{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Podatnicy, których wyznacznikiem jest wielość lokalizacji doświadczają ostatnio wielu zmian w prawie podatkowym, które to zmiany wymuszają nieustanną aktualizację i ciągłe dostosowanie prowadzonych ewidencji.
W szczególności, w kontekście środków trwałych w tym momencie warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: powrót obowiązku zapłaty podatku od przychodów z budynków oraz rosnące znaczenie ewidencji środków trwałych w kontekście potencjalnych kontroli podatkowych.
Od 1 czerwca 2022 r. podatnicy, którzy wynajmują lub dzierżawią budynki (spełniający określone dodatkowe warunki) znów są obowiązani obliczać podatek od przychodów z budynków za każdy miesiąc i wpłacać go w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest on opłacany. Przepisy Tarczy 4.0, w związku z epidemią koronawirusa, przewidywały odpowiednie zwolnienie w tym zakresie.
W praktyce wspomniany podatek od przychodów z budynków najczęściej dotyczy właścicieli magazynów, galerii handlowych, nieruchomości hotelowych, a także innych budynków przeznaczonych na wynajem.
Podatnicy na nowo powinni zatem przyjrzeć się swoim rozliczeniom dotyczącym środków trwałych oraz ich wartości początkowej. Jest to bowiem kwestia kluczowa z punktu widzenia potencjalnych obciążeń podatkowych, które stały się wymagalne. Błędna kalkulacja wartości w przypadku środków trwałych będących budynkami, może przełożyć się na wyższy podatek od przychodów z budynków (w przypadku gdy obiekt taki jest wynajmowany innym podmiotom).
Ponadto, w związku z przepisami wprowadzającymi polski ład podatnicy prowadzący ewidencję środków trwałych (jako tzw. księgę pomocniczą) będą od przyszłego roku obowiązani prowadzić ją przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia deklaracji. Przy czym należy wspomnieć, że w momencie publikacji niniejszego artykułu pojawiły się już projekty ustaw przesuwające wejście w życie tych przepisów.
W istocie podatnicy już teraz mogą zostać wezwani do raportowania danych wykazanych w księgach rachunkowych dla środków trwałych w ramach struktury JPK KR, niemniej do tej pory była generowana wyłącznie na żądanie władz skarbowych.
Podatnicy muszą zatem prowadzić w formie elektronicznej ewidencję, w której uwzględniają wszystkie niezbędne informacje dotyczące poszczególnych środków trwałych, czyli m. in. klasyfikację KŚT, przyjętą stawkę amortyzacyjną, wartość brutto oraz netto, a także okoliczność podlegania opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (PoN). Przy czym podstawa opodatkowania PoN nie musi wiązać się bezpośrednio z wartością dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ale w niektórych przypadkach może być to wartość rynkowa danego obiektu (np. w sytuacji gdy kilka przedmiotów opodatkowania PoN wchodzi w skład jednego środka trwałego).
Jak widać zatem, na podatnikach ciąży szereg obowiązków związanych z prawidłową sprawozdawczością podatkową posiadanego majątku. Niemniej, należy zauważyć, że na rynku pojawiają się aplikacje pomagające zarządzać zarówno informacjami o poszczególnych obiektach, jak i procesem składania deklaracji podatkowych - w tym programy pozwalające automatycznie generować deklaracje na podatek od nieruchomości.
Należy również monitorować bieżące zmiany w przepisach, gdyż wiele obowiązków dotyczących sprawozdawczości podatkowej związanej ze środkami trwałymi jest obecnie procedowanych na różnych etapach legislacyjnych.
Managerhttps://pl.linkedin.com/in/krzysztof-suchorab-01b00557, PwC Polska
Tel.: +48 519 505 224