Nadchodzące miesiące mogą wprowadzić nowy etap rozwoju rynku PRS (Private Rented Sector), zwłaszcza w obliczu spowolnienia na rynku sprzedaży mieszkań. Deweloperzy i platformy PRS rywalizują o te same grunty, a malejące zainteresowanie kupnem mieszkań z powodu wysokich cen i trudności z kredytami stwarza nowe możliwości inwestycyjne w sektorze PRS.
Najem instytucjonalny, jako wąska część rynku nieruchomości stale rozszerza ofertę mieszkań, dotychczas skupiając się na Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. W ostatnich 6 miesiącach inwestorzy dostrzegli również potencjał Trójmiasta, gdzie powstaje ponad 2,3 tys. mieszkań. Jakie są szanse i ryzyka dla najmu? O których kluczowych kwestiach podatkowych należy pamiętać planując inwestycje? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym raporcie.
Najem instytucjonalny w pierwszej połowie 2024 roku osiągnął poziom 19 400 jednostek mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 32% względem roku 2023.
Osłabienie popytu na rynku mieszkań na sprzedaż, stanowi szansę na rozwój sektora PRS na polskim rynku nieruchomości.
inwestorów wskazuje koszty utrzymania, jako największe wyzwanie stojące przed kadrę zarządzającą.
inwestorów wskazuje, że najemcy w sektorze PRS preferują mieszkania budżetowe, co świadczy o wysokiej wrażliwości cenowej klientów.
Nabycie szóstego i kolejnych lokali mieszkalnych od 1 stycznia br. objęte jest 6% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), co może wpłynąć na decyzje inwestorów w sektorze PRS.