Program rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych

Usługi PwC

Planowany jest kolejny nabór w ramach rządowego programu rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych pod nazwą: „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”

Kto może być beneficjentem programu?

W ramach ostatniego naboru przedsiębiorcy mogli złożyć wniosek o rekompensatę w odpowiedzi na poniesione nadmierne koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego za okres od lipca do grudnia 2023 r.

Katalog podmiotów uprawnionych do skorzystania z rekompensaty w ramach programu nie został zmieniony względem poprzednich edycji. Potencjalnymi beneficjentami programu były przedsiębiorstwa, które m.in.:

  • spełniały warunek energochłonności (tj. koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3% wartości produkcji przedsiębiorstwa w 2021 r.), oraz
  • prowadziły przeważającą działalność w jednej lub wielu podklasach PKD z sekcji B (górnictwo i wydobywanie) lub C (przetwórstwo przemysłowe).

Sprawdź, czy Twoja firma kwalifikuje się do wystąpienia o rekompensaty z tytułu ponoszonych kosztów gazu ziemnego i energii elektrycznej

Wypełnij kwestionariusz – odpowiedz na kilka pytań tak/nie
{{ currentQuestion.questionText[0] }}
{{ text }} {{ text }}
Wypełnij formularz, aby dowiedzieć się, czy Twoja firma kwalifikuje się do otrzymania rekompensaty

* pola obowiązkowe

Poprzez kliknięcie przycisku “Wyślij” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, w szczególności newsletterów, od PwC.

Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania subskrypcji. Zgodę możesz również wycofać w każdym czasie poprzez skorzystanie z formularza dostępnego tutaj.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi trendami ze świata biznesu? Zaznacz poniższe pole:

Administratorem Twoich danych osobowych jest PwC Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. lub inna spółka z sieci PwC, w imieniu której wysyłany jest newsletter (lista spółek znajduje się tutaj), z siedzibą w Warszawie (00-633) przy ul. Polnej 11. Dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłania informacji handlowych, w szczególności newslettera. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Dziękujemy za wypełnienie kwestionariusza

Szczegóły wysłaliśmy na Twój adres e-mail

Od czego zacząć?

Termin na złożenie wniosku o rekompensatę wynosi jedynie 14 dni od ogłoszenia startu naboru. Tym samym, zachęcamy do jak najszybszego rozpoczęcia procesu zbierania niezbędnych danych i analizy, czy Państwa podmiot kwalifikuje się do uzyskania rekompensaty.

Zgodnie z treścią programu przewidziano, iż pomoc podstawowa będzie wypłacona do 31 marca 2024 r. w formie refundacji.

Limit maksymalnej kwoty pomocy to 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 4 mln EUR.

W tym miejscu podkreślamy, iż limit ten dotyczy zarówno Spółki wnioskującej jak i spółek z nią powiązanych. Dodatkowo, przyznana rekompensata w ramach programu wsparcia dotyczącego poniesionych przez Spółki kosztów za rok 2022 również powinna zostać uwzględniona przy obliczaniu kumulacji pomocy, dlatego tak ważne jest ustalenie katalogu podmiotów powiązanych z Beneficjentem.

Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej organizacji

Jak możemy pomóc? 

Oferujemy kompleksową pomoc przy składaniu wniosku o przyznanie rekompensaty, w szczególności:

Analizę poszczególnych warunków udzielenia rekompensaty spółce w zakresie danego okresu wnioskowanego

Przygotowanie wniosku o rekompensatę wraz z załącznikami, jak również obliczenie wysokości rekompensaty na podstawie danych dostarczonych przez spółkę.

Przygotowanie wymaganych danych źródłowych (w formie formularzy i sprawozdań) będących podstawą do stworzenie wniosku o udzielenie rekompensaty.

Wsparcie w trakcie toczącego się postępowania do momentu jego zakończenia.

Dodatkowo, jeśli Spółka nie będzie w stanie ustalić katalogu podmiotów powiązanych, bądź poweźmie wątpliwości co do katalogu podmiotów, które chciałaby wskazać we wniosku jako podmioty powiązane, zachęcamy do skorzystania z odrębnej usługi polegającej na sporządzeniu analizy w zakresie podmiotów powiązanych ze Spółką.

Co zyskujesz wybierając nasze usługi?

Wybierając kompleksowe doradztwo PwC w zakresie aplikowania do programu rekompensat, zwiększasz swoje szanse skutecznego skorzystania z pomocy publicznej oferowanej przez tegoroczny program.

Chcesz porozmawiać o szczegółach?

Skontaktuj się z nami

Krzysztof Wiński

Director, PwC Polska

+48 519 506 434

Email

Marzena Michałeczko

Senior Manager, PwC Polska

+48 519 50 4674

Email

Łukasz Pamuła

Manager, PwC Polska

+48 519 504 779

Email

Tomasz Orłowski

Menedżer, PwC Polska

+48 519 504 890

Email

Daniel Maryjosz

Manager, PwC Polska

+48 519 505 353

Email

Joanna Frąckiewicz

Manager, PwC Polska

+48 519 504 949

Email

Obserwuj nas