cPPA - kompleksowe wsparcie dla firm

Szukasz sposobów obniżenia kosztów energii elektrycznej? Planujesz osiągnąć neutralność klimatyczną? Jako PwC odpowiadamy na różnorodne potrzeby firm - konsumentów energii elektrycznej.

Dbałość o środowisko naturalne przy stale rosnących kosztach energii elektrycznej stanowi duże wyzwanie dla firm. Narzędziem umożliwiącym długoterminowe zabezpieczenie cen energii elektrycznej i jednocześnie realizację celów zrównoważonego rozwoju są umowy typu Corporate Power Purches Agreements (cPPA).

W oparciu o doświadczenie zdobyte podczas wielu przeprowadzonych projektów cPPA na rynkach międzynarodowych, świadczymy usługi adresujące różnorodne potrzeby konsumentów energii elektrycznej. Oferujemy kompleksowe wsparcie, w skład ktorego wchodzi pozyskiwanie ofert z rynku, analiza i ocena rzeczywistych kosztów i rentowności umowy oraz negocjacje wraz z wdrożeniem postanowień kontraktu cPPA.

20 projektów cPPA w krajach CEE od 2021 roku

W latach 2021-2022 zrealizowaliśmy ponad 20 projektów cPPA dla naszych klientów w ramach sieci PwC CEE.

Co to jest PPA/cPPA?

Umowy typu Corporate Power Purchase Agreements (cPPA) są długoterminowymi umowami na zakup energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), np. farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Zawierane są bezpośrednio między producentami energii elektrycznej a konsumentami korporacyjnymi. Ze względu na elastyczny charakter kontraktów, lokalizacja źródła energii nie jest ograniczeniem - może być ono umieszczone zarówno na terenie kraju, jak i poza nim.

cPPA są atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, których zużycie energii elektrycznej przekracza ~ 20 GWh rocznie

Z perspektywy wytwórców cPPA umożliwiają sprzedaż energii elektrycznej z większości aktywów odnawialnych posiadanych, jakie spółka ma w swoim portfolio.

Rodzaje umów cPPA:

Umowy fizyczne polegajace na fizycznej dostawie wytworzonej energii elektrycznej do odbiorcy

Wirtualne kontrakty cPPA stanowią instrument finansowy, mający na celu zabezpieczenie cen energii elektrycznej obu stron umowy (podobne do tradycyjnej wymiany / kontraktów różnicowych)

Istnieje kilka metod rozliczania wolumenów w ramach umów cPPA, wśrod których najpopularniesze są:

Pay-as-produced

  • Zakłada rozliczenie godzinowe, w którym pod uwagę brane są godzinowe wartości wolumenu energii elektrycznej produkowanego przez źródło oraz rynkowej ceny energii elektrycznej. Ta metoda nie oferuje możliwości wcześniejszego określania dokładnej objętości energii elektrycznej. Dotyczy to zarówno fizycznych, jak i wirtualnych cPPA.

Pay-as-nominated

  • Mechanizm podobny do Pay-as-produced, w którym rozliczenie również opiera się na godzinowej produkcji energii elektrycznej, ale wolumen odbioru prognozowany jest z krótkim wyprzedzeniem (zwykle 24 godziny).

Guaranteed curve

  • Zakłada z góry określone rozliczenie wolumenowe, oparte o przewidywany profil produkcji danego źródła energii.

Baseload

  • W tym przypadku, tak jak w Guaranteed curve, wolumen rozliczenia jest z góry znany, co oznacza, że wytwórca zgadza się dostarczyć stały wolumen w każdej godzinie tego okresu. Możemy rozróżnić miesięczny baseload (rozliczenie tego samego wolumenu w każdej godzinie miesiąca) i roczny baseload (ten sam wolumen energii elektrycznej w każdej godzinie roku).

Jakie są korzyści umów cPPA?

Oszczędności na cenach energii elektrycznej

Energia elektryczna oferowana za pośrednictwem cPPA jest zwykle tańsza niż energia elektryczna oferowana przez spółki obrotu i na giełdach energii. Różnice mogą osiągnąć kilkadziesiąt procent.

Długoterminowe zabezpieczenie ceny energii elektrycznej

cPPA są jedyną realistyczną opcją zabezpieczania kosztów zakupu energii elektrycznej w perspektywie długoterminowej (ponad pięć lat). Wyższa przewidywalność kosztów pozytywnie wpływa na firmy niezależnie od ich skali i sektora przemysłu.

Spełnianie celów zielonej energii

cPPA są zatwierdzonymi globalnie miarami realizacji celów zielonej energii. Ponadto ten rodzaj umowy jest priorytetowo traktowany w przepisach europejskich i szeroko stosowany przez globalnych graczy w wielu branżach.

~ 22%

Szacowane oszczędności przy zakupie energii elektrycznej w postaci cPPA na podstawie warunków rynkowych dla Q1 2023

Przed podpisaniem cPPA, warto zastanowić się nad tym:

  • Jak skutecznie zmniejszyć ryzyko niepewności i zmienności, które związane są z produkcją energii odnawialnej?
  • Jak przygotować się do wymagającego procesu negocjacji z wytwórcą energii elektrycznej? 
  • Jakie aspekty podatkowe, prawne i księgowe należy rozważyć na wczesnym etapie procesu negocjacji?

 

 

Jakie wyzwania wiążą się z umową cPPA?

Oszczędności wynikające z cPPA są ważne z perspektywy biznesowej, ale stanowią tylko tło dla całej umowy, która ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie ryzyka wzrostu cen energii elektrycznej i materiałów eksploatacyjnych. Główną wartością dla odbiorcy jest zdefiniowana efektywna cena energii elektrycznej objęta umową w okresie jej obowiązywania.

cPPA, pomimo ogromnego potencjału związanego z zieloną energią i możliwymi oszczędnościami, nie są najłatwiejszymi umowami do uwzględnienia z perspektywy rachunkowości. Dotyczy to zwłaszcza wirtualnych cPPA, które są instrumentami finansowymi, i jako takie muszą być prezentowane według wartości godziwej w każdym okresie raportowania.

Dlatego pomimo wielu korzyści związanych z cPPA ważne jest, aby rozpoznać złożoność procesu i związane z tym wyzwania. Umowy wymagają odpowiedniego ustalania celów i przygotowania do procesu negocjacji. Gdy ryzyka te nie zostaną właściwie uwzględnione w umowie, mogą powodować straty finansowe i - w perspektywie długoterminowej - utratę kontroli nad kosztami energii elektrycznej.

Całkowity czas trwania procesu: 3–9 miesięcy

Jak możemy pomóc?

Zapewniamy klientom pełne wsparcie w celu zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z zużyciem energii - od analizy potencjału cPPA firmy poprzez proces przejścia na rynek, uzyskiwanie ofert od oferentów, analizowanie rentowności i oceny ryzyka po wsparcie w procesie negocjacji, kończąc na podpisaniu cPPA z producentami.

Wyślij zapytanie ofertowe

Jako PwC wprowadziliśmy CEE cPPA Hub - inicjatywę łączącą zespoły PwC z Bułgarii, Estonii, Czech, Węgier, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Chorwacji i innych terytoriów Europy Południowej, które zaangażowane są w projekty cPPA.

Przeprowadzamy wiele merytorycznych warsztatów z klientami, które dają podstawę do skutecznego podejmowania decyzji w ramach projektu. Podczas warsztatów staramy się zwiększyć zrozumienie przez klientów aspektów biznesowych, księgowych, podatkowych i konsekwencji prawnych wiążących się z podpisaniem cPPA. Ten model współpracy pomaga zwiększyć świadomość klientów na temat genezy umowy, harmonogramu projektu, a także określa ścieżkę działań, które spółka powinna podjąć, aby podpisać korzystną umowę.

Orange Polska - doradztwo w zakresie podpisania długoterminowej cPPA

Kontekst

Orange Polska, jako ogromny gracz telekomunikacyjny, prognozował roczne zużycie energii elektrycznej w 2025 r. na poziomie 311 GWh. Zgodnie ze strategią korporacyjną 60% tego wolumenu miało być nabywane z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Aby spełnić ten wymóg, firma planowała podpisać wirtualną umowę cPPA.

Wyzwania

Chociaż wirtualny cPPA jest uważany za najbardziej obiecujące rozwiązanie kontraktacji energii elektrycznej dla ogromnych przedsiębiorstw, uzyskanie takiej umowy jest trudne i czasochłonne.

PwC było zaangażowane jako doradca komercyjny, ponieważ:

  • Firma Orange Polska nie miała doświadczenia w podpisywaniu wirtualnych cPPA.
  • Negocjacje kontraktowe są procesem wysoce czasochłonny.

Rozwiązanie


PwC, jako doradca komercyjny, zaproponowało rozwiązanie długoterminowej cPPA. W wyniku projektu klient zawarł umowę z lądowym aktywem farm wiatrowych Enertrag (dewelopera OZE), wytwarzającym 120 GWh czystej energii elektrycznej rocznie. Dzięki Umowie klient uzyskał wiele korzyści, w tym:

  • Długoterminowe zabezpieczenie tanich dostaw energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
  • Wkład w rozwój polskiej transformacji energetycznej.
  • Znajomość rynku cPPA.

Playback of this video is not currently available

17:39

Pierwszy wirtualny PPA w Grupie Orange

Dowiedz się, jak Orange Polska podszedł do zakupu zielonej energii. Obejrzyj wywiad z Danielem Piechockim, Dyrektorem Infrastruktury i Serwisu Usług w Orange Polska, z którego dowiesz się, co umowy cPPA dały Orange Polska i jakie są dalsze kroki dla Orange, jeśli chodzi o cPPA, zieloną energię i dekarbonizację.

Zabezpieczenia dziennych czy rocznych wolumenów energii? O rynku OZE w Polsce

Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej o energii odnawialnej z perspektywy kogoś, kto zajmuje się nią codziennie - Jan Biernacki, Ekspert ds. sektora energetycznego, Dyrektor PwC rozmawia Javierem Arroyo García, Head of Project Valuation w firmie Enertrag AG o dojrzałości polskiego rynku w zakresie OZE oraz perspektywach rozwoju energii odnawialnej.

Playback of this video is not currently available

20:53

Nasze doświadczenie

Dowiedz się więcej >

Dowiedz się więcej >

Dowiedz się więcej >

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej >

Dowiedz się więcej >

< Back

< Back
[+] Read More

Dowiedz się więcej:

Playback of this video is not currently available

6:32

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej o kilkadziesiąt procent? | Ślad Konkurencji

Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska Dorota Dębińska-Pokorska i Jan Biernacki przedstawiają sposoby zmniejszenia kosztów energii elektrycznej i rozmawiają o zaletach i wadach tych rozwiązań.

 

Playback of this video is not currently available

4:59

Jak świadomie zarządzać energią elektryczną w firmie? | Ślad Konkurencji

Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska Dorota Dębińska-Pokorska i Jan Biernacki opowiadają o tym, co oznacza dojrzałe zarządzanie energią elektryczną i jak należy patrzeć na energię elektryczną z perspektywy przedsiębiorstwa w okresie od roku do 10 lat.

Playback of this video is not currently available

3:02

Jak ograniczyć ryzyko zmienności wyników finansowych w przypadku wirtualnych umów cPPA?

Obejrzyj wideo, w którym Maciej Małachowski, dyrektor w grupie energetycznej w PwC Polska mówi o wirtualnych umowach cPPA i ryzyku niestabilnych wyników finansowych.

Skontaktuj się z nami

Dorota Dębińska-Pokorska

Partner, Warszawa, PwC Polska

+48 22 746 7150

Email

Jan Biernacki

Dyrektor, Warszawa, PwC Polska

+48 519 506 582

Email

Maciej Małachowski

Dyrektor, Warszawa, PwC Polska

+48 519 506 688

Email

Słowniczek

cPPA

corporate Power Purchase Agreement - umowa między wytwórcą a odbiorcą energii elektrycznej (bez bezpośredniego udziału spółki obrotu z wyjątkiem usług pośrednictwa/POB)

Pośrednik / BRP

Pośrednik lub POB (Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie), w zależności od jurysdykcji, jej obowiązki są równoważne z usługą pośrednictwa (pośredniczenie między źródłem wytwórczym a odbiorcą w przypadku fizycznej umowy cPPA).

In-border cPPA

Umowa między odbiorcami i wytwórcami zlokalizowanymi w tym samym kraju.

Transgraniczny (XB) cPPA

To rozwiązanie jest wykorzystywane w przypadku braku równowagi między popytem a podażą energii odnawialnej odpowiednio przez zasoby odbiorców i OZE. Taka sytuacja może wystąpić, np. w przypadku niewystarczającego zapotrzebowania na cPPA w danym kraju, a zatem wytwórca może szukać umowy z odbiorcą zlokalizowanego za granicą. Biorąc pod uwagę wiele wyzwań związanych z umowami fizycznymi (kontraktacją mocy na interkonektorach), transgraniczne cPPA są zawierane w modelu wirtualnym/finansowym. Jest to jednak związane z kilkoma ryzykami regulacyjnymi, podatkowymi i komercyjnymi (m.in. ryzykami bazy rozliczeniowej i walutowymi), które należy wziąć pod uwagę i, jeśli to możliwe, ograniczyć w ramach procesu kontraktacji.

Rodzaje aktywów OZE

  • Fotowoltaika (PV) - Technologia charakteryzuje się dużą różnicą między energią elektryczną wytwarzaną w ciągu dnia (w godzinach szczytowych) i w nocy (w godzinach pozaszczytowych) i wysoką zależnością od warunków pogodowych.
  • Lądowe farmy wiatrowe - chociaż codzienny profil produkcji w tej technologii jest uważany za stabilny, ilość energii wytwarzanej w dużej mierze zależy od warunków pogodowych.
  • Morskie farmy wiatrowe - technologia o najwyższej stabilności wytwarzania energii elektrycznej wśród rozważanych źródeł.

Obserwuj nas