiotu. Obligatoryjne pozostało podawanie wyłącznie: NIP (NIP), nazwy składającego podmiotu (NazwaPelna), informacji o kodzie kraju (kodKraju) i miejscowości (Miejscowosc).
Numeracja elementów LpSprzedaz i LpZakup
Usunięto mechanizmy Constraint klucz_LpSprzedaz i Constraint klucz_LpZakup – wymuszające stosowanie numeracji bez powtórzeń
Zmiany w węźle SprzedazWiersz
W węźle SprzedazWiersz rozszerzono zakres raportowania danych kontrahenta w ramach ewidencji sprzedaży:
• wprowadzono obowiązek podawania nr identyfikacyjnego kontrahenta.
• wprowadzono pole K_39, dotyczące kwoty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych.
Ponadto, w węźle SprzedazWiersz zmieniono nazwy elementów i ich opisy:
• NazwaNabywcy na NazwaKontrahenta, ze zmianą pola z opcjonalnego na wymagane.
• AdresNabywcy na AdresKontrahenta, ze zmianą pola z opcjonalnego na wymagane.
• NrDokumentu na DowodSprzedazy.
Zmieniono również kolejność elementów na następującą: NrKontrahenta, NazwaKontrahenta, AdresKontrahenta, DowodSprzedazy, DataWystawienia, DataSprzedazy.
Zmiany w węźle ZakupWiersz
W węźle ZakupWiersz:
• dodano element wymagany DataZakupu - element ten ma zawierać informację o dacie wystawienia dowodu zakupu.
• wprowadzono pole K_50 dotyczące korekty podatku naliczonego z tytułu tzw. ulgi na złe długi, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy o VAT
Ponadto, zmieniono nazwy elementów i opisy
• NrIdWystawcy na NrDostawcy.
• NazwaWystawcy na NazwaDostawy.
• AdresWystawcy na AdresDostawcy.
• NrFaktury na DowodZakupu
• DataWplywuFaktury na DataWplywu.
Zmieniono również kolejność elementów na następujący: NrDostawcy, NazwaDostawcy, AdresDostawcy, DowodZakupu, DataZakupu, DataWplywu.
Broszura dot. struktury -JPK_VAT(2)
Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów udostępniono broszurę informacyjną dot. struktury -JPK_VAT (2) -dokument dostępny jest tutaj.
W dokumencie opisano budowę nowej struktury JPK_VAT(2) oraz przedstawiono w formie graficznej elementy składające się na przedmiotową strukturę.
Ponadto, w broszurze zawarto informacje dotyczące obowiązku comiesięcznego raportowania JPK_VAT.
W jakich sytuacjach należy sporządzić korektę JPK_VAT?
Korektę JPK_VAT należy sporządzić i przekazać w każdej sytuacji związanej ze zmianą kwot raportowanych w JPK_VAT. Korektę należy przesłać również w sytuacji błędnego podania stron transakcji (w szczególności numeru kontrahenta).
Czy JPK_VAT można przygotować i przesłać w kilku plikach?
Począwszy od stycznia 2017 roku, w związku z automatyzacją weryfikacji przekazywanych danych, informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przygotowana i przesłana w jednym pliku.
Czy JPK_VAT można przesłać do Ministerstwa Finansów na nośniku danych (CD, DVD) pocztą tradycyjną?
Zgodnie z informacjami zawartymi w broszurze comiesięczny JPK_VAT należy przesyłać tylko i wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, czyli za pomocą aplikacji klienckiej lub zgodnie ze specyfikacją interfejsów usług JPK.
Czy kwoty w JPK_VAT mają być zaokrąglone zgodnie z zasadami dla deklaracji?
Kwoty w JPK_VAT raportowane są w złotych i groszach, bez zaokrągleń.
Czy należy w JPK_VAT ujmować faktury wystawione do paragonów?
Faktury wystawione do paragonów nie muszą być wprowadzane do JPK_VAT.
Czy w JPK_VAT można wprowadzać zapisy zbiorcze?
Zapisy zbiorcze mogą dotyczyć w szczególności raportów z kas rejestrujących, sprzedaży niedokumentowanej fakturami oraz korekt rocznych, kwartalnych, miesięcznych z zachowaniem możliwości ich identyfikacji.
Jak możemy pomóc
PwC posiada kompleksową metodykę realizacji projektów na potrzeby wdrożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego pozwalającą na osiągnięcie zgodności rozwiązań technologicznych w przedsiębiorstwach do wymagań stawianych w przepisach prawa mając na uwadze wytyczne Ministerstwa Finansów w zakresie JPK.
Nasze standardowe podejście prowadzące do wdrożenia JPK obejmuje 5 głównych faz projektu:
Realizujemy projekty kompleksowe obejmujące wdrożenie Taxolite, jak i podchodząc elastycznie do Państwa bieżących potrzeb oferujemy wsparcie w realizacji wybranych etapów projektu.