Ujawnienia wg MSSF 9

17/08/18

Przyjęcie MSSF 9 i opracowanie odpowiednich ujawnień w sprawozdaniu finansowym spółek sektora niefinansowego

MSSF 9 (IFRS 9) wprowadza szerokie wymogi dotyczące ujawniania informacji. Część ujawnień wymagana jest w roku przyjęcia standardu, lecz większość dodatkowych informacji musi być ujawniana również w każdym kolejnym okresie sprawozdawczym.

Do wymaganych przez MSSF 9 (IFRS 9) ujawnień w sprawozdaniach finansowych w obszarach wyszczególnionych przez standard należą:

  1. W obszarze klasyfikacja i wycena: wymagana jest informacja o zaktualizowanych zasadach rachunkowości (łącznie z informacjami dotyczącymi modeli biznesowych jednostki); a także, jeśli dla instrumentów kapitałowych wybrana została kategoria wyceny w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wskazanie których instrumentów kapitałowych to dotyczy.
  2. W obszarze utrata wartości: w sprawozdaniu powinny znaleźć się zaktualizowane zasady i informacje ilościowe dotyczące wyliczenia odpisu na oczekiwane straty, łącznie ze szczegółowymi uzgodnieniami tego odpisu.
  3. W obszarze rachunkowość zabezpieczeń: należy podać zaktualizowane zasady oraz informacje opisowe i ilościowe dotyczące strategii zabezpieczeń, celów, instrumentów, kwot ujętych w kapitale i nieefektywności.

Przy pierwszym zastosowaniu MSSF 9 (IFRS 9) wymagane jest ujawnienie uzgodnienia bilansu zamknięcia ustalonego zgodnie z MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena” z saldami początkowymi zgodnymi z MSSF 9 (IFRS 9)  dla wszystkich aktywów finansowych, zobowiązań finansowych i odpisów z tytułu utraty wartości. Jeśli dane porównawcze nie zostaną przekształcone (dane porównawcze można przekształcać tylko, jeśli jest to możliwe bez korzystania z wiedzy aktualnej), należy przedstawić zasady rachunkowości dla bieżącego okresu (czyli MSSF 9 (IFRS 9)) i dla okresu porównawczego (czyli MSR 39).

MSSF 9 (IFRS 9) w praktyce spółek niefinansowych - case study

Jak przedstawić ujawnienia MSSF 9 (IFRS 9) w roku, w którym po raz pierwszy zastosowano standard?

Rozważmy Spółkę z sektora niefinansowego, która sporządza sprawozdanie finansowe według MSSF UE. Podmiot prowadzi działalność w sektorze produkcji i usług. Spółka posiada tylko proste instrumenty finansowe i na dzień 31.12.2017 r. nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, jak również nie posiada instrumentów pochodnych.

W 2018 r. spółka z powodzeniem rozwija swoją działalność. Przyjęła również swoje pierwsze zamówienie od klienta z USA na kwotę 1.700 tys. USD. W związku z tym, że zamówienie zostało złożone w USD i płatność też zostanie zrealizowana w USD, dyrektor finansowy Spółki obawiał się, że kontrakt w USD wiąże się z ryzykiem, iż w momencie realizacji kontraktu, tj. na początku 2019 r., kurs USD/PLN będzie mniej korzystny.

W celu sfinansowania wykonania kontraktu i ograniczenia ryzyka niekorzystnych zmian kursowych, Spółka uzyskała krótkoterminowy kredyt w USD, którego termin zapadalności dopasowany jest do przepływów pieniężnych z kontraktu z klientem z USA. Ponieważ realizacja kontraktu i spłata pożyczki nastąpią w 2019 r., Spółka postanowiła zastosować rachunkowość zabezpieczeń (zabezpieczenie przepływów pieniężnych), tak aby odroczyć ewentualne różnice kursowe z tytułu przeliczenia kredytu w USD i rozliczyć je z przychodami w USD, gdy Spółka je uzyska w 2019 r.

Jak mogą wyglądać ujawnienia w rocznym sprawozdaniu finansowym Spółki, w roku, w którym po raz pierwszy zastosowała MSSF 9 (IFRS 9)?

Sprawdź w publikacji: „Studium przypadku: Standard nie tylko bankowy – odkryj tajniki MSSF 9 dla firm sektora niefinansowego

 

 

Skontaktuj się z nami

Tomasz Konieczny

Tomasz Konieczny

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 4285

Marta Madejska

Marta Madejska

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 4139

Obserwuj nas