{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Z dniem 1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie prawo niemieckie, nakładające na podmioty działające w Niemczech obowiązek analizy ryzyka naruszeń praw człowieka i zagrożeń dla środowiska w łańcuchu dostaw towarów i usług, z których korzystają w ramach prowadzonej działalności. Nowe przepisy będą obowiązywać przedsiębiorców zatrudniających powyżej 3 000 pracowników (a od 1 stycznia 2024 r. ponad 1 000 pracowników). Innymi słowy niemiecki przedsiębiorca będzie rozliczany z tego czy dokonał weryfikacji swoich dostawców (również zagranicznych) pod kątem przestrzegania powyższych regulacji.
Przedsiębiorca, który dostarcza towary lub usługi z jakiegokolwiek kraju (również Polski) podmiotom spełniającym kryterium liczby pracowników i działającym na terenie Niemiec, będzie zobowiązany do przedstawienia swojemu niemieckiemu kontrahentowi regulaminu dotyczącego przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka i należytej staranności. W praktyce oznacza to konieczność udowodnienia, że dany przedsiębiorca posiada specjalne procedury, zapewniające przestrzeganie tych regulacji.
Niemieccy przedsiębiorcy będą szczególnie zainteresowani wypełnieniem obowiązków w tym zakresie ze względu na możliwe kary, które, w przypadku ich niedotrzymania, wynoszą od 100 tys. euro do nawet 8 mln euro. Warto więc przeanalizować wewnętrzne procedury w celu zweryfikowania czy spełniają wymogi nowych regulacji, by móc dalej współpracować z podmiotami działającymi na terytorium Niemiec. Nieprzestrzeganie przez polskiego dostawcę powyższych regulacji albo brak dowodu na to, że działa on zgodnie z nimi może, w niektórych przypadkach, skutkować decyzją niemieckiego kontrahenta o zerwaniu współpracy.
Zweryfikujemy w jakim stopniu Twoja firma jest gotowa na wdrożenie nowych przepisów.
analizie aktualnie wdrożonych procedur - przeprowadzimy diagnozę istniejących procedur związanych z zapobieganiem, minimalizowaniem zagrożeń bądź zaprzestaniem naruszania obowiązków związanych z prawami człowieka lub ochroną środowiska. Nasza analiza zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem obowiązków należytej staranności i międzynarodowych regulacji, o których mowa w niemieckiej ustawie.
przygotowaniu rekomendacji - wskażemy jakie działania należy podjąć, m.in. poprzez przygotowanie dodatkowych procedur, zmiany w istniejących procedurach itp.
procesie wdrożenia rekomendacji - pomożemy zaimplementować nowe procedury m.in. poprzez przygotowanie stosownej dokumentacji.
Doświadczenie - Posiadamy bogate doświadczenie w kompleksowym przeprowadzaniu audytu i analizy sytuacji wyjściowej
Oszczędność czasu - Pomożemy zaplanować i wdrożyć oczekiwane rozwiązania w wyznaczonym czasie
Bezpieczeństwo - Zgodność z przepisami
Rekomendacje - Zweryfikujemy i ocenimy istniejące procedury oraz zaproponujemy dalsze kroki
Test ma na celu pomóc we wstępnej ocenie przygotowania firmy na wejście nowych przepisów
o zachowaniu należytej staranności w łańcuchu dostaw. Jest skierowany do firm, które współpracują z niemieckimi kontrahentami
bądź prowadzą działalność gospodarczą na terenie Niemiec.
Prosimy o udzielanie odpowiedzi na podstawie rzeczywistych okoliczności. Wyniki testu stanowią jedynie wstępną ocenę
Twojej sytuacji oraz będą punktem wyjścia do pogłębionej analizy. Twoje odpowiedzi są poufne i analizowane przez ekspertów PwC
tylko w razie dalszego kontaktu. Wyniki testu nie stanowią porady prawnej.