24/07/20
Dla schematów udostępnianych i/lub wdrażanych po 1 stycznia 2019 r., obowiązek raportowania przez promotora powstawać będzie w ciągu do 30 dni od następnego dnia po udostępnieniu schematu.
Nowe przepisy oprócz schematów podatkowych 2019 dotyczą także tych, które zostały wdrożone w 2018 roku, tj. schematów:
Obowiązek raportowania tych schematów odroczony został do 30 czerwca 2019 r.
Polskie przepisy zawierają rozszerzony katalog 24 cech rozpoznawczych (w przeciwieństwie do 15 zawartych w Dyrektywie Rady 2018/8220), wskazujących na potencjalne zastosowanie danego schematu podatkowego.
Tylko 11 cech rozpoznawczych wymaga wystąpienia tzw. potencjalnej korzyści podatkowej. W przypadku pozostałych cech, raportowanie nie wymaga wystąpienia takiej korzyści.
Mogą to być zarówno osoby prawne, osoby fizyczne, jak i inne jednostki organizacyjne. Należy zwrócić szczególną uwagę na zawierane i planowane transakcje - nietypowe i znaczace, o których uzyskujesz wiedzę i w których wsparcie jesteś zaangażowany.
Jako potencjalnych promotorów, ustawa wprost wskazuje doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów, ale też pracowników instytucji finansowych doradzających klientom.
Niezależnie od tego promotorem może być także każda osoba, która opracowuje, oferuje lub udostępnia schemat podatkowy.
To w szczególności biegły rewident, notariusz, osoba świadcząca usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, księgowy lub dyrektor finansowy, bank lub inna instytucja finansowa, ich pracownik.
W toku swojej działalności zawodowej bądź gospodarczej podejmuje się bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób, udzielić pomocy dotyczącej opracowania, wprowadzenia do obrotu, organizowania, udostępnienia do wdrożenia lub nadzorowania wdrożenia „uzgodnienia”.
Ten, komu udostępniane jest lub u kogo wdrażane jest uzgodnienie, lub kto jest przygotowywany do wdrożenia uzgodnienia lub dokonał czynności służącej wdrożeniu „uzgodnienia”.
Uwaga! „uzgodnienie” definiowane jest szeroko jako „czynność lub zespół powiązanych ze sobą czynności, w tym czynność planowaną lub zespół czynności planowanych, których co najmniej jedna strona jest podatnikiem lub które mają lub mogą mieć wpływ na powstanie lub niepowstanie obowiązku podatkowego”.
Do Szefa KAS dostarczane będą informacje o przekazującym i korzystającym, w tym, co do zasady, dane przedsiębiorstwa, NIP, imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia. Dodatkowo, załączany będzie m.in. opis schematu podatkowego, zastosowane przepisy prawa podatkowego oraz spodziewana wysokość korzyści podatkowej.
Informacje te mają być przekazywane elektronicznie za pomocą struktur logicznych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Zgłoszony schemat dostanie swój numer referencyjny NSP.
Brak zgłoszenia lub inna niezgodność z regulacjami w zakresie raportowania schematów podatkowych może wiązać się z karami pieniężnymi:
Podatnicy, których przychody lub koszty przekraczają kwotę 8 mln PLN w poprzednim roku podatkowym, mogą być zobowiązani do wprowadzenia wewnętrznej procedury dotyczącej wypełniania obowiązków MDR do końca 2018 r. W przypadku niedopełnienia obowiązku wprowadzenia takiej procedury grozi kara do 10 mln PLN.