Raport: Finance and Great Reshuffle

Przygotuj się na inne sposoby zarządzania zespołami finansowymi!

Częste zmiany w zespołach finansowych to fakt

Termin Wielka Rezygnacja zyskał na popularności w przeciągu ostatnich 2-3 lat. Wiąże się to ze zjawiskiem zniechęcenia i rezygnacji z pracy przez wielu pracowników.

Wśród specjalistów ds. finansów w Europie Środkowo-Wschodniej biorących udział w naszym badaniu nie obserwujemy jednak aż tak silnego trendu “wielkiej rezygnacji”. Zjawisko, które obserwujemy, można nazwać “Great Reshuffle”. Pracownicy bardzo często zmieniają pracę i uważają, że bardzo łatwo im to przychodzi. Aż 53% specjalistów ds. finansów planuje lub rozważa odejście z pracy. Głównym powodem jest rozwój kariery, wzrost wynagrodzenia i możliwości zdobywania nowych umiejętności.

Pobierz raport


“Dla biznesu, transformacja technologiczna oznacza wzrost rentowności. A co oznacza dla pracowników? Największą liczbę dużych transformacji zaobserwowali uczestnicy badania z sektora GBS (89% vs średnio 71%). Rzeczywiście - bardzo często centra GBS są rynkowym liderem w przeprowadzaniu tego typu zmian. Działania te przynoszą korzyści dla pracowników: dają doskonałe możliwości podnoszenia kwalifikacji, a także czynią pracę ciekawszą, dzięki eliminacji powtarzalnych zadań poprzez usprawnienie i automatyzację procesów. Dzięki temu specjaliści ds. finansów mogą skupić się na bardziej efektywnej pracy, w której mogą lepiej wykorzystać swoją wiedzę w celu zwiększania wartości realizowanych zadań dla biznesu. Z drugiej strony, transformacje często wiążą się ze znacznym wysiłkiem organizacji i jeśli nie są odpowiednio zarządzane, mogą prowadzić do wypalenia u pracowników”.

Aleksandra Stelmach-Gryszka
Dyrektorka PwC Polska
Organizational Transformation

Kluczowe wnioski z raportu

5 powodów wysokiej rotacji wśród pracowników

Kluczowe wyniki badania

Znaczący awans zawodowy jest kluczem do zatrzymania doświadczonych specjalistów

53% respondentów planuje lub rozważa odejście z pracy. Spośród ankietowanych, 63% odpowiedziało, że zauważa możliwości awansu i rozwoju zawodowego. 33% ankietowanych stwierdziło, że ich praca nie ma większego sensu. W przypadku specjalistów w wieku 35 lat i młodszych, 78% przyznało, że zmieniłoby pracę, aby uzyskać wyższe wynagrodzenie. Badanie pokazuje, że osoby powyżej 35 roku życia podczas podejmowania decyzji o zmianie częściej kierują się swoją wypracowaną pozycją korporacyjną i obowiązkami, niż dostępnymi pakietami wynagrodzeń finansowych.

Ponad połowa specjalistów ds. finansów rozważa zmianę pracy w najbliższym czasie:

“Firmy muszą rozwijać i utrzymywać stabilny zespół wysoko wykwalifikowanych ekspertów posiadających zdolności strategiczne i angażować ich w znaczący sposób w proces przekształcania organizacji. Jednak walka o talenty jest coraz trudniejsza - firmy nie konkurują ze sobą jedynie w podobnych dziedzinach. Technologia jest obecna wszędzie i niezbędna w niemal każdej gałęzi biznesu. Młode talenty chcą być niezależne i mieć zapewnioną możliwość realizacji własnych projektów. Najwyższy czas przygotować rozwiązania wychodzące naprzeciw ich oczekiwaniom, tworząc intrapreneurship, centra technologiczne czy bootcampy, które wspierają innowacyjność pracowników.”

Michał Grzybowski
Partner PwC Polska
Lider zespołu People & Organization


Wypalenie zawodowe występuje częściej u osób zajmujących stanowiska średniego i wyższego szczebla kierowniczego

Wypalenie wśród specjalistów w wieku 35 lat i młodszych jest najniższe (36%). Jeśli chodzi o stanowiska, które czują największe wypalenie zawodowe, to na pierwszym miejscu znajdują się liderzy zespołów (51%), zaraz za nimi specjaliści (35%) i starsi menedżerowie (27%).

Wypalenie zawodowe jest coraz poważniejszym zagrożeniem:


Przyszłość należy do hybrydowego modelu pracy

Rozwiązanie problemu wypalenia zawodowego polega na przyjęciu modelu pracy, który wspiera pracowników na wszystkich poziomach. Osoby pracujące w modelu hybrydowym rzadziej zgłaszały wypalenie niż ich koledzy, którzy wrócili do pełnoetatowej pracy biurowej. Wielu specjalistów, którzy zwykle poświęcają znaczną ilość czasu poszczególnym projektom, szczególnie upodobało sobie pracę zdalną. Liderzy zespołów także wolą pracować hybrydowo.

Elastyczny model pracy wpływa na osłabienie chęci odejścia z pracy:


Zmieniają się najbardziej cenione przez pracowników umiejętności i kompetencje

Kompetencje finansowe to nadal ważne zestawy umiejętności według specjalistów ds. finansów. Wielkie Przetasowania pokazały jednak jakie umiejętności mają największe znaczenie. 83% ankietowanych specjalistów ds. finansów uważa, że umiejętność szybkiego zdobywania nowych umiejętności jest obecnie niezbędną kompetencją.

Które umiejętności i kompetencje zyskają na znaczeniu w nadchodzących latach?


Możliwość rozwoju zawodowego to jedna z kluczowych wartości dla pracowników

Spośród 68% specjalistów ds. finansów, którzy stwierdzili, że w ich firmie istnieją programy podnoszenia kwalifikacji, tylko 17% chciało odejść ze swoich stanowisk. Istnieje wyraźna korelacja między możliwościami podnoszenia kwalifikacji a zatrzymaniem pracowników. Takie same możliwości powinny mieć pracownicy średniego i wyższego kierownictwa. Nasze badanie wykazało, że 75% pracowników ceni podnoszenie kwalifikacji, uczciwość i przejrzystość w działaniu u swoich liderów.

Programy podnoszenia kwalifikacji zwiększają zadowolenie pracowników z pracy:

Rekomendacje

Kluczowe zalecenia

Zmiany na rynku pracy oraz w sposobie postrzegania pracy i zatrudnienia przez pracowników - to fakt. To zjawisko jest zauważalne również w społeczności finansistów. Istnieją różne sposoby i metody, które może zastosować CFO, aby radzić sobie z tym problemem:

To ludzie tworzą firmę i tylko dzięki ich umiejętnościom, zaangażowaniu i postawie organizacje mogą przejść przez trudne czasy.


Nadeszła nowa era adaptacji pracodawców 

Wyniki raportu jasno pokazują współczesnego specjalistę ds. finansów. Pracownicy oczekują możliwości rozwoju zawodowego i wsparcia ze strony swoich pracodawców. Bez tych świadczeń wysokie wynagrodzenie może już nie wystarczyć bardziej doświadczonemu i wykwalifikowanemu personelowi — zwłaszcza jeśli musi wrócić do biura na pełny etat.

Informacje o badaniu

Badanie przeprowadzono w okresie sierpień-listopad 2022 r. Obejmuje opinie 270 specjalistów ds. finansów, pracujących głównie w obszarze controllingu, raportowania, planowania i analizy finansowej (FP&A) lub księgowości. Respondenci pracują głównie w dużych organizacjach (ponad 500 mln euro obrotu) zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Bułgarii, Austrii i Rumunii, reprezentujących sektory takie jak usługi biznesowe, technologie, finanse, produkcja, dobra konsumpcyjne, farmacja czy opieka zdrowotna.

Skontaktuj się z nami

Aleksandra Stelmach-Gryszka

Aleksandra Stelmach-Gryszka

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 868