Rok 2017 dobrym okresem na rynku ofert pierwotnych w Europie. GPW w Warszawie na 3. miejscu wśród europejskich parkietów pod względem liczby debiutów

Wartość ofert pierwotnych (Initial Public Offering – IPO) w Europie w 2017 roku wyniosła 43,9 mld euro – to 57% wzrost w porównaniu do 2016 r. (27,9 mld euro) – wynika z najnowszego raportu „IPO Watch Europe” przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Znacząco wzrosła również liczba debiutów, sięgając 348. Na giełdzie w Warszawie w 2017 roku odnotowano 27 ofert, których wartość wyniosła rekordowe 1,8 mld euro.
 

Zobacz raport "IPO Watch Europe 2017"


Na giełdzie w Warszawie w 2017 roku odnotowano 27 ofert pierwotnych (spadek o jedną ofertę względem 2016 r.), z czego osiem miało miejsce na rynku głównym. W tym samym czasie z giełdy wycofano akcje 20 spółek. Łączna wartość IPO w Warszawie wyniosła 1,8 mld euro, co oznacza wzrost aż o 1,5 mld euro w porównaniu z rokiem 2016 oraz stanowi najlepszy wynik od 2011 roku. Rekordowy w Warszawie okazał się trzeci kwartał 2017 r. – wartość ofert osiągnęła wówczas 1,2 mld euro (czyli dwie trzecie wartości wszystkich IPO w Warszawie w całym 2017 roku). To przede wszystkim efekt megaoferty spółki telekomunikacyjnej Play Communications S.A. (1,0 mld euro), będącej największym debiutem prywatnej firmy w historii GPW oraz największym debiutem spółki telekomunikacyjnej w Europie od 2012.

Warszawski parkiet, mimo wycofania z rynku 20 spółek, zakończył rok 2017 w czołówce europejskich rynków. Z 27 debiutami GPW była trzecią (ex aequo z hiszpańską BME) giełdą pod względem liczby IPO – i to mimo, iż liczba debiutów w 2017 r. była w Warszawie najniższa od 2003 roku. Znakomicie radził sobie główny indeks rynku, wyraźnie widoczny był też powrót do Warszawy dużych ofert, przyciągających uwagę międzynarodowych inwestorów. Spośród ośmiu IPO na rynku głównym GPW aż cztery przekroczyły wartość 100 mln euro (Griffin Premium RE, Dino Polska, Getback, Play Communications), co stanowi najlepszy taki wynik od 2007 roku. W 2018 roku możemy spodziewać się dalszej wzmożonej aktywności na rynku kapitałowym – dotyczyć to będzie zarówno debiutów giełdowych (prospekty kilkunastu spółek są obecnie w trakcie procesie zatwierdzania przez KNF), jak również możliwych przeniesień na rynek głównych z NewConnect (w 2017 r. miało miejsce siedem takich transakcji, w najbliższym okresie zapowiadane są kolejne). Z drugiej strony, 2018 rok będzie kolejnym, w którym widoczna będzie aktywność w zakresie przejęć i wycofywania spółek z giełdy – taka sytuacja może w szczególności dotyczyć spółek mniejszych, dla których wprowadzenie regulacji MAR okazało się zbyt dużym obciążeniem, jak również emitentów o atrakcyjnej wycenie, stanowiących dobry cel przejęć” – mówi Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych w PwC.


Podsumowanie europejskiego rynku IPO w 2017 r.

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość pozyskanych środków wzrosła o ponad połowę (57%) w porównaniu do roku 2016 – osiągając wartość 43,9 mld euro, natomiast liczba debiutów wzrosła o ok. 31%. Największą ofertą w 2017 roku okazało się IPO Allied Irish Banks plc – spółki z sektora finansowego (3,0 mld euro, Irish Stock Exchange). Na drugim miejscu uplasowała się oferta spółki z sektora usług konsumenckich Pirelli & C. SpA. (2,3 mld euro, Borsa Italiana). Trzecie miejsce pod względem wartości IPO zajęła spółka z sektora przemysłowego Landis & Gyr Holding AG (2,1 mld euro, SIX Swiss Exchange). Spółka Play Communications S.A. z ofertą o wartości 1,0 mld euro uplasowała się na ósmym miejscu największych europejskich debiutów w 2017 roku.

„Biorąc pod uwagę bardzo udany 2017 rok (w szczególności w porównaniu z osłabieniem widocznym w roku poprzednim), wysoką stabilność rynków i rekordowo wysokie poziomy indeksów, wydaje się, że początek 2018 roku przyniesie kontynuację pozytywnego trendu w zakresie globalnej aktywności IPO. Natomiast czynnikiem koniecznym do zachowania dobrej koniunktury na największych europejskich rynkach kapitałowych w 2018 roku będzie przeprowadzenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w spokojny i przemyślany sposób” – podsumowuje Tomasz Konieczny, partner w PwC, lider zespołu ds. rynków kapitałowych w PwC.

Skontaktuj się z nami

Bartosz Margol

Bartosz Margol

Partner, rynki kapitałowe i raportowanie finansowe, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 855

Obserwuj nas