Podstawowym celem reformy jest, po pierwsze, redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o co najmniej 55% w porównaniu do poziomów z roku 1990, po drugie, przeobrażenie Europy w pierwszy klimatycznie neutralny kontynent do 2050 roku.
Zaprezentowany pakiet zawiera także szereg wniosków ustawodawczych, w tym m.in. zmiany w ETS (Unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2), zmniejszenie liczby darmowych przydziałów uprawnień do emisji CO2, nowy system rekompensat kosztów pośrednich dla przedsiębiorstw uzależniony od realizacji celów wskazanych w audytach energetycznych czy nowy powiązany z ETS system cła węglowego CBAM - obejmujący import towarów spoza UE.
Zapraszamy do odsłuchania nagrania webinarium, podczas którego eksperci PwC omówili najważniejsze zmiany zaproponowane w ramach pakietu “Fit for 55”.
Mechanizm dostosowania cen na granicach (Carbon border adjustment mechanism) - nowy unijny podatek
Reformę unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji
Wspólny wysiłek redukcyjny
Zmiany w zakresie efektywności energetycznej
Krzysztof Wiński
Starszy Menedżer w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
Łukasz Pamuła
Starszy Konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
Daniel Maryjosz
Starszy Konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
Webinarium jest bezpłatne.
PwC zastrzega sobie prawo do selekcji zgłoszeń i odmowy przyjęcia zgłoszenia, szczególnie w przypadku rejestracji osób reprezentujących podmioty prowadzące działalność konkurencyjną.