Ideathon - wsparcie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy

Jak pomóc osobom z niepełnosprawnościami w znalezieniu zatrudnienia? Jak zachęcić pracodawców do współpracy i kreowania przyjaznego miejsca pracy dla różnorodnych zespołów? Na te pytania będą odpowiadać uczestnicy 2-dniowej sesji warsztatowej #Ideathon organizowanej przez 9 firm zrzeszonych w inicjatywie Human Explorers. Ideathon odbędzie się na rzecz Fundacji Integracja, która od 25 lat pomaga osobom z niepełnosprawnościami m.in. odnaleźć się na rynku pracy.

Jak wynika z badań, w Polsce jest 2,3 mln osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym, a tylko co trzecia-czwarta z nich ma pracę. Rozwiązania wypracowane podczas #Ideathonu, który odbędzie się w dniach 20-21 września w Warszawie, mają pomóc wszystkim pracodawcom w Polsce zmienić tę sytuację.

#Ideathon to pierwszy tego rodzaju projekt społeczny w Polsce i innowacyjny przykład wolontariatu kompetencji. Uczestnicy #Ideathonu na co dzień pracują w jednej z 9 firm: DHL Parcel Polska, Dentsu Aegis Network Polska, Orange Polska, Alior, Grupa Żywiec, PwC, Budimex, Leroy Merlin, Polpharma. To w sumie 100 osób wybranych spośród ich pracowników wyróżniających się kreatywnością, talentem i zaangażowaniem. Wraz z ekspertami z Integracji, która od 25 lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, podczas intensywnych warsztatów i z wykorzystaniem innowacyjnych metod takich jak Ideathon i design thinking, będą wypracowywać konkretne rozwiązania, które mogą zmienić sytuację osób z niepełnosprawnością na rynku pracy w Polsce. Wydarzenie poprowadzi m.in. Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzeczniczka prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, pierwsza w historii Doradczyni Prezydenta RP ds. niepełnosprawności.

Jak wynika z ostatniego spisu powszechnego, w Polsce jest około 5 milionów osób z niepełnosprawnościami. 2,3 mln jest w wieku produkcyjnym, ale coroczne badania GUS BAEL wskazują, że zaledwie co trzecia-czwarta osoba z niepełnosprawnością pracuje. Od lat odsetek ten w zasadzie się nie zmienia. Dla porównania, według Eurostatu ogółem w państwach Unii Europejskiej zatrudnienie znajduje prawie połowa – czyli niemal dwa razy więcej niż w naszym kraju.

- W Polsce problemem są m.in. obawy i brak świadomości wśród pracodawców oraz pracowników. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu 9 renomowanych pracodawców i wypracowaniu przez ich pracowników rozwiązań, będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że pracodawcy chcą zmienić tę sytuację i wypracować zestaw rozwiązań dla Fundacji Integracja, które zachęcą pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością – mówi Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja.

Inspiracją dla #Ideathonu były tzw. hackathony, znane w środowisku IT, czyli intensywne i kreatywne sesje robocze, podczas których wypracowywane są nieszablonowe rozwiązania problemów oraz usprawnienia, na które często trudno znaleźć czas podczas regularnego rytmu pracy.

Wydarzenie jest możliwe dzięki partnerom strategicznym takim jak: DTMakers, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", Fundacja Atelier, Taka Banda Studio.


Integracja od 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnosprawni.pl i od sześciu lat Sprawniwpracy.com. Stworzyła Centra Integracja z doświadczonym zespołem doradców zawodowych i socjalnych. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej?”.

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas