Agile Project Management dla projektów spoza branży IT

Zamiast tworzenia ramowego planu zawierającego kamienie milowe, podejście Agile proponuje mniejsze segmenty pracy i ich ciągłą adaptację. Odpowiedzialność zostaje rozłożona na członków zespołu i nie spoczywa już wyłącznie na menadżerze projektu. Zamiast czekać na osiągnięcie zamierzonego planu za miesiąc lub dwa, codziennie sprawdzamy postępy realizacji poszczególnych etapów pracy. Ogólnie rzecz biorąc, celem jest nieustanny rozwój projektu oraz dostarczenie produktu końcowego.

Aby z powodzeniem realizować projekty, należy świadomie zdecydować się na konkretną metodologię. 

Obok tradycyjnych możliwości, zdecydowanie zaleca się wykorzystywanie nowych opcji. Jedną z nich jest Agile Project Management.

„Agile” oznacza nie tylko szybkość, ale także elastyczność i integrację. Dlatego metody zarządzania projektami znane jako Agile Project Management umożliwiają w razie potrzeby uwzględnienie nagłych zmian planów, w tym zmian priorytetów, przesunięć terminów wykonania zadań i zmian charakterystyki projektów.

Metody Agile pomagają zespołom stawiać czoła nieprzewidzianym zdarzeniom dotyczącym projektu dzięki zastosowaniu modelu przyrostowego i iteracyjnego. Wspierają one proces zarządzania projektem polegający na częstych kontrolach i korektach.

Podejście Agile zachęca do działań zespołowych, powtarzającej się komunikacji, samoorganizacji, koncentracji na klientach (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) oraz dostarczania wartości. Ostatecznie metody te stanowią zbiór wartościowych praktyk, których celem jest szybkie dostarczenie wysokiej jakości produktów w taki sposób, aby zapewnić dostosowanie produktu końcowego do potrzeb klientów.

Wprawdzie metody Agile powstały z myślą o dziedzinie IT, ale proponowane przez nie podejście do zarządzania pracą, które jest oparte na współpracy, znajduje zastosowanie w wielu branżach i rodzajach projektów. Kluczową cechą Agile Project Management jest zdolność do dostarczania wartości na każdym etapie, przy równoczesnym zachowaniu elastyczności i otwartości na zmiany.

Jak więc możemy zastosować podejście Agile do projektów nie specjalizujących się w rozwiązaniach informatycznych?

Można zastosować następujące kluczowe praktyki Agile, które wywodzą się z ogólnej koncepcji Agile i jej głównych zestawów zasad:

  • Sporządzenie listy priorytetowych zadań. Można to zrobić np. tworząc wielopoziomową strukturę podziału pracy (ang. Work Breakdown Structure, WBS), która umożliwi podział dużych zadań na mniejsze części, ułatwiając zarządzanie, ustalanie priorytetów i przydział zadań członkom zespołu.

  • Napisanie notatek lub krótkich opisów prac do wykonania. Pozwoli to liderowi i członkom zespołu uzgodnić sposoby wykonania poszczególnych zadań umieszczonych na liście, ustalić priorytety, ocenić ryzyko i zależności.

  • Przydział zadań odpowiednim osobom, a następnie monitorowanie postępów poprzez odpowiednie raportowanie, współpracę zespołową i komunikację podczas całego procesu w formie formalnych przeglądów lub krótkich spotkań (ang. stand-up meetings).
  • Ponieważ zadania zostały już podzielone na mniejsze części, istotne jest również ustalenie krótkiego czasu ich realizacji (1-3 tygodnie). W ten sposób zespół ds. projektu może utrzymać koncentrację i motywację. Realizacja różnych, niewielkich prac w ciągu miesiąca może dać więcej satysfakcji niż jednorazowe wykonanie dużego zadania.   

  • Codzienne odbywanie krótkiego spotkania, podczas którego każdy członek zespołu może sprawdzić postępy, omówić wyzwania, zgłosić problemy, obawy lub przeszkody i znaleźć rozwiązania. Dzięki codziennym krótkim spotkaniom rozmowy są zwięzłe, efektywne i na temat. 

  • Organizowanie retrospektywnych spotkań po zakończeniu etapu pracy (ang. sprint) lub ustalonego okresu, aby omówić, co poszło dobrze, a co nie, i co z tego wynika.

Metody te mogą pomóc w poprawie integracji, współpracy i komunikacji między członkami zespołu, równocześnie zmniejszając niekorzystny wpływ ryzyka i zmian.

Skontaktuj się z nami

Francisco Esteves Pereira

Francisco Esteves Pereira

Project Management Specialist, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 073

Obserwuj nas