Z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy ważne jest, aby co jakiś czas przeprowadzać weryfikację, czy prowadzona przez niego działalność jest zgodna z obowiązującymi przepisami.
Sprowadzając oleje/preparaty smarowe z zagranicy, przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością weryfikacji działalności w zakresie obowiązków akcyzowych, takich jak m.in:
Posiadanie statusu podatnika podatku akcyzowego,
Zgłoszenie o planowanym nabyciu olejów/preparatów smarowych
Posiadanie zabezpieczenia akcyzowego
Regularne składanie deklaracji akcyzowych
Obliczanie i zapłata podatku akcyzowego
Prowadzenie ewidencji akcyzowych
Nie każde nabycie oleju czy preparatu smarowego będzie wiązało się z płatnością akcyzy - kwestia ta może zależeć od charakterystyki danego wyrobu. Co ważne, nie oznacza to wcale, że w takiej sytuacji przedsiębiorca nie będzie podlegał regulacjom Ustawy o podatku akcyzowym.
Przede wszystkim niedopełnienie obowiązków akcyzowych prowadzi do powstania zaległości podatkowej, którą trzeba będzie uregulować wraz z odsetkami. Poza aspektem finansowym, przedsiębiorca ponosi również odpowiedzialność karno-skarbową, dlatego też tak ważne jest, aby działania naprawcze w tym kierunku podjąć jak najszybciej.
Nie należy zapominać również o towarzyszących obowiązkach związanych ze sprowadzeniem do kraju olejów/preparatów smarowych, które mogą powstać na gruncie innych ustaw, w szczególności o:
obowiązku sprawozdawczym w zakresie przywozu olejów/preparatów smarowych określonym w prawie energetycznym,
obowiązku wpisu do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) czy też
wypełnieniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie monitorowania transportu towarów (SENT).