PPA - kompleksowe wsparcie dla firm

Co to jest umowa PPA/cPPA?

PPA / cPPA czyli Corporate Power Purchase Agreement są to długoterminowe kontrakty (przekraczające nawet 10 lat) na zakup energii elektrycznej z OZE zawierane bezpośrednio przez producenta energii oraz firmę będącą najczęściej znaczącym konsumentem energii elektrycznej.

Umowy dzielą się na 2 podstawowe rodzaje: 

  • Umowy wirtualne - będące kontraktem finansowym zabezpieczającym cenę energii elektrycznej na zasadzie analogicznej jak kontrakt CFD lub swap.

  • Umowy fizyczne - będące kontraktami uwzględniającymi fizyczną dostawę energii. 

Dla kogo?

Umowy te są atrakcyjnym rozwiązaniem dla Spółek będących dużymi konsumentami energii elektrycznej - typowo jeżeli całkowite zużycie energii elektrycznej przekracza 25 GWh / rok cPPA jest rozwiązaniem, które można rozważyć.

Jakie są benefity? 

  • Zabezpieczenie ceny energii elektrycznej w długim horyzoncie

  • Oszczędności na cenie energii elektrycznej (nawet kilkadziesiąt procent) 

  • Spełnienie celów w zakresie zielonej energii

Jakie są wyzwania?

Zabezpieczenie tego typu kontraktu wymaga zabezpieczenia szeregu ryzyk związanych z sposobem dostawy wolumenu, bilansowania, potencjalnymi zmianami prawa w przyszłości bądź wyzwaniami podatkowo - księgowymi (hedge accounting)

Jak możemy pomóc?

Świadczymy usługi pozwalające na zaadresowanie wszystkich potrzeb odbiorców energii - od pozyskania ofert z rynku, poprzez ich ocenę i oszacowanie faktycznych kosztów i opłacalności kontraktu poprzez negocjacje oraz wdrożenie.

Rozmowa z Orange - Pierwszy wirtualny PPA w Grupie Orange

Sprawdź jak firma ORANGE podeszła do zakupu zielonej energii. Obejrzyj rozmowę z Danielem Piechockim, Dyrektorem Infrastruktury i Serwisu Usług w Orange Polska, z której dowiesz, co umowy corporate PPA dały Orange Polska i jakie są dalsze kroki dla Orange jeżeli chodzi o cPPA, zieloność, dekarbonizację.

Zabezpieczenia dziennych czy rocznych wolumenów energii? O rynku OZE w Polsce

Zobacz nagranie i dowiedz się więcej o energii odnawialnej z perspektywy osoby, która zajmuje się nią na co dzień - Jan Biernacki, Ekspert ds. sektora energetycznego, Dyrektor w PwC rozmawia z Javierem Arroyo García, Head of Project Valuation w firmie Enertrag AG o dojrzałości polskiego rynku w zakresie OZE oraz o perspektywach rozwoju energii odnawialnej.

Dowiedz się więcej:

Jak zmniejszyć koszty energii elektrycznej o kilkadziesiąt procent? Ślad konkurencji 

Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska, Dorota Dębińska-Pokorska i Jan Biernacki, przedstawiają sposoby na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej oraz mówią o plusach i minusach tych rozwiązań.

 

Jak świadomie zarządzać energią elektryczną w firmie? Ślad konkurencji 

Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska, Dorota Dębińska-Pokorska i Jan Biernacki, mówią o tym, co oznacza dojrzałe zarządzanie energią elektryczną oraz jak należy patrzeć na energię elektryczną z perspektywy przedsiębiorstwa w okresie od roku do 10 lat.

Jak ograniczyć ryzyko zmienności wyników finansowych w przypadku wirtualnych umów cPPA?

Obejrzyj wideo, w którym ekspert PwC Polska Maciej Małachowski mówi o wirtualnych umowach #cPPA i ryzyku zmienności wyników finansowych.

Z filmu dowiesz się: 

  • O czym warto pamiętać przy podpisywaniu wirtualnej umowy na zakup energii elektrycznej - cPPA?
  • Co może zyskać firma, która wprowadziła zasady rachunkowości zabezpieczeń?
  • Jakie firmy, w pierwszej kolejności, powinny wdrożyć zasady rachunkowości zabezpieczeń?

 

Contact us

Dorota Dębińska-Pokorska

Dorota Dębińska-Pokorska

Partner, PwC Poland

Tel: +48 22 746 7150

Jan  Biernacki

Jan Biernacki

Dyrektor, PwC Poland

Tel: +48 519 506 582

Maciej Małachowski

Maciej Małachowski

Dyrektor, PwC Poland

Tel: +48 519 506 688

Obserwuj nas