Doradca podatkowy przyszłości – wnioski z konferencji AmCham

Mikołaj Woźniak Partner, PwC Polska 29/03/18

13 marca miałem przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym “The Digital Future of Tax in CEE”, będącym częścią konferencji organizowanej przez American Chambers of Commerce.

Poruszyliśmy wiele istotnych tematów takich jak: audyt podatkowy, publikowanie danych podatkowych czy koordynacja wprowadzania nowych przepisów (np. split payment w VAT) pomiędzy krajami. Dyskutowaliśmy także o  konieczności zmian w zakresie CIT (np. wpływ BEPS, jak powinna wyglądać nowa ustawa, uproszczenia, koncepcja CCCTB) poszukiwaliśmy też odpowiedzi na pytanie czy CIT w ogóle ma sens.

 

Funkcja podatkowa przyszłości

W moim odczuciu, kluczowe były tematy bezpośrednio związane z koncepcją funkcji podatkowej przyszłości. Nie zawiodłem się. Dyskusja objęła takie zagadnienia jak przygotowanie strategii w obszarze podatków czy certyfikacja systemów księgowych pod kątem danych podatkowych. Zastanawialiśmy się również nad tym czy system kształcenia w Polsce przygotuje doradców podatkowych przyszłości. Takich, którzy oprócz merytoryki podatkowej będą w stanie sprawnie analizować dane, komunikować się z wieloma interesariuszami czy też zarządzać zmianą, także w zakresie IT.

Tym bardziej jest to istotne, ponieważ zgodnie z badaniem „Doradca podatkowy przyszłości” przeprowadzonym przez PwC, aż trzy obszary wiedzy zyskają na znaczeniu. Kluczowe będą umiejętności z zakresu: analizy danych (29% odpowiedzi), IT (19%) i zarządzania danymi i projektami (18%). Co ciekawe jedynie 15% ankietowanych uznało, że warsztat prawniczy będzie coraz istotniejszy. Na znaczeniu zyskują umiejętności analityczne oraz w obszarze IT głównie z powodu wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego. A to dopiero początek tak szerokiej  obecności technologii w pracy doradców podatkowych.

 

tylko 7%

respondentów uważa, że istotne jest samo wyksztalcenie kandydata. Większą wagę przywiązali oni do doświadczenia 19%

 

Kluczowe umiejętności przy rekrutacji nowego pracownika

Zadaliśmy też pytanie o kluczowe umiejętności przy rekrutacji nowego pracownika. Tylko 7% respondentów uważa, że istotne jest samo wyksztalcenie kandydata. Większą wagę przywiązali oni do doświadczenia (19 %). Mając to na uwadze, obecny system w moim przekonaniu w ograniczonym stopniu przygotowuje kandydatów do podjęcia wyzwań stojących przed doradcą podatkowym przyszłości. Kluczowe umiejętności i warsztat kandydaci już teraz zdobywają pod okiem doradców podatkowych w pierwszych latach pracy a nie na uczelniach, ten trend będzie się jeszcze wzmacniał.

 

Kto przygotuje takich profesjonalistów? Odpowiedź padła podczas konferencji. Żartując uczestnicy stwierdzili, że będzie to….„Wielka Czwórka”.

 

Skontaktuj się z nami

Mikołaj Woźniak

Mikołaj Woźniak

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 449

Marcin  Sidelnik

Marcin Sidelnik

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 961

Jan Wacławek

Jan Wacławek

Partner, CEE Tax, Legal & People Leader, PwC Polska

Obserwuj nas